Koronawirus przyczynił się do poprawy jakości powietrza w Chinach?

Zanieczyszczenie powietrza w Chinach dramatycznie spadło po zamknięciu fabryk z powodu koronawirusa – NASA odnotowała trwały spadek poziomu szkodliwego dwutlenku azotu po Księżycowym Nowym Roku.

Stan dwutlenku azotu w Chinach w styczniu 2020 roku
Stan dwutlenku azotu w Chinach w styczniu 2020 roku (fot. NASA)
  • Miliony ludzi w Chinach pozostają w domach, podczas gdy naród próbuje powstrzymać rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa.
  • Jak podaje NASA, w wyniku zamknięcia fabryk i spadku ruchu samochodowego odnotowano trwały spadek szkodliwego dwutlenku azotu NO2.
  • W tym okresie zwykle występuje spadek zanieczyszczenia powietrza w niektórych częściach Chin ze względu na obchody Księżycowego Nowego Roku i wolnych dni od pracy w Chinach. Ale w tym roku NASA stwierdza, że nastąpił większy spadek niż zwykle.
  • Fei Liu, badacz jakości powietrza w NASA, powiedział: „Po raz pierwszy widziałem tak duży wzrost jakości powietrza na tak szerokim obszarze z powodu jednego wydarzenia”.

Izolacja i wzmożona kontrola przepływu ludności w Chinach  w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa miała jeden nieoczekiwany efekt uboczny – trwały spadek zanieczyszczenia powietrza.

NASA Earth Observatory opublikowało informację w sobotę 29 lutego 2020 roku, że do końca lutego odnotowano „znaczny spadek” szkodliwego dwutlenku azotu w Chinach. Dwutlenek azotu jest emitowany przez spalanie paliwa, samochodów, elektrowni i maszyn budowlanych i może utrudniać oddychanie i powodować astmę oraz mieć inne negatywne skutki.

Według raportu IQAir, chińskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych na świecie, a Hotan i Kashgar znajdują się w pierwszej dwudziestce niechlubnego rankingu. NASA opublikowała zdjęcia satelitarne, które można zobaczyć powyżej, pokazujące poziomy dwutlenku azotu w Chinach przed i po tym, jak kraj zaczął wprowadzać blokady i obostrzenia 23 stycznia 2020 roku.

Przeczytaj także: RCB wysyła SMS o koronawirusie do osób przyjeżdzających do Polski

Na zdjęciach widać drastyczne spadki zanieczyszczeń wokół Wuhan, które wydawało się być źródłem wybuchu i było pierwszym miastem poddanym kwarantannie. Dane pochodzą z satelity Sentinel-5 Europejskiej Agencji Kosmicznej, a podobne dane pochodzą z satelity Aura NASA.

Porównanie jakości powietrza w Wuhan w tym samym okresie w latach 2019 i 2020
Porównanie jakości powietrza w Wuhan w tym samym okresie w latach 2019 i 2020 (fot. NASA)

Często zdarza się, że zanieczyszczenie powietrza w Chinach spada w związku z konkretnymi świętami i wydarzeniami. Fabryki i inne firmy są zamknięte z okazji obchodów Księżycowego Nowego Roku na przełomie stycznia i lutego, co prowadzi do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Inne ważne wydarzenia, takie jak igrzyska olimpijskie w Pekinie, mogą również spowodować spadek zanieczyszczeń, ale zaraz po nich wskaźniki zanieczyszczenia powietrza szybko wzrastają.

NASA stwierdziła, że ​​spadek zanieczyszczeń w tym roku był większy niż zwykle.

Zanieczyszczony Pekin 2 kwietnia 2018 r.
Zanieczyszczony Pekin 2 kwietnia 2018 r. (fot. Reuters/Stringer)

Na powyższym zdjęciu widać, jak bardzo zanieczyszczone było powietrze w Pekinie 2 kwietnia 2018 roku. Budynki są ledwo widoczne wśród smogu podczas dnia – wydano wówczas niebieski alert – (fot. Reuters / Stringer).

W tym roku redukcja zanieczyszczeń w Chinach jest bardziej znacząca niż w poprzednich latach i trwa znacznie dłużej, ponieważ wiele miast w całym kraju podjęło działania w celu zminimalizowania rozprzestrzeniania się koronowirusa.

Badacze stwierdzili, że udział dwutlenku azotu były średnio o 30% niższy niż zwykle, w porównaniu do średnio 10% niższych w tych samych okresach między 2005 a 2019 rokiem. Dodali, że po Nowym Roku Księżycowym nie odnotowano  wzrostów, jakie następowały zwykle w tym czasie w latach poprzednich.

Zmiany udziału dwutlenku azotu (NO2) w Chinach (2019 vs. 2020)
Zmiany udziału dwutlenku azotu (NO2) w Chinach (2019 vs. 2020)

W analizie CarbonBrief opublikowanej w lutym tego roku oszacowano, że koronawirus obniżył chińską emisję węgla o 25%.

Dzienne zużycie węgla przez czołowe firmy energetyczne w Chinach na przełomie Chińskiego Nowego Roku w latach 2014-2020
Dzienne zużycie węgla przez czołowe firmy energetyczne w Chinach na przełomie Chińskiego Nowego Roku w latach 2014-2020

Wybuchem epidemii koronawirusa najbardziej dotknięte są Chiny, z prawie 79 986 przypadkami zachorowań i ponad 2873 zgonami. Na całym świecie odnotowano już około 86 927 przypadków i prawie 3000 zgonów w ponad 56 krajach.

Przypadek koronawirusa potwierdzony w fabryce Samsunga w Korei Południowej

źródło: NASA Earth Observatory – Airborne Nitrogen Dioxide Plummets Over China via Business Insiders – China’s air pollution dropped dramatically after coronavirus lockdown