Azja jest liderem rewolucji płatności bezgotówkowych

W krajach azjatyckich odnotowuje się największy wzrost płatności bezgotówkowych i szacuje się, że w ciągu 2 lat wzrośnie prawie dwukrotnie.

Płatności bezgotówkowe na świecie 2017-2022

W czwartek Nowy Jork podążył śladami San Francisco i Filadelfii, głosując za zakazem wszystkim sklepom stacjonarnym odmowy przyjęcia gotówki jako formy płatności. Rada miasta przyjęła ustawodawstwo niemal jednogłośnie, a głównym celem było kontrolowanie „ekscesów gospodarki cyfrowej”.

Zakaz wprowadzi grzywny dla wszystkich firm, w tym sklepów i restauracji, które odmawiają przyjęcia płatności gotówkowych.

Osoby wzywające do wprowadzenia zakazu prowadzenia działalności bezgotówkowej twierdzą, że systemy płatności elektronicznych dyskryminują grupy znajdujące się w niekorzystnej sytuacji i zmarginalizowane, takie jak biedni, mniejszości i nieletni, którzy niekoniecznie mają doskonały dostęp do systemów bankowych i systemów elektronicznych, takich jak Apple Pay.

Projekt ustawy czeka na zatwierdzenie przez burmistrza Billa de Blasio, który jest znanym zwolennikiem zakazu. Można się więc spodziewać, że zakaz prawdopodobnie wejdzie w życie do końca roku.

10 lat płatności zbliżeniowych w Polsce (infografika)

W ciągu ostatniej dekady płatności cyfrowe stale rosły w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Północnej, jednak największy wzrost płatności bezgotówkowych ma miejsce w Azji. Szacuje się, że rynek płatności cyfrowych w krajach azjatyckich wzrośnie z 96,2 mld USD w 2017 r. do 352,8 mld USD w 2022 r. Inne regiony na świecie także odnotowują wzrosty, ale wciąż wiele osób korzysta z tradycyjnych form płatności gotówkowych.

źródło: Statista (1)