Intel Extreme Masters 2020 bez udziału publiczności przez koronawirusa

Przeczytaj komentarz prawny odnośnie decyzji Wojewody Śląskiego w sprawie zakazu udziału publiczności w zawodach e-sportowych Intel Extreme Masters 2020 (IEM).

IEM 2020 Katowice

Wojewoda Śląski zakazał udziału publiczności w międzynarodowych zawodach e-sportowych Intel Extreme Masters 2020 (IEM 2020). Komentarz w tej sprawie przedstawia Adam Ziębicki, prawnik w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Komentarz prawnika z kancelarii Chałas i Wspólnicy Adama Ziębickiego:

Odnosząc się do decyzji Wojewody Śląskiego z dnia 27 lutego 2020 r. o zakazie udziału publiczności w Intel Extreme Masters w Katowicach, należy wskazać, iż jest to decyzja słuszna, ale spóźniona. Należy zgodzić się z Wojewodą Śląskim, iż w obecnej chwili istnieje zbyt duże ryzyko epidemiologicznie i z tego powodu udział publiczności w wydarzeniu został słusznie odwołany.

Można mieć jednak obiekcje co do czasu decyzji Wojewody ww. przedmiocie. Decyzja ta została wydana na 16 godzin przed otwarciem wydarzenia, a zatem wszyscy zainteresowani zdążyli się już pojawić w Katowicach. Tym samym ryzyko zakażaniem koronawirusem zostało jedynie ograniczone, a nie usunięte. Intel Extreme Masters Katowice jest imprezą sportową, która odbywa się cyklicznie. Zatem w świetle pierwszych doniesień o przypadkach zakażenia w Chinach, a w szczególności we Włoszech, możliwe było szybsze wydanie decyzji w tym zakresie.

Z pewnością takie działanie przyniosłoby lepsze efekty niż nagłe zakazanie udziału publiczności w wydarzeniu na chwilę przed jego otwarciem. Zaistniała sytuacja jest również trudna dla organizatora rozgrywek. Nie może on bowiem liczyć na zyski, które wygenerowaliby fizyczni uczestnicy wydarzenia i choć pewnie zaistniały stan faktyczny spowoduje jeszcze większe zainteresowanie wydarzeniem w kanałach internetowych i w serwisach streamingowych, to i tak zysk uzyskany z powyższych źródeł będzie niższy niż utracone korzyści. 

Komunikat IEM 2020 Katowice (27.02.2020)

Poniżej oficjalna informacja organizatorów IEM Katowice 2020:

Na wstępie zwracamy się z prośbą, abyś nie przychodził do Spodka lub MCK jeśli kupiłeś bilet na IEM Katowice 2020 jutro i w trakcie weekendu.

Z bólem serca zawiadamiamy, że dziś o 19:45 otrzymaliśmy informację, że, w związku z dynamicznymi zmianami w globalnej sytuacji zdrowotnej, IEM Katowice 2020 odbędzie się bez udziału publiczności, o czym zadecydowało wycofanie zgody na przeprowadzenie imprezy masowej przez Wojewodę Śląskiego.

Szanujemy tę decyzję. Dbanie o zdrowie kibiców, graczy i pracowników jest naszym priorytetem.

Streaming gier rośnie jak na drożdżach, sprawdź statystyki za 2019 rok!

Każdy, kto zakupił bilet może zgłosić się po zwrot. Nasz zespół pracuje obecnie nad metodą zwrotu, FAQ i kompletnym poradnikiem, który pojawi się na iem.gg/katowice2020 w najbliższych dniach. Dociera do nas sporo wiadomości i staramy odpowiadać się na wszystkie, dlatego prosimy o cierpliwość.

Jeśli kupiłeś bilet, którego częścią był goodie bag, wyślemy go do Ciebie za darmo. W najbliższych dniach pojawi się odpowiedni formularz na stronie iem.gg/katowice2020.

Po raz pierwszy w historii legendarny Spodek nie będzie wypełniony po brzegi esportowymi kibicami. Nadal jednak prowadzona będzie transmisja z tego wydarzenia w internecie i telewizji. Dołącz do nas na czacie, by mieć pewność, że jesteś częścią tego legendarnego wydarzenia.

Jest nam bardzo przykro z uwagi na zaistniałą sytuację.

Zespół ESL

źródło: informacja prasowa