Najpopularniejsi producenci smartfonów w Polsce (4Q 2019)

Według najnowszych danych IDC dotyczących sprzedaży smartfonów w Polsce, urządzenia chińskiego Xiaomi zajęło miejsce Huawei’a i ma ambicje zdetronować Samsunga.

Wykres: TOP 5 producentów smartfonów w Polsce (udział sprzedaży) w latach 2017-2019
Ranking TOP 5 producentów smartfonów w Polsce (udział sprzedaży) w latach 2017-2019

Według najnowszych danych International Data Corporation (IDC) dotyczących sprzedaży smartfonów w Polsce, pod koniec 2019 roku najbardziej spektakularny wzrost odnotowała firma Xiaomi, której smartfony były bardziej popularne niż urządzenia firmy Huawei. W takim tempie chiński producent ma bardzo niewiele do zdobycia pierwszego miejsca w rankingu, które obecnie należy do Samsunga.

Jak pokazuje powyższy wykres, wśród wielkiej piątki, w czwartym kwartale 2019 roku wzrosty odnotowały tylko Xiaomi i Apple, natomiast Samsung, Huawei i Motorola spadki. Koreański Samsung jest ciągle na pierwszym miejscu z udziałem 32,3% na polskim rynku smartfonów. Drugie miejsce zajęło Xiaomi (22,9%), spychając firmę Huawei na trzecie miejsce (20,6%).

Trend wzrostowy Xiaomi może zwiastować kontynuację sukcesu w Polsce, i kto wie, być może pierwsze miejsce w kolejnych rankingach? Seria smartfonów Mi i Redmi to wciąż tanie alternatywy dla drogich flagowców Samsunga czy Apple’a, które oferują równie atrakcyjne funkcje w niższych cenach.

TOP 5 producentów smartfonów w Polsce (pod względem sprzedaży w 4Q 2019 r.):

  1. Samsung 32,3%
  2. Xiaomi 22,9%
  3. Huawei 20,6%
  4. Apple 9,9%
  5. Motorola 3,7%

Warto dodać, że rok wcześniej (w 4Q 2018) TOP 3 producentów wyglądał podobnie, ale nie było tam jeszcze Xiaomi: Samsung (34,2%), Huawei (32,6%), Apple (10,3%) – sprawdź: TOP 3 producentów smartfonów w Polsce (4Q 2018).

Na czartym miejscu znajduje się Apple z udziałem 9,9% sprzedanych iPhone’ów w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Firma może zawdzięczać swoją pozycję bardzo długą żywotnością urządzeń i długiemu okresowi wsparcia i oferowania aktualizacji systemu mobilnego iOS nawet urządzeniom sprzed pięciu lat.

Piąte miejsce należy do Motoroli z 3,7% udziału na polskim rynku. W TOP 5 firm z najlepiej sprzedającymi się smartfonami na próżno szukać Sony, LG, Oppo, HTC, Nokii i innych producentów, którzy są obecni na naszym rynku.

Sprawdź również:

Ranking producentów urządzeń mobilnych w Polsce i na świecie (9/2019)

źródło: IDC via Twitter (@MarekKujda)