[Google Doodle] 110. rocznica urodzin Ireny Sendlerowej

 

Dzisiejsze Doodle w wyszukiwarce Google upamiętnia 110 rocznicę urodzin polskiej pracownicy opieki społecznej Ireny Sendlerowej.

Google Doodle: Irena Sendlerowa (15.02.2020)

Ta odważna kobieta uratowała życie wielu żydowskim dzieciom w getcie warszawskim podczas II wojny światowej. Okazała się doskonałym strategiem i stała się symbolem odwagi i sprawiedliwości, organizując pomoc potrzebującym, bez względu na narodowość czy religię.

Irena Sendlerowa urodziła się 15 lutego 1910 roku tuż poza polską stolicą Warszawy. Sendlerowa w młodym wieku nauczyła się od swojego ojca leczącego pacjentów z gruźlicą, że zawsze należy pomagać potrzebującym – bez względu na ich rasę, religię lub sytuację finansową.

Sendlerowa zastosowała te zasady w praktyce, stając się pracownikiem socjalnym przy Radzie Miasta Warszawy w 1939 roku. Podczas II wojny światowej to stanowisko zapewniło jej dostęp do getta warszawskiego, dzięki czemu mogła pomagać w ocaleniu jak największej liczby Żydów.

Sprawdź również: 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki w Google Doodle

Wykorzystując karetki pogotowia, podziemne tunele i fałszywe tożsamości, Sendlerowa i jej koledzy z tajnej organizacji Żegota ryzykowali życiem, aby pomóc bezpiecznie wymknąć się setkom dzieci. J

Jak pokazano w dzisiejszej grafice Doodle w wyszukiwarce Google, zapiski dzieci i ich rodzin zostały pochowane w słoiku pod jabłonią, w nadziei, że rodziny będą mogły się ponownie odnaleźć pod koniec wojny.

Polska uhonorowała bezinteresowność Sendlerowej w 2003 roku, przyznając jej Order Białego Orła, a w 2008 roku została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla.

W ten sposób Google dziękuję Irenie Sendlerowej za odwagę w ratowaniu życia wielu osób. Więcej o Irenie i jej losach przeczytasz na specjalnej wystawie interaktywnej – „Irena Sendler – Odkryj historię polskiej Sprawiedliwej wśród Narodów Świata” w serwisie Google Arts & Culture, na której wykorzystano materiały z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Oto szkice i wczesne koncepty tego Doodle’a:

Szkice i wczesne koncepty Doodle'a z Ireną Sendlerową
Szkice i wczesne koncepty Doodle’a z Ireną Sendlerową

Kraje w których Goofle wyświetla Doodle z Sendlerową w wyszukiwarce lokalnej: Polska, Austria, Litwa, Czechy, Słowacja, Bułgaria, Grecja, Izrael, Chorwacja, Szwajcaria, Słowenia, Niemcy, Wielka Brytania, Szwecja, Islandia, Kuba, Dominikana, Honduras, Gwatemala, Nikaragua, Kostaryka, Panama, Ekwador, Kolumbia i Wenezuela.

źródło: Google Doodle (1)