DuckDuckGo opublikowało listę witryn, które skrycie nas śledzą…

Tracker Radar od DuckDuckGo to najlepszy w swojej klasie zestaw danych na temat śledzenia – jest on stale i automatycznie generowany – sprawdź listę stron, które nas najbardziej śledzą.

Korzystanie z internetu w dzisiejszych czasach wydaje się być nawiedzane przez duchy przeglądania przeszłości. Buty lub słuchawki, które kupiłeś wczoraj, nieustannie Cię śledzą na co drugiej stronie. Te przerażające reklamy są obsługiwane przez ukryte moduły śledzące, czające się na większości stron internetowych. I niestety Twoje nawyki zakupowe to tylko wierzchołek góry lodowej tego, co serwisy internetowe wiedzą o nas i mogą to wykorzystać.

Najpopularniejsze zagrożenia w internecie wykrywane przez CERT Polska

Zestaw danych Tracker Radar od DuckDyckGo  jest teraz publicznie dostępny na licencji open source do wykorzystania w badaniach i do generowania list śledzenia. Jest on używany między innymi do zasilania ochrony modułu śledzącego w aplikacjach mobilnych DuckDuckGo Privacy Browser i rozszerzeniach przeglądarki DuckDuckGo Privacy Essentials.

Oprócz historii zakupów, moduły śledzące mogą zbierać historię lokalizacji, historię wyszukiwania, historię przeglądania itp., a także wiek, pochodzenia etnicznego, płeć, zainteresowania i nawyki internautów. Firmy zestawiają te dane osobowe w szczegółowy profil, stale wystawiając Cię na aukcję najlepszych oferent.

Jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, aby się zabezpieczyć, jest użycie wysokiej jakości programu blokującego śledzenie. Chociaż ochrona prywatności jest obecnie ważna dla zdecydowanej większości ludzi, badania zachowań dotyczących prywatności wskazują, że tylko około 19% osób korzysta z ochrony modułu śledzącego, i niekoniecznie najwyższej jakości. DuckDuckGo od lat chce to zmienić.

Właśnie dlatego płynna ochrona modułu śledzącego wbudowana jest w aplikacjach mobilnych DuckDuckGo Privacy Browser (iOS i Android) oraz w rozszerzeniach przeglądarki DuckDuckGo Privacy Essentials na komputery stacjonarne (Chrome/ Firefox/ Safari). Pozwalają one bezproblemowo wyszukiwać i przeglądać prywatnie na wszystkich urządzeniach. Zawierają to, co nazywane jest „niezbędnikami prywatności” – blokowanie modułu śledzącego, wyszukiwanie prywatne i ulepszone szyfrowanie witryny – wszystko w jednym pakiecie.

Kiedy twórcy najbardziej prywatnej wyszukiwarki w sieci zdecydowali się dodać ochronę modułu śledzącego, stwierdzili, że istniejące listy modułów śledzących były w większości ręcznie wyselekcjonowane, co oznaczało, że często były nieaktualne i nigdy nie były wyczerpujące. Co gorsza, listy te czasami psują strony internetowe, co utrudnia adopcję głównego nurtu. Tak więc w ciągu ostatnich kilku lat zbudowali własny zestaw danych modułów śledzących w oparciu o proces indeksowania, który nie ma tych wad. Nazwany został DuckDuckGo Tracker Rader (radar śledzący). Jest generowany automatycznie, stale aktualizowany i stale testowany.

Źródła z największą liczbą modułów śledzących wg DuckDuckGo Tracker Radar (grudzień 2019)
Źródła z największą liczbą modułów śledzących wg DuckDuckGo Tracker Radar (grudzień 2019)

Teraz DuckDuckGo Tracker Radar dostępny jest dla wszystkich wraz z kodem, który go generuje

Tracker Radar zawiera najpopularniejsze narzędzia do śledzenia między witrynami i zawiera szczegółowe informacje o ich zachowaniu w zakresie śledzenia, w tym o rozpowszechnieniu, własności, zachowaniu odcisków palców, zachowaniu plików cookie, polityce prywatności, zasadach dotyczących określonych zasobów (z wyjątkiem awarii witryny) i danych dotyczących wydajności.

Na opublikowane liście znajdują się informacje o 5326 domenach, które śledzą i zbierają dane internautów dla 1727 firm i organizacji z całego świata. Kolejne moduły zostaną wyszukane modułów przy pomocy mechanizmów heurystycznych i uczenia maszynowego oraz regularnej aktualizacji bazy danych.

Aż 85.6% z 50 tysięcy najchętniej odwiedzanych witryn znajdują się trackery należące do firmy Google, kolejnym serwisem jest Facebook (36,2%), następnie Adobe, Amazon, Oracle, TowerData, AppNexus, Rubicon Project:

  1. Google 85,6%
  2. Facebook 36,2%
  3. Adobe, Inc. 21,8%
  4. Amazaon 21,7%
  5. Oracle 20,3%
  6. TowerData 18,9%
  7. AppNexus, Inc. 15,9%
  8. Rubicon Project 13,9%

Internauci mogą z niego skorzystać, korzystając z aplikacji lub rozszerzeń DuckDuckGo. Programiści mogą z niego korzystać, aby tworzyć własne listy blokowanych modułów śledzących, a naukowcy mogą go wykorzystać do badania wszechświata śledzącego w internecie.

Prywatność różnicowa jest już dostępna dla wszystkich

Zbyt wiele osób uważa, że ​​po prostu nie można oczekiwać prywatności w internecie. DuckDuckGo nie zgadza się taką tezą stawiając sobie za cel ustanowienie nowego standardu zaufania online. Publikując w ramach swojej misji Tracker Radar i udostępniając jego kod.

Na stronie internetowej wyszukiwarki znajduje się więcej informacji technicznych o tym, jak listy są generowane i utrzymywane: spreadprivacy.com/duckduckgo-tracker-radar.

źródło: DuckDuckGo Tracker Radar Exposes Hidden Tracking