Lichocka namawia nas wszystkich do przetarcia oczu…

Gest „faka” przy użyciu środkowego palca już stał się przedmiotem wielu memów i akcji #LichockaChallenge, do których przyłączają się internauci i lekarze pomagający chorym na raka.

Joanna Lichocka pokazuje środkowy palec
Joanna Lichocka pokazuje środkowy palec (fot. Maciek Jazwiecki, Agencja gazeta)

W miniony czwartek, gest pokazany przez posłankę PIS-u Lichocką do posłów opozycji, miał być gestem triumfu rządzących podczas głosowania nad ustawą dotyczącą przekazania dodatkowych pieniędzy na TVP.  Niestety wulgarne zachowanie i zło niechybnie obraca się przeciwko ugrupowaniu performerki i staje się symbolem arogancji rządzących w stosunku do części obywateli.

Wiele osób ma nadzieję, że ten mały, symboliczny gest będzie miał swoje konsekwencje polityczne – ujawniając prawdziwą twarz władzy. Niektórzy przewrotnie twierdzą, że Joanna Lichocka proponuje wszystkim obywatelom przetrzeć oczy i spojrzeć trzeźwo na to co się dzieje.

Choć pani poseł tłumaczyła się, że próbowała tylko przetrzeć oczy, to niestety na wideo zarejestrowanym w sejmie widać dokładne zamiary.  Sejmowy fak posłanki PIS został obejrzany w internecie juz ponad 20 mln razy. Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź internautów i osób publicznych na to zachowanie. W internecie już zaroiło się od filmików, memów i różnego rodzaju zdjęć, które nawiązują do ogromnego faux pas.

Sprawdź również:

#StopACTA2 – Polacy protestują przeciwko „cenzurze internetu”

Prezes PIS-u zapewne zdaje sobie sprawę, że „fak” Lichockiej będzie miał swoje konsekwencje ponieważ gest przez bardzo wielu ludzi został odczytany, że Lichocka pokazała środkowy palec nie tylko opozycji, ale także chorym na raka.

Instrukcja przecierania oka (Lichocka)
Instrukcja przecierania oka (Lichocka) – fot. Farfotzle

Wszystko z tego powodu, że pisowską frakcja sejmowa głosowała za przekazaniem ogromnej sumy 2 mld zł na zasilenie prorządowej telewizji (w końcu kampania prezydencka trwa…) zamiast posłuchać sugestii Senatu i przekazać je na służbę zdrowia i walkę z rakiem!

Choć posłanka brnęła, że tylko przecierała oczy, to opozycja palcem Lichockiej dużo łatwiej będzie mogła przecierać oczy obywatelom!

Jak pisze Adam Szostkiewicz na łamach Polityki – Nic tak nie osłabia władzy politycznej w odbiorze społecznym, jak jej dwulicowość. Lichocka dostarczyła opozycji wyborczej amunicji: już ruszyła w internecie produkcja memów, a w jednej z klinik onkologicznych pojawiły się plakaty wykorzystujące „fak” do krytyki polityki zdrowotnej obecnej władzy.

Jurek Owsiak z kolei zamieścił bardzo obrazowy wpis na Facebooku, w którym pisze: To był gest zwycięstwa pani poseł i jej ugrupowania nad opozycją. To także był gest zwycięstwa śmierci nad życiem. Dwa miliardy złotych, które dzisiaj powinny być przeznaczone na ratowanie życia i zdrowia Polaków. 

Fundacja WOŚP przez 27 lat wydała na sprzęt medyczny miliard sto dwadzieścia sześć milionów złotych. To nieco ponad połowa tej sumy. Jej rzeczywisty wymiar to 62 tysiące urządzeń medycznych, służących ratowaniu życia i zdrowia. Konkret? Absolutny konkret. Żeby dorównać rocznym dotacjom na TVP, musimy działać wiele, wiele lat. System opieki zdrowotnej Polaków jest w rozsypce. Brakuje 60 tysięcy lekarzy i 100 tysięcy pracowników personelu medycznego. A tymczasem posłanka Joanna Lichocka pokazuje „f**k off” nam, Polakom. I niech nie p***doli, że pocierała nos. Foty pokazują wyraźnie, jaki to gest.

Oto inne przykłady reakcji w ramach Lichocka Challenge:

Tomasz Sekielski zamieścił instrukcję jak wykonać walentynkowy gest „wpadłeś mi w oko”:

Szef Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów (OPEN) w Poznaniu dr Dariusz Godlewski, od lat prowadzi akcję FaqRak, w której zachęca do profilaktycznych badań. W piątek umieścił na fanpege’u OPEN bardzo wymowne wideo nagrane wraz ze współpracownikami:

Kajetan Gawarecki natomiast pisze tak: Testuję pulsoksymetr i myślę o tych 100 tysiącach Polaków, których corocznie dotyka onkologiczny dramat. Którzy, w dramatycznej walce o życie, często zmuszeni są prosić zwykłych ludzi o wsparcie finansowe, bo skuteczna onkologia jest droga. Z należnymi wyrazami dla wiadomej posłanki.

Dan Cake (RTM):

Maciej Stuhr:

Henryk Sawka (satyryk):

Nosowska pokazuje jak za pomocą gestu środkowego palca żegna się mężem:

 

Aby zobaczyć więcej wystarczy wpisać hashtag #LichockaChallenge an Twitterze, Facebooku czy Intagramie…

źródło: Polityka