Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega wszystkich przyjeżdżających do Polski wysyłając im SMS w postaci alertu RCB o koronawirusie.
W związku z potencjalnym zagrożeniem epidemiologicznym, osoby przyjeżdżające do Polski otrzymują z autoamtu wiadomość SMS o następującej treści :
Uwaga! Ministerstwo Zdrowia: Zagrożenie koronawirusem. Zapoznaj się z informacjami na stronie http://gov.pl/koronawirus lub zadzwoń na infolinię: 800 190 590.
Na specjalnie przygotowanej rządowej stronie internetowej (link poniżej) osoby powracające z północnych Włoch, Chin, Korei Południowej, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu mogą zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat podstawowych środków ochronnych przeciwko nowemu koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19.
Przeczytaj także:
Na co należy zwrócić uwagę?
Przypominamy – żeby zminimalizować ryzyko zarażenia, należy stosować się do zaleceń:
- często myć ręce,
- stosować odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania,
- unikać dotykania oczu, nosa i ust,
- zasięgnąć pomocy medycznej – jeśli występuje gorączka, kaszel, trudności w oddychaniu.
Jeżeli zaobserwujemy u siebie symptomy choroby, a wróciliśmy z obszaru ryzyka, należy skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do szpitala zakaźnego.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o śledzenie bieżących doniesień nt. wirusa Covid-19 przed podjęciem decyzji o wyjeździe.
Przypadek koronawirusa potwierdzony w fabryce Samsunga w Korei Południowej
Więcej informacji na temat koronawirusa oraz sposobów ograniczenia ryzyka zakażenia można znaleźć na stronie gov.pl/koronawirus.
Co zrobić jeśli wrócisz z zagranicy i źle się czujesz?
Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to
- bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną
lub
- zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
Często myj ręce
Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
źródło: RCB.gov.pl