Praca zdalna u gigantów technologicznych z powodu koronawirusa

Technologiczni giganci będą płacić swoim pracownikom normalne stawki godzinowe, nawet jeśli będą oni poproszeni o pozostanie w domu z powodu koronawirusa.

Apple iMac praca zdalna z domu

Amazon, Apple, Google, Facebook, Microsoft i Twitter zobowiązały się płacić pracownikom regularną stawkę godzinową, nawet jeśli pracownicy Ci zostaną poproszeni o pozostanie w domu z powodu trwającego wybuchu epidemii koronawirusa.

Wszystkie wspomniane sześć firm technologicznych i wiele innych poprosiło pracowników o pracę z domu (work from home), aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, ale zmuszanie do pracy z domu może mieć wpływ na pracowników, którzy są wynagradzani za godziny pracy, tacy jak kucharze, personel sprzątający czy gońcy, których nie można wykonać zdalnie. Na razie wydaje się, że Ci pracownicy będą nadal otrzymywać wynagrodzenie, nawet jeśli będą musieli być w domu.

Zasady dotyczące godzinowych wynagrodzeń są bardzo zbliżone w tych firmach, a w wyjątkowej sytuacji firmy postanowiły zadbać o to, aby personel godzinowy nie pozostał bez środków do życia.

Firmy proszone są także przez władze o zawieszenie nieistotnych podróży służbowych pracowników, zminimalizowanie bliskiego kontaktu z pracownikami w pracy, odwołanie dużych spotkań i konferencji oraz zachęcanie pracowników do pozostania w domu, szczególnie gdy są chorzy. Dodatkowo firmy rezygnują z corocznych konferencji z udziałem publiczności.

W Polsce również duże korporacje przygotowują plan awaryjny i nowe zasady pracy zdalnej dla swoich pracowników, aby uniknąć sytuacji, w której połowa firmy mogłaby rozchorować się przez jednego zarażonego pracownika.

Gdzie w Europie popularna jest praca zdalna z domu?

Według Business Insidera firma Apple zaczęła zachęcać swoich pracowników Apple Park i pracowników Infinite Loop do pracy w domu, jeśli jest to możliwe, starając się zapobiec niepotrzebnemu rozprzestrzenianiu się COVID-19. Apple nie wydało publicznego oświadczenia dotyczącego nowych zasad, więc nie jest jasne, jaki procent pracowników będzie na razie pracował na odległość. Obecnie uważa się, że jest to jedynie sugestia, a nie wymóg.

Microsoft w czwartek napisał na swoim blogu: Zdajemy sobie sprawę z trudności, jakie utrata pracy może oznaczać dla pracowników godzinowych. W związku z tym zdecydowaliśmy, że Microsoft będzie nadal płacić wszystkim naszym dostawcom usług godzinowych ich regularne wynagrodzenie w okresie zmniejszonych potrzeb serwisowych. Jest to niezależne od tego, czy potrzebne są ich pełne usługi.

Facebook w oświadczeniu dla TechCrunch powiedział: Ściśle współpracujemy z naszymi dostawcami, aby zapewnić bezpieczeństwo naszemu zespołowi. Facebook zapłaci pracownikom kontraktowym, którzy nie mogą pracować z powodu zmniejszonych wymagań kadrowych podczas gdy firma zdecydowała się wprowadzenie pracy zdalnej, kiedy biuro będzie zamknięte, kiedy pracownik zostanie wysłany do domu lub zachoruje.

iMac Apple komputer w domu na biurku

Amazon w oświadczeniu dla Axios: Będziemy nadal płacić wszystkim pracownikom godzinowym, którzy wspierają nasz kampus w Seattle i Bellevue – od usług gastronomicznych, przez ochroniarzy po personel sprzątający – w czasie, gdy nasi pracownicy są proszeni o pracę z domu. Ponadto będziemy subsydiować jeden miesiąc czynszu dla lokalnych małych firm, które działają w naszych własnych budynkach, aby pomóc im w tym okresie.

Google i Twitter powiedzieli dla Axios, że będą również regularnie płacić pracownikom godzinowym. Apple potwierdziło The Verge, że też tak będzie.

Przeczytaj również:

Praca zdalna zmienia zasady na rynku pracy [Raport 2019]

źródła: The Verge, Apple Insider (1)