Taksówki powietrzne Lilium Jet już w 2025 roku!?

Niemiecki startup Lilium wypuści na niemiecki rynek latające taksówki, które będzie można zamówić przez aplikację mobilną.

Taksówka powietrzna Lilium Jet

Wygląda na to, że pojawia się coraz więcej projektów wykorzystujących elektryczne samoloty z pionowym startem i lądowaniem tzw. eVTOL z ang. electric Vertical Take-Off and Landing).

Wyścig firm najwyraźniej ma na celu opracowanie tego typu pojazdów, aby zapoczątkować kolejną poważną zmianę w poruszaniu się po miastach. Jednak dotąd widzieliśmy te pojazdy zwykle w szybkich klipach wideo przedstawiających najważniejsze funkcje latających taksówek.

Lilium to monachijski startup budujący własne miejskie pojazdy powietrzne, ale w odróżnieniu od innych zaprezentował o wiele więcej a także odważnie zapowiedział, że jego taksówki zaczną przewozić pasażerów już w 2025 roku.

Statki powietrzne Lilium Jet pomieszczą pięć osób (4 pasażerów + 1 pilot) i będą miały zasięg do 300 kilometrów. Oczywiście będą mogły lądować tylko w wyznaczonych miejscach – nie spodziewajmy się podrzucenia na dach własnego apartamentu… Tego typu usługa bardziej przyda się tym, którzy będą chcieli przemieścić się pomiędzy miastami, niż w obrębie jednej aglomeracji. Co ciekawe, koszt ma być porównywalny do przejazdu normalną taksówką naziemną.

Lilium Jet (widok z góry)

Poniższe nagranie pochodzi z testu przeprowadzonego na początku października zeszłego roku, a Lilium twierdzi, że właśnie zakończył tę fazę testów i pracuje nad drugą fazą. To 3-minutowe wideo prezentuje jak ​samolot przechodzi przez pionowy proces startu i lądowania, a także lata i obraca się przed powrotem do punktu początkowego.

Jest to demonstracja stosunkowo niskiej prędkości w porównaniu z tym, co Lilium Jet może osiągnąć dzięki swojej unikalnej metodzie napędowej – od tego czasu firma latała z prędkością do 100 km/h (~ 60 mil/h) i pracuje również nad przesunięciem klap dyszy do pełnego płaskiego kąta, co powinno pomóc w poruszaniu się w poziomie jeszcze szybciej do 300 km/h.

Lilium Jet (profil)

 

Ostatecznie Lilium będzie chciało użyć swojego odrzutowca (z pilotem kontrolującym pojazd przynajmniej przez kilka pierwszych lat eksploatacji) jako taksówkę powietrzną, która będzie przewozić ludzi po miastach już za 5 lat!

Obejrzyj pełny lot testowy całkowicie elektrycznego samolotu miejskiego Lilium:

Klip promujący testowy przelot Lilium Jeta:

Latającego Lilium Jeta pasażerowie będą zamawiać przez aplikację mobilną podobną do zamawiania przejazdów osobowych Uberem czy FreeNOW.

Poniżej możesz zobaczyć przykładowe zrzuty ekranu z aplikacji przedstawiające wybór miejsca odbioru i miejsca docelowego, wyznaczenie trasy i parametrów oraz ekran z potwierdzeniem zamówienia przelotu:

Zrzuty ekranu z aplikacji mobilnej Lilium
Zrzuty ekranu z aplikacji mobilnej Lilium

źródło: Lilium via techCrunch