2x szybszy i 75% lżejszy Messenger na iPhone’a

Facebook wydał w ten weekend szybszego, mniejszego i prostszego komunikatora Messenger na urządzenia z systemem iOS.

Szybszy i lżejszy Facebook Messenger – aktualizacja aplikacja w lutym 2020 r.

Messenger stał się  niezależną aplikacją mobilną w 2011 roku, wtedy Facebook miał za cel zbudowanie bogatego w funkcje komunikatora. Dodano rozmowy wideo, pliki GIF, udostępnianie lokalizacji i wiele innych. Podczas gdy ludziom podobały się te funkcje, aplikacja stała się bardziej skomplikowana, trudniejsza w nawigowaniu, a architektura stała się coraz bardziej złożona.

Ludzie korzystają z aplikacji do przesyłania wiadomości w ciągu dnia, aby pozostać w kontakcie z osobami, na których im zależy, dlatego ważne jest, aby aplikacja ładowała się szybko i była łatwa w użyciu. W komunikatorze Messenger w wersji 4.0 uproszczono i przeprojektowano interfejs aplikacji za pomocą Project LightSpeed, a teraz od podstaw przebudowano całą aplikację na urządzenia z systemem iOS.

Od dzisiaj Facebook wprowadza szybszego, mniejszego i prostszego w obsłudze Messengera na iOS-a , który powinien pojawić się u wszystkich w ciągu najbliższych kilku tygodni. Messenger załaduje się dwa razy szybciej(w porównaniu z poprzednią wersją) i będzie miał jedną czwartą swojego oryginalnego rozmiaru.

Przeczytaj także:

Facebook i Messenger w 2019 r. wreszcie doczekają się liftingu

Wiemy, jak ważna jest szybkość i niezawodność, gdy rozmawiamy z rodziną i znajomymi przez cały dzień, dlatego przeprojektowano aplikację właśnie z myślą o nich.

Facebook Messenger – Lightspeed Project (2020)

Oto najważniejsze cechy przeprojektowanego Messengera:

  • Szybszy szybszy czas ładowania może nie mieć większego znaczenia, jeśli otwierasz aplikację tylko raz lub dwa razy dziennie, aby zagrać w grę lub obejrzeć film, ale ogromnie ważne jest, gdy otwierasz aplikację wiele razy dziennie, aby odpowiadać na wiadomości znajomych.
  • Mniejszy: mniejszy rozmiar aplikacji oznacza, że ​​Messenger uruchamia się, pobiera i aktualizuje szybciej u wszystkich, w tym osób korzystających z aplikacji na starszych urządzeniach lub w regionach, gdzie internet jest wolniejszy i liczy się  każdy kilobajt.
  • Prostszy: usprawniono aplikację, jednocześnie wzbogacając ją o nowe funkcje. Na przykład zmniejszono listę kontaktów.

Uproszczenie aplikacji na iOS-a, aby była szybsza i mniejsza, nie było łatwym zadaniem, gdy ponad 1 miliard osób korzysta z Messengera. Zmniejszono podstawowy kod Messengera o 84% – z ponad 1,7 miliona linii kodu do 360 000 – i przebudowano funkcje, aby pasowały do ​​nowej, uproszczonej infrastruktury. Mniej linii kodu sprawia, że ​​aplikacja jest lżejsza i bardziej responsywna, a usprawniona baza kodu oznacza, że ​​inżynierowie mogą szybciej wprowadzać innowacje. W ramach przebudowy, niektóre funkcje będą tymczasowo niedostępne, ale wkrótce zostaną przywrócone.

LightSpeed ​​nie tylko sprawia, że ​​aplikacja jest szybsza, mniejsza i prostsza, ale także stanowi podstawę do realizacji  wizji prywatnego przesyłania wiadomości i interoperacyjności między aplikacjami, co pozwoli skalować doświadczenia związane z przesyłaniem wiadomości w przyszłości.

źródło: Facebook Newsroom – Introducing a Faster, Smaller and Simpler Messenger, Facebook Engineering – Project LightSpeed: Rewriting the Messenger codebase for a faster, smaller, and simpler messaging app