Galaxy Z Flip (Flap) lepiej obsługiwać z obciętymi paznokciami!

„Szklany” wyświetlacz nowego składanego smartfona Samsung Galaxy Z Flip jest tak wytrzymały, że można go z łatwością zarysować paznokciem…

JerryRigEverything testuje Galaxy Z Flip

Galaxy Z Flip zawodzi na prawie każdym etapie testów wytrzymałościowych… 

Test wytrzymałości Galaxy Z Flip przeprowadzony przez Zacka Nelsona z JerryRigEverything  obnaża mijanie się z prawdą Samsunga jeśli chodzi o szklany ekran składaka – polimerowa „warstwa ochronna” nie wystarcza do ochrony wyświetlacza. Jest słaby do tego stopnia, że można go porysować paznokciem.

Kosztujący 6600 zł Galaxy Z Flip firmy Samsung został zapowiedziany przez Koreańczyków jako pierwszy składany telefon ze szklanym wyświetlaczem, ale dzięki „warstwie ochronnej” najwyższa powierzchnia, z którą faktycznie wchodzisz w interakcję, jest tak trwała, jak plastikowa osłona ekranu.

W opublikowanym dzisiaj wideo na kanale JerryRigEverything możesz przekonać się na własne oczy, jak łatwo zadrapać wyświetlacz telefonu i prawie go przedziurawić.

Samsungu dzięki Ci za takie szkło… nowy Galaxy Z Flip to Flap…

Na oficjalnej stronie internetowej z opisem funkcji smartfona możemy przeczytać: Kto powiedział, że szkła nie da się złożyć? Poznaj pierwszy składany, szklany ekran w urządzeniu Galaxy. Tak, złożyliśmy ekran ze szkła. Wykonany z ultracienkiego Samsung Ultra Thin Glass, zapewnia imponujący widok na gładkim, płaskim ekranie.

Pierwszy składany szklany wyświetlacz firmy Samsung – Galaxy Z Flip wyposażony jest w wyświetlacz Infinity Flex Display z opatentowanym przez firmę Samsung zginanym ultracienkim szkłem Ultra Thin Glass (UTG). Dzięki temu telefon jest cieńszy i zyskał bardziej elegancki wygląd, nigdy wcześniej nie spotykany w urządzeniach składanych. Wyśrodkowane wycięcie na aparat wyeliminowało elementy rozpraszające uwagę, zatem na pierwszym w historii urządzeniu Samsung o proporcjach ekranu 21,9:9 można oglądać jeszcze większą ilość ulubionych treści.

Choć ekran się składa i powstająca fałda jest czymś naturalnym, to podobnie jak w przypadku Galaxy Fold, wciąż jest to drogi gadżet, który jest bardziej prototypem niż użytecznym gadżetem…

Samsung Galaxy Z Flip (Flap)
Samsung Galaxy Z Flip (Flap)

Już na samym początku przeprowadzonych testów wyświetlacz rysuje się na poziomie twardości 2 Mohsa, co wskazuje, że powierzchnia wyświetlacza ma trwałość plastiku. Później ekran rysuje się także od paznokcia, co stanowi bardziej realistyczny przykład zużycia.

Osoby z długimi i ostrymi paznokciami muszą zachowac szczególną ostrożność, jeśli wezmą do ręki Galaxy Z Flipa… Przy użyciu twardszego przedmiotu w skali Mohsa wyświetlacz zostaje wręcz przedziurawiony – nie jest to coś, na co prawdopodobnie natkniesz się w codziennym użytkowaniu, ale wskaźnik nadal jest o wiele mniej trwały niż zwykłe szkło telefonu, na którym prawdopodobnie to czytasz.

Podczas swoich testów Zach spekuluje, że Samsung może używać materiału „hybrydowego”, takiego jak plastik obciążony kawałkami szkła, aby zwiększyć wytrzymałość ekranu Galaxy Z Flip. Bardziej prawdopodobne wyjaśnienie zostało ujawnione przez Samsunga podczas prezentacji smartfona oraz  w wydanym dzisiaj w oświadczeniu Samsunga dla The Verge: cienki szklany ekran jest zwieńczony mniej trwałą „warstwą ochronną”.

Pełne oświadczenie Samsunga dla The Verge znajduje się poniżej:

Galaxy Z Flip wyposażony jest w wyświetlacz Infinity Flex z ultra cienkim szkłem Samsunga (UTG), aby zapewnić elegancki wygląd i oferować wciągające wrażenia wizualne … Pierwsza w swoim rodzaju technologia UTG firmy Samsung różni się od innych flagowych urządzeń Galaxy Podczas gdy wyświetlacz zgina się, należy z nim obchodzić się ostrożnie. Ponadto Galaxy Z Flip ma warstwę ochronną na UTG podobną do Galaxy Fold.

Samsung informuje również, że użytkownicy Galaxy Z Flip mogą zapłacić 119 USD za jednorazową wymianę warstwy pokrywającej ekran – jedna bezpłatna wymiana tej warstwy ochronnej jest również dostępna jako opcja.

Samsung pozostaje nieugięty, twierdząc, że ekran smartfona Galaxy Z Fold o wartości 6600 zł (1380 USD) to prawdziwe szkło – jest już jeden test pokazujący, że może on również pękać jak prawdziwe szkło –  na ekranie są dwie warstwy. Jest to szkło, po prostu bardzo cienkie szkło, zwieńczone ochronną warstwą „polimeru”. Mimo to jest o wiele mniej trwały, niż się spodziewaliśmy.

Bez względu na wyjaśnienie lub uzasadnienie, Zach mówi w swoim filmie, z którym możemy się zgodzić: „Niebezpiecznie jest pozwalać ludziom dawać do zrozumienia, tak jak robi to Samsung, gdy nazywa ekran Z Folda szklanym”.

źródła: Android Police, The Verge