Film „Contagion – Epidemia strachu” z 2011 r. nagle stał się popularny…

Pandemiczny thriller „Contagion – Epidemia strachu” Stevena Soderbergha z powrotem znalazł się na wysokich pozycjach w serwisach streamingowych – ciekawe dlaczego?

Plakat „Contagion – Epidemia strachu” (film, 2011)

Nie zawsze prawie dziesięcioletni film powraca na listy najpopularniejszych tytułów w serwisach VOD, ale thriller pandemiczny „Contagion – Epidemia strachu” osiągnął już 12. miejsce w serwisie iTunes – z oczywistego powodu.

Wyreżyserowany przez Stevena Soderbergha film zadebiutował 3 września 2011 roku, podczas 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie prezentowany był poza Konkursem Głównym.

Fabuła kręci się wokół zmutowanego śmiertelnego wirusa, przenoszonego drogą powietrzną, który zakaża i zabija zaatakowane osoby w ciągu kilku dni. Epidemia rozwija się szybko, wraz z nią wszechogarniający strach, a lekarze i naukowcy na wszystkich kontynentach próbują znaleźć lekarstwo i opanować panikę, która rozprzestrzenia się jeszcze szybciej, niż sam wirus.

Pierwszą zakażoną osobą (pacjentem zero) okazuje się Beth Emhoff (Gwyneth Paltrow), która po nagłej chorobie umiera, pozostawiając męża Thomasa (Matt Damon). Tymczasem zespół naukowców próbuje znaleźć szczepionkę na śmiertelnego wirusa, analizując dokładnie życiorys zmarłej. W skład zespołu wchodzi dr Erin Mears (Kate Winslet) i dr Ellis Cheever (Laurence Fishburne). W Europie z epidemią walczy dr Leonora Orantes (Marion Cotillard).

Kiedy Beth Emhoff wraca do Minneapolis z firmy w Hongkongu, myśli, że ma jet laga. Dwa dni później umiera w oddziale ratunkowym, a lekarze mówią jej zszokowanemu i zasmuconemu mężowi (Mattowi Damonowi), że nie mają pojęcia, dlaczego. Wkrótce rejestrowanych jest więcej przypadków nagłych zgonów, gdy wirus zaczyna się rozprzestrzeniać. Naukowcy mobilizują się do złamania kodu tego unikalnego patogenu biologicznego, podczas gdy ten mutuje on dalej.

Gdy liczba ofiar rośnie, a ludzie walczą o ochronę siebie i swoich bliskich w rozpadającym się społeczeństwie, jeden z blogerów-aktywistów (Jude Law) twierdzi, że opinia publiczna nie dociera do prawdy o tym, co się naprawdę dzieje, i rozpoczyna epidemię paranoi i strachu równie zaraźliwego jak sam wirus…

Producent Michael Shamberg powiedział dla BuzzFeed, że film miał być także przestrogą. Został bardzo celowo zaprojektowany jako film ostrzegawczy – fakty i sceny były skrupulatnie konsultowane z wieloma ekspertami i naukowcami, aby widz mógł wyobrazić sobie realne zagrożenie.

Jest to wielowątkowy thriller o tajemniczej epidemii i wywołanym nią chaosie. Film zdobywcy Oscara Stevena Soderbergha (Seks, kłamstwa i kasety wideo, Traffic, Solaris, cykl o Dannym Oceanie) wyróżnia się na tle innych tego typu obrazów realizmem i powściągliwością. Reżyser z umiarem korzysta z efektów specjalnych, stroni od histerii i patosu, sugestywnie buduje klimat zagrożenia. Interesuje go nie tyle epatowanie widzów, ile wiarygodne przedstawienie tego, co może się wydarzyć, gdyby na świecie naprawdę doszło do wybuchu pandemii.

„Contagion – Epidemia strachu”

Rzecznik Warner Bros, dystrybutor filmu, powiedział BuzzFeed News, że oprócz 12. miejsca filmu na listach iTunes, obecnie znajduje się na 7. miejscu w polskim serwisie Filmy w Google Play i zyskuje popularność na Amazonie.

W całej kolekcji tytułów w katalogu Warner Bros. (tj. filmów, które nie zostały uznane za nowe wersje), Contagion – Epidemia strachu był 270. najczęściej oglądanym filmem WB w grudniu 2019 roku. Jak dotąd w 2020 r. jest 2. najczęściej oglądanym.

Koronawirus nie unosi się w powietrzu, raczej jest przenoszony drogą kropelkową z kaszlu i kichnięć. Jednak kwestia skażonych obiektów dotyczy w równym stopniu tego wirusa: może przetrwać długo na twardych powierzchniach. Dla wszystkich zainteresowanych: bardziej rozsądnym środkiem ostrożności niż maski na twarz jest noszenie bawełnianych rękawiczek, które można prać.

Koronawirus przyczynił się do poprawy jakości powietrza w Chinach?

Film Contagion – Epidemia strachu jest dostępny w serwisie iTunes (Apple TV+) w cenie 9,99 zł za wypożyczenie lub 39,99 zł na własność – niestety nie ma dostępnych polskich napisów ani lektora. W serwisie Filmy w Google Play można wypożyczyć ten film za 10 zł i z opisu wynika, że jest polska wersja napisów!

Można go za to będzie obejrzeć w telewizji już 13 marca 2020 roku na kanale METRO o godzinie 22:15.

źródło: 9TO5Mac, Wikipedia