Signal stał się oficjalnym komunikatorem Komisji Europejskiej

Komisja Europejska nakazała swoim pracownikom korzystanie z aplikacji Signal do przesyłania zaszyfrowanych wiadomości, w celu zwiększenie bezpieczeństwa komunikacji.

Signal oficjalnym komunikatorem Komisji Europejskiej

Serwis Politico poinformował, że na początku tego miesiąca Komisja Europejska powiadomiła swoich pracowników o zmianie aplikacji mobilnej do komunikacji. „Signal został wybrany jako zalecana aplikacja do publicznych wiadomości błyskawicznych” głosi komunikat do oddziału wykonawczego UE.

Według Politico Signal nie będzie wykorzystywany do całej komunikacji. Zaszyfrowane wiadomości e-mail będą wykorzystywane do wysyłania informacji niejawnych i wrażliwych, a ściśle tajne dokumenty nadal będą przesyłane z zastosowaniem bardziej restrykcyjnych zabezpieczeń. Tymczasem Signal przeznaczony jest do komunikacji zewnętrznej między personelem a osobami spoza organizacji.

Inicjatywa pojawia się, po tym jak Unia Europejska próbuje zwiększyć bezpieczeństwo swojej komunikacji w następstwie głośnych ataków hackerskich. W czerwcu 2018 roku BuzzFeed News poinformował, że po tym jak ambasada Unii Europejskiej w Moskwie została zhakowana, zostały skradzione poufne informacje z jej sieci.

W tym samym roku The New York Times napisał, że sieć łączności dyplomatycznej UE również została zhakowana ujawniając jej „wyjątkowo słabą ochronę” w oficjalnej komunikacji.

Komisja Europejska nie jest jedynym organem rządowym, który nakazuje swoim pracownikom przejście na Signala. W grudniu zeszłego roku The Guardian doniósł, że brytyjska partia rządząca Konserwatystów zaleciła swoim posłom przejście na usługę Signal porzucając WhatsAppa. Zmiana miał wynikać z tego, aby można było skorzystać z funkcji znikania wiadomości w Signale, aby zatrzymać wycieki, które miały miejsce podczas korzystania z WhatsAppa. Jednak rzecznik partii utrzymywał, że zmiana wynikała z dużego napływu nowo wybranych posłów i przekroczono maksymalną wielkość grup na WhatsAppie.

Signal 3.0 został zoptymalizowany na iPady

Signal jest powszechnie uważany za jedną z najbezpieczniejszych dostępnych aplikacji mobilnych do przesyłania wiadomości. Jest to oprogramowanie typu open source, domyślnie korzysta z szyfrowania typu end-to-end.

W przeciwieństwie do WhatsAppa nie przechowuje żadnych metadanych wiadomości, ani nie używa chmury do tworzenia kopii zapasowych wiadomości. Edward Snowden powiedział kiedyś, że używa go na co dzień. Nawet jeden ze współzałożycieli WhatsAppa woli Signala.

Najważniejsze funkcje komunikatora Signal:

  • Mów cokolwiek — aplikacja Signal używa zaawansowanego szyfrowania metodą end-to-end (zasilanego przez protokół typu open source „Signal Protocol”), aby zapewnić bezpieczeństwo Twoim konwersacjom. Prywatność to nie tryb opcjonalny — aplikacja Signal po prostu tak działa. Przy każdej wiadomości i każdym połączeniu, zawsze.
  • Nie trać czasu — Wiadomości są wysyłane szybko i sprawnie, nawet w powolnych sieciach. Aplikację Signal zoptymalizowano w celu działania w jak najbardziej ograniczonym środowisku.
  • Nie przepłacaj — Aplikacja Signal to oprogramowanie non-profit typu 501c3. Jej produkcja jest wspierana przez użytkowników, takich jak Ty. Żadnych reklam i śledzenia. Serio.
  • Bądź sobą — Możesz użyć obecnego numeru telefonu i książki adresowej, aby bezpiecznie komunikować się ze znajomymi.

Sprawdź także: Raport digital i mobile na świecie w 2020 roku

  • Mów wyraźnie — Nieważne, czy Twoi znajomi i rodzina mieszkają za miastem czy za oceanem. Ulepszona jakość audio i wideo aplikacji Signal zmniejsza dystans.
  • Szepcz w ciemności — Przełącz się na ciemny motyw, jeśli nie chcesz widzieć światła.
  • Spersonalizuj dźwięki — Wybierz osobne alerty dla każdego kontaktu lub całkiem wyłącz dźwięki. Tak jak Simon & Garfunkel w swoim hicie z 1964 r., ty również możesz wsłuchać się w dźwięk ciszy, ustawiając dzwonek powiadomień jako „Brak”.
  • Zobrazuj to — Użyj wbudowanych funkcji edycji obrazów, aby szkicować, przycinać i obracać wysyłane obrazy. Jest nawet narzędzie tekstowe, pozwalające dodać nawet tysiąc słów, których wart jest już obraz.
Zrzuty ekranów z aplikacji Signal
Zrzuty ekranów z aplikacji Signal

Aplikację Signal pobierzesz ze sklepu App Store lub Google Play, klikając na poniższe przyciski:

Pobierz aplikację w sklepie App Store Pobierz aplikację w sklepie Google Play

Signal dostępny jest także w wersji na iPada oraz komputery  z systemami Linux, macOS oraz Windows.

Zobacz również:

Jak włączyć tajne konwersacje w Messengerze?

źródło: The Verge (dzięki Ewa K.!)