15 lat temu, a dokładnie 8 lutego 2005 roku, uruchomiona została usługa Map Google. Od tamtego czasu zmienił się ich wygląd, przybyło nowych funkcji, ale cel pozostał ten sam – pomagać użytkownikom w łatwiejszej komunikacji i odkrywaniu świata. Dziś Google oddaje w ręce użytkowników odświeżoną aplikację oraz prezentuje nową ikonę.
Mapy Google powstały 8 lutego 2005 roku. Na początku usługa dostępna była na komputerach. W listopadzie 2007 r. Mapy zawitały na urządzenia mobilne Blackberry i Palm, a w 2008 r. uruchomiono pierwszą aplikację na Androida, co zmieniło myślenie o poruszaniu się po świecie i nawigacji.
W Polsce pełna wersja Map udostępniona została w maju 2008 r., natomiast Street View dotarło do naszego kraju w 2012 r., kiedy to udostępnione zostały zdjęcia ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. Dziś z Map Google korzysta już ponad miliard użytkowników z różnych zakątków globu.
Google zmapował 220 krajówi terytoriów oraz udostępnił Zdjęcia Street View w 87 krajach, a także w części Arktykii Antarktydy. Aby uczcić te niezwykłe 15 lat, Google prezentuje nową ikonę, a także szereg aktualizacji, stworzony w oparciu o opinie użytkowników.
Nowa ikona Map Google
Na początek nowa ikona, która odzwierciedla ewolucję, jaką przeszło Google podczas tych 15 lat mapowania świata i opiera się na kluczowym dla Map elemencie, który jest obecny od samego początku i oznacza daną lokalizację – pinezce.
Nowe karty
Od dziś zaktualizowana aplikacja Map Google na Androida i iOS szybko dostarczy użytkownikom to, czego potrzebują dzięki pięciu łatwo dostępnym kartom: Odkrywaj, Dojazd, Zapisane, Opublikuj i Najnowsze.
- Odkrywaj: karta prezentuje informacje i opinie o około 200 milionach miejsc na całym świecie, w tym o lokalnych restauracjach, pobliskich atrakcjach lub zabytkach.
- Dojazd: niezależnie od tego, czy podróż odbywa się samochodem, czy komunikacją miejską, z kartą Dojazdmożna zawsze mieć pewność wyboru najlepszej trasy. Wystarczy ustawić codzienne dojazdy, aby otrzymywać aktualne informacje o ruchu drogowym i czasie podróży oraz propozycje alternatywnych tras.
- Zapisane: użytkownicy zapisali już ponad 6,5 miliarda miejsc na Mapach Google. Teraz mogą znaleźć je wszystkie i zorganizować w jednym miejscu. Przeglądanie zapisanych miejsc, tworzenie nowych planów podróży i dzielenie się rekomendacjami z innymi użytkownikami Map staje się teraz jeszcze prostsze.
- Opublikuj: każdego roku setki milionów użytkowników pomaga aktualizować Mapy Google. Dzięki nowej karcie Opublikuj będzie można jeszcze łatwiej dzielić się swoją wiedzą i dodawać szczegółowe informacje na temat dróg i adresów, brakujących miejsc, a także recenzje biznesowe i zdjęcia.
- Najnowsze: nowa karta jest dla użytkowników Map źródłem wiedzy o trendach oraz miejscach, których nie mogą przegapić zdaniem lokalnych przewodników. Od teraz oprócz odkrywania, zapisywania i udostępniania rekomendacji w sieci, użytkownicy będą mogli też bezpośrednio porozmawiać z firmami, aby uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
99 smartfonów wystarczy, żeby „zakorkować” ulicę w Google Maps
Live View w nowej odsłonie
W ubiegłym roku Mapy Google wzbogaciły się o funkcję Live View, która wykorzystuje rzeczywistość rozszerzoną (AR) i pomaga użytkownikom lepiej zrozumieć, jaką wybrać drogę. Dzięki zdjęciom Street View, technologii uczenia maszynowego i czujnikom w smartfonach, funkcja pokazuje otoczenie ze wskazówkami nałożonymi w rozszerzonej rzeczywistości. Umieszczone na widoku okolicy strzałki i wskazówki pomagają dotrzeć na miejsce, np. określając, gdzie dokładnie skręcić lub w którą stronę wyruszyć na początku pieszej wędrówki.
W nadchodzących miesiącach Google planuje rozszerzanie funkcji Live View i testowanie nowych możliwości, zaczynając od wyszukiwania miejsca. Dzięki planowanym aktualizacjom użytkownicy będą mogli szybciej dowiedzieć się, jak daleko się ono znajduje i w jakim kierunku powinni się udać.
