„Warcraft III: Reforged” bardzo rozczarowuje graczy

W tym tygodniu swoją premierę miała zremasterowana wersja gry „Warcraft III: Reforged”, która zbiera cięgi od graczy i krytyków.

Warcraft III: Reforged (Orkowie)

Warcraft III: Reforged to zbiorcze wydanie odświeżonych gier Warcraft III: Reign of Chaos oraz Warcraft III: The Frozen Throne. Ulepszona wersja Spoils of War Edition jest wzbogacona o mnóstwo dodatkowej zawartości i cyfrowych elementów do innych gier Blizzarda i kosztuje 39,99 euro (ok. 172 zł), na wersję podstawową Standard Edition trzeba wydać 29,99 euro (ok. 130 zł).

Szumnie zapowiadany przez Blizzarda zremasterowany klasyczny tytuł Warcraft III: Reforged, w bardzo dużym uproszczeniu okazał się okrojoną starą wersją z podrasowanymi grafikami w lepszej jakości.

Osoby, które posiadały klasyczną wersję, po zakupie Warcraft III: Reforged (ważącego niemal 30 GB), bez żadnego zapytania, muszą zaktualizować też oryginalnego Warcarfta III, z którego znikają elementy, których nie ma remarter (WTF!). Instalując aktualizację można więc pożegnać się z klanów, list rankingowych, regionów i innych elementów sieciowych z których korzystaliście w klasycznej wersji – sorry!

W Warcraft III Reforged na próżno szukać nowych filmów pomiędzy kampaniami (nawet fragmentów w pierwszym filmie promującym grę) oraz korekt historii w scenariuszu, które miały nawiązywać do World of Warcraft. Niestety – ciężko doszukać się zmian w fabule porównując nową wersję do oryginału!

Kolejną wpadką jest brak rozgrywek w 60 klatkach na sekundę lub 4K i 60 fps-ach, przez co animacje bohaterów zostały zrealizowane w 30 klatkach – tak jak w wersji oryginalnej!

Blizzard podobno pracuje nad grą „Warcraft GO”

Do największych grzechów twórców, które najczęściej się pojawiają to:

  • brak obiecanych fabularnych wideo pomiędzy misjami,
  • brak wsparcia dla monitorów panoramicznych o wysokiej rozdzielczości i możliwości skalowania, usunięcie klanów,
  • brak Custom Campaigns,
  • brak list rankingowych (solo, losowe drużyny, 2v2, 3v3, 4v4, FFA),
  • brak rozgrywek w trybie offline (LAN),
  • brak możliwości dostosowania skrótów klawiszowych,
  • brak filtrowania w wyszukiwarce rozgrywek online
  • brak regionów do tworzenia turniejów.

Blizzard wprowadził także ważne zmiany w umowie licencyjnej, na która zgadzamy się po zakupie nowej wersji. Najważniejszą nowością jest to, że wszelkie mapy, bohaterowie czy kampanie, stworzone przez użytkowników należą tylko do firmy Blizzard! Ma to zabezpieczyć prawa firmy, które nie były odpowiednio chronione w starej wersji edytora, przez co Valve wykorzystało całkowicie legalnie narzędzia Blizzarda do stworzenia Doty i czerpania z tego tytułu zysków.

Fani i krytycy aż gotują się ze złości i zawiedzeni są tym co Blizzard im zaserwowało, o czym świadczą chociażby słabe recenzje i oceny w serwisie Metacritic – ponad 13,5 tys. użytkowników oceniło grę na jedyne 0,5/10. To poważny cios, który zapewne sie należał, ponieważ Blizzard nie dał wszystkiego tego co obiecał… Nawet jeśli w późniejszych uaktualnieniach doda to czego niema, to i tak niesmak pozostanie. Dodatkowo firma banuje użytkowników, którzy nawołują innych do zwrotu środków za zakup.

Warcraft III: Reforged (oceny na Metacrtic z 1 lutego 2020 r.)
Warcraft III: Reforged (oceny na Metacrtic z 1 lutego 2020 r.)

Wiatr niesie echa wojennych okrzyków…

W grze można rozegrać ponad 60 misji dla jednego gracza w całym Azeroth i nie tylko, przejmując dowodzenie nad czterema potężnymi rasami z uniwersum Warcrafta. Odświeżona oprawa i zbalansowana od nowa rozgrywka strategiczna… walki online na Battle.net – to wszystko ładnie wygląda i tyle!

Jeśli jeszcze nie kupiłeś cyfrowej edycji standardowej Warcraft III: Reforged, warto obejrzeć na YouTubie kilka fragmentów i recenzji tych, którzy mieli już tę (nie)przyjemność. Według wielu recenzentów odświeżona wersja jest mocno niedopracowana, zawiera sporo błędów i kastruje klasyczną wersję – jeśli ją posiadacie.

Nowy, zmieniony zwiastun gry (na premierę):

Świat stoi na krawędzi zagłady – znów grozi mu hegemonia chaosu. Bohaterowie, do boju! Przeżyjcie monumentalne wydarzenia z historii Azeroth jak nigdy dotąd. Do zobaczenia na polu walki!

Czy Blizzard zamierza naprawić błędy i braki? Ciężko powiedzieć, na pewno nie nastąpi to szybko, jeśli w ogóle.

Jeżeli grałeś już w Warcraft III: Reforged podziel się swoimi wrażeniami w komentarzu poniżej.