Dzięki Project Sandcastle zainstalujemy Androida na iPhonie

Project Sandcastle ożywia marzenie o uruchomieniu mobilnego systemu Android na iPhonie – czy to dobry pomysł?

Project Sandcastle Android na iPhonie

Twórcy pierwszego projektu instalacji Androida na iPhonie, który zadebiutował ponad dziesięć lat temu, powrócili z Project Sandcastle. Korzystając z doświadczeń wyciągniętych z wirtualizacji za pomocą iOS-a, powstała pierwsza kompilacja, która działa na iPhonie 7. Niestety, firma stojąca za projektem stoi przed sporym oporem ze strony Apple’a dotyczącymi technologii wirtualizacji.

Czy kiedykolwiek chciałeś uruchomić system Android na iPhonie? W 2008 roku przedsiębiorczy hakerzy byli w stanie przenieść jądro Linuksa na oryginalny iPhone firmy Apple. Twórcy tego przedsięwzięcia, David Wang i Chris Wade, kontynuują współpracę nad projektem Project Sandcastle.

Wang i Wade są współzałożycielami Corellium, startupu do wirtualizacji urządzeń mobilnych, którego obecnie Apple pozywa za sprzedaż maszyn wirtualnych z systemem iOS (VM). Apple oskarża Corellium o naruszenie ich praw własności intelektualnej poprzez tworzenie nielicencjonowanych replik. To wirtualizacja iOS-a przyczyniła się do powstania Projectu Sandcastle.

Przeczytaj także: iPhone jako fizyczny klucz bezpieczeństwa do konta Google

„Nie bylibyśmy w stanie przenieść Androida tak szybko, bez rewolucyjnej platformy wirtualizacji urządzeń mobilnych firmy Corellium. Nasza platforma tworzy oparte na oprogramowaniu modele urządzeń mobilnych, umożliwiając użytkownikom uruchamianie systemów operacyjnych opartych na ARM. To przełomowe osiągnięcie zapewnia inżynierom skalowalność, wydajność i innowacyjne nowe narzędzia do badań, testów, szkoleń i rozwoju. Dzięki wykorzystaniu naszych urządzeń wirtualnych, wraz z naszą głęboką znajomością zarówno systemu operacyjnego Android, jak i sprzętu Apple’a (iPhone), byliśmy w stanie szybko iterować, aby wprowadzić system Android na iPhonie”.

Większość funkcji Androida jest możliwa do przeniesienia ze względu na wspólną architekturę SoC. Jeśli możesz zainstalować Androida na konkretnym ARM lub układzie x86, możesz stosunkowo łatwo przenieść go na inne urządzenia ztą samą architekturą.

Status Project Sandcastle
Status Project Sandcastle

Na przykład system Android został pomyślnie przeniesiony na Nintendo Switch w zeszłym roku, ponieważ ma ten sam układ Nvidia Tegra, co własny telewizor Shield firmy Nvidia. Przeniesienie Androida na iPhone’a wymagało napisania licznych sterowników do połączenia ze sprzętem i zastrzeżonym systemem plików APFS firmy Apple.

Na razie początkowe wersje są w fazie beta i działają najlepiej na iPhone’ach 7 i 7 Plus. Istnieje strona statusu, która pokazuje kompatybilność ze wszystkimi urządzeniami od iPhone’a 6 aż do wersji 11 Pro. Nie trzeba dodawać, że są to bardzo wczesne wersje, więc zainteresowani mogą nie chcieć i raczej nie powinni ich jeszcze instalować.

Sandcastle

źródło: Project Sandcastle via TechSpot