Stworzona do podróży
Google nieustannie wprowadza zmiany, aby wciąż lepiej pomagać swoim użytkownikom
w podróżowaniu, bez względu na wybrany środek transportu. Nowe funkcje dostępne
w aplikacji Mapy Google pozwolą uzyskać jeszcze więcej informacji podczas poruszania się transportem publicznym.
W minionym roku Mapy zaczęły pokazywać . prognozy zatłoczenia w środkach transportu publicznego, oparte o dane zebrane podczas poprzednich przejazdów. Wszystko po to, by użytkownicy mogli wcześniej dowiedzieć się, jakie będą warunki podróży w wybranym przez siebie autobusie, tramwaju czy linii metra. Aby pomóc im jeszcze lepiej zaplanować przejazd, dodane zostaną nowe informacje o trasie zebrane od osób, które już nią podróżowały. Wkrótce przed wyruszeniem w drogę będzie można poznać takie szczegóły, jak:
- Temperatura: będzie można sprawdzić czy według poprzednich pasażerów
w pojeździe było za ciepło czy za zimno. - Dostępność: będzie można zidentyfikować linie transportu publicznego z obsługą personelu, łatwo dostępnym wejściem i siedzeniem czy dostępnym przyciskiem STOP.
- Bezpieczeństwo na pokładzie: będzie można sprawdzić czy dany środek transportu jest bezpieczny, np. czy zainstalowane są w nim kamery bezpieczeństwa lub czy dostępna jest linia alarmowa.
- Liczba dostępnych wagonów: japońscy użytkownicy będą mieli możliwość sprawdzenia liczby wagonów kolejki lub metra i na tej podstawie wybrać trasę oraz zwiększyć swoje szanse na zajęcie miejsca siedzącego.
- Sekcja dla kobiet: w regionach, w których firmy przewozowe zdecydowały się na wyznaczenie specjalnych sekcji dla kobiet, aplikacja pomoże znaleźć te informacje.
Powyższe przydatne dane pochodzić będą od pasażerów, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami z podróży (wypełnili krótką ankietę w Mapach Google) i pojawią się obok tras transportu publicznego (jeśli będą dostępne). Powyższe informacje pojawią się na całym świecie w marcu, a ich dostępność będzie się różnić w zależności od regionu i organizacji transportu miejskiego.
Krótka historia Map
- 08.02.2005 – Uruchomienie Map Google w wersji na komputery
- 28.06.2005 – Uruchomienie Google Earth
- 10.05.2007 – Google Earth dostępne w Polsce
- 29.05.2007 – Uruchomienie Google Street View
- 27.11.2007 – Uruchomienie nowej wersji Map Google na telefonach
- 12.05.2008 – Uruchomienie w Polsce pełnej wersji Map Google
- 28.10.2009 – Uruchomienie nawigacji w Mapach Google na telefonie
- 04.10.2010 – Street View dostępne na 7 kontynentach
- 10.08.2011 – Ulica Piotrkowska została wybrana wizytówką Polski na Street View
- 22.03.2012 – Uruchomienie Start Street View w Polsce
- 24.05.2013 – Wskazówki dojazdu rowerem pojawiają się na polskich Mapach Google
- 05.09.2013 – Kopalnia Soli “Wieliczka” trafia na Google Street View
- 16.04.2014 – Centrum Nauki Kopernik, Zamek Książ oraz Zamek w Kórniku trafiają na Street View
- 19.08.2014 – Aktualizacja Krainy Wielkich Jezior Mazurskich na Mapach Google
- 28.10.2014 – Uruchomienie funkcji Transport publiczny na Mapach Google dla Warszawy
- 20.01.2015 – Pojawia się możliwość planowanie podróży pociągiem z Mapami Google
- 10.11.2015 – Udostępnienie Map Google w trybie offline
- 01.06.2016 – Wrocław z usługą Transportu Publicznego na Mapach Google
- 11.12.2018 – Nowe zdjęcia Street View z polskich miast
- 17.07.2019 – Pojawia się informacja o rowerach miejskich na Mapach Google w 24 miastach na świecie
- 08.08.2019 – Wprowadzenie funkcji Live View oraz zakładek Rezerwuj i Oś czasu
- 02.10.2019 – W Mapach Google pojawia się tryb Incognito
- 04.11.2019 – Technologia zamiany tekstu na mowę w Mapach Google
źródło: informacja prasowa