Przedwojenna Warszawa pokolorowana przez AI i Mariusza Zająca

Zobacz wyjątkowe fotografie Full HD przedwojennej Warszawy w kolorze, które przygotował fotograf i informatyk Mariusz Zając.

Przedwojenna Warszawa 1939 – remastering Mariusz Zając
Przedwojenna Warszawa 1939 – remastering Mariusz Zając

Pod koniec lutego na YouTubie pojawił się bardzo ciekawy, 2,5 minutowy film przedstawiający pokolorowane i obrobione zdjęcia przedwojennej Warszawy. Autorem filmu jest informatyk i zawodowy fotograf Mariusz Zając, który wykorzystując oprogramowanie: deOldify , Topaz Labs, 3D LUT Creator, DaVinci Resolve, Adobe Photoshop i Adobe Premiere, odrestaurował i pokolorował cyfrowo stare fotografie.

Dzięki jego wspaniałej pracy i aplikacjach opierających się o sztuczną inteligencję (AI) stworzył świat, którego już nikt nie pamięta – ukazując piękno miasta w całej kolorystycznej krasie.

Mariusz Zając w wywiadzie dla serwisu Spidersweb powiedział, że Pomysł narodził się całkowicie spontanicznie. Interesuję się fotografią poza wykonywaną na co dzień pracą. Każdą wolną chwilę w domu poświęcam na naukę technik postprodukcji obrazu cyfrowego. Byłem przede wszystkim skupiony na uruchomieniu oprogramowania DeOldify, które zostało napisane w języku Python pod Linuxem. Nie planowałem projektu fotograficznego związanego z rewitalizacją obrazów związanych z przedwojenną Warszawą. Jednak w wyniku testów uzyskałem na tyle ciekawe wyniki, że postanowiłem się nimi podzielić ze znajomymi na Facebooku.

Zobacz także:

„Pocztówki z Republiki Absurdu”… gdyby 30 lat temu nie upadł komunizm

Zdjęcia pochodzą z 1939 roku, a źródłem monochromatycznego materiału wideo był kanał YouTube „Przedwojenna Warszawa”, natomiast źródłem monochromatycznych zdjęć był fanpage na Facebooku „Przedwojenna Warszawa” a także ogólnodostępne cyfrowe źródła Narodowego Archiwum Cyfrowego NAC.

Mały Paryż, tak zagraniczni goście nazywali Warszawę lat 30. XX wieku. Wtedy naprawdę była sławna i wspaniała, miała prawdziwie światowy styl. Elegancja, kawiarnie, kabarety i dancingi. Odkrywając ten niezwykły świat poznasz kulturę, modę, zwyczaje, rozrywki, życie nocne, znane miejsca i ludzi. Dowiesz się jaka była stolica Polski w szalonych czasach przemian społecznych, rozkwitu życia towarzyskiego i narodzin wyzywającej kobiecej mody.

Zbiór najciekawszych ujęć filmowych Warszawy lat międzywojennych. Zobaczymy Aleje Jerozolimskie, Marszałkowską, Aleje Ujazdowskie, Nowy Świat oraz Plac Saski wraz z Pałacem i Ogrodem. W tle klimatyczna piosenka „Tylko z Tobą i dla Ciebie” z filmu Pieśniarz Warszawy w wykonaniu znanego i cenionego aktora i piosenkarza Eugeniusza Bodo.

Wynik jego prac możesz obejrzeć poniżej – a jest na co popatrzeć! Jeśli Wam się spodobał ten remastering, zachęcam do podzielenia się filmem ze znajomymi!

źródło: SpidersWeb, Mariusz Zając