„Fleety” to nowe tweety ważne przez 24 godziny

Twitter testuje tweety o nazwie „fleets”, które usuwają się po 24 godzinach od momentu publikacji – moga one zmienić sposób komunikacji na Twitterze.

Fleety na Twitterze (Fleets)

Twitter w końcu zanurza się w efemerycznych treściach. Firma testuje nową formę tweeta o „fleet”, pozwalającą użytkownikom publikować tweety, które automatycznie znikają po 24 godzinach.

Na razie jest to funkcja eksperymentalna dostępna tylko w Brazylii, ale Twitter twierdzi, że może ostatecznie pojawić się także w innych krajach. Jeśli fleety staną się powszechnie dostępne, może to zasadniczo zmienić sposób interakcji ludzi na Twitterze.

W praktyce fleety przypominają bardziej historie z Instagrama niż zwykłego tweeta. (Wygląda na to, że projektanci firmy wzięli też pewne wskazówki z Instagrama.) Podobnie jak tweety, fleety są oparte na tekście, chociaż można również dodawać zdjęcia i GIF-y.

Ale efemeryczne posty pojawiają się niezależnie od głównej osi czasu – fleety publikowane przez osoby, które obserwujesz, są wyróżnione u góry głównego kanału, a odpowiedzi i reakcje są kierowane do Twojej skrzynki odbiorczej, a nie jako publiczne powiadomienia. Podobnie jak Historie na Instagramie, inni nie mogą umieszczać ani zamieszczać linków do treści publikowanych jako fleet.

Przeczytaj także:

Facebook i Twitter to już social media dla starszych?

Według Twittera pomysł polega na umożliwieniu użytkownikom dzielenia się „ulotnymi przemyśleniami”, które pozostając na dłużej mogłyby się okazać kiedyś niewygodne. A ponieważ fleety będą widoczne tylko dla obserwujących konto, może to dać użytkownikom nieco większą kontrolę nad docelowymi odbiorcami.

Do tej pory firma wahała się nad wprowadzaniem zmian, które mogłyby zmienić „trwałość” tweetów (dlatego prawdopodobnie nigdy nie dostaniemy przycisku edycji już opublikowanego tweeta). Mimo to, użytkownicy Twittera wykazali, że istnieje apetyt na efemeryczność, o czym świadczy rosnąca popularność usług, które automatycznie usuwają stare tweety.

Fleety (Twitter)

Fleety to potencjalne rozwiązanie: rodzaj półprywatnego tweeta, który znika po dniu. Oczywiście, jeśli czegoś nas nauczyło kilka ostatnich lat, to internet dużo pamięta i tak naprawdę raz opublikowana rzecz nigdy nie znika.

Ale dla tych, którzy są trochę zdenerwowani tweetowaniem, funkcja ta może zaoferować pewien rodzaj pośredniego środka między skrupulatnym czyszczeniem wszystkich tweetów a brakiem tweetów – jeśli fleety kiedykolwiek pojawią się dla wszystkich na Twitterze. Na razie jednak fleety dostępne są tylko w aplikacji na iOS-a i Androida dla użytkowników z Brazylii.

źródło: Engadget via Twitter Blog – Explorando uma nova forma de iniciar conversas no Brasil