Historie kobiet w Google Doodle z okazji Dnia Kobiet

Dzisiejsze coroczne Doodle z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet to mandala stworzona z wyjątkowych sylwetek kobiet z całego świata.

Miedzynarodowy Dzień Kobiet 2020 (Google Doodle)

Wielowarstwowa papierowa animacja mandali 3D, zilustrowana przez nowojorskich i londyńskich artystów Julię Wilkinson i Joyannę Horscroft z Makerie Studio oraz zanimowana przez animatorów z Zurychu Marion Willam i Daphnę Abderhalden z DRASTIK GmbH, przedstawia zarówno historię tego potężnego święta i znaczenie, jakie ma dla kobiet z różnych pokoleń.

Czarno-biała warstwa mandali odzwierciedla kobiety na całym świecie od późnych lat 1800 do lat 30. XX wieku wśród ruchów robotniczych. Druga warstwa przedstawia kobiety od lat 50. do 80., przełomową erę po dążeniach do równości płci i szybkich zmian w status quo.

Wreszcie warstwa zewnętrzna symbolizuje kobiety od lat 90. do współczesności w kontekście postępów poczynionych w ciągu ponad 100 lat ruchów na rzecz praw kobiet. Jest wyrazem uznania dla przełamywania barier w dawnych rolach kulturowych i płciowych, ponieważ kobiety nadal kwestionują, odzyskują i redefiniują poglądy na temat roli kobiet w społeczeństwie.

W mandali Google Doodle współczesne kobiety stoją na ramionach tych, które walczyły składały ofiary w minionych pokoleniach, podobnie niosą dziedzictwo ruchu.

Oto kobiety z różnych sektorów, branż, narodów, grup wiekowych i kultur, które wytrwale i niestrudzenie wspólnie walczą w różny sposób o równe prawa – torując drogę przyszłym pokoleniom.

Sprawdź także specjalną sekcję: Inspirowane przez kobiety – nadajemy rozgłos historiom kobiet, które tworzą społeczności i zmieniają świat na lepsze.

Szczęśliwego Międzynarodowego Dnia Kobiet 2020!

Kobiety w IT – jak wygląda branża IT oczami kobiet? [2020]

źródło: Google Doodle