Netflix opublikował oficjalną oś czasu serialu „Wiedźmin”

Nie możesz połapać się w chronologii wydarzeń w pierwszym sezonie serialu „Wiedźmin” od Netflixa? Oficjalna oś czasu wyjaśnia dokładnie co się wydarzyło w kolejności chronologicznej.

Netflix opublikował oficjalną oś czasu pierwszego sezonu Wiedźmina (tyt. oryg. The Witcher), która może okazać się bardzo przydatna szczególnie dla tych, którzy nie znają opowiadań fantasy Andrzeja Sapkowskiego.

W serialu Wiedźmin śledzimy historie trzech postaci: łowcy potworów Geralta z Rivii (Henry Cavill), czarodziejki Yennefer z Vengerbergu (Anya Chalotra) i księżniczki Cirilla lub „Ciri” z Cintry. Jednak w pierwszych ośmiu odcinkach serialu showrunnerka Lauren Schmidt Hissrich przyjęła zdecydowanie nieliniowe podejście do łączenia swoich historii. Było to częściowo spowodowane faktem, że „historie pochodzenia” Geralta, Yennefer i Ciri odbywają się w bardzo różnych punktach czasowych w historii Kontynentu.

Dla tych, którzy nie do końca wyłapali przeskoki w czasie, Netflix opublikował oficjalną oś czasu dla 1. sezonu Wiedźmina na swoich profilach w mediach społecznościowych. Możesz ją  sprawdzić także poniżej (kliknij na grafikę aby powiększyć).

Może Cię zainteresować także: Gdzie „Wiedźmin” Netfliksa cieszył się największym zainteresowaniem?

Chronologia wydarzeń staje się jasna mniej więcej w 4. odcinku serialu, gdy Geralt pomaga rodzicom Ciri, Duny i Pavetcie oraz (nieco żartobliwie) powołuje się na Prawo Niespodzianki za swoją pomoc… Jest oczywistym, że przedstawione w serialu opowieści o Geralcie, Yennefer i Ciri rozgrywają się w różnych okresach.

Interaktywna mapa Kontynentu z serialu „Wiedźmin”

Na przykład w 3. odcinku Geralt walczy ze strzygą, która uświadamia sobie, że jest córką króla Temerii, Foltest i jego zmarłej siostry Addy, podczas gdy Yennefer spotyka tę parę jako dzieci w swoich scenach w tym samym odcinku.

Oś czasu wydarzeń w 1. sezonie Wiedźmina (chronologia)
Wydarzenia w kolejności chronologicznej z serialu Wiedźmin (Netflix)

Rzeczywiście, postacie, miejsca i wydarzenia są często pomijane lub pojawiają się w dwóch lub więcej wątkach głównych w większości odcinków pierwszego sezonu.

Linia czasu „Wiedźmin” Netflix (wersja polska)
Linia czasu „Wiedźmin” Netflix (wersja polska)

Ci, którzy polubili serial, ale chronologia wydała im się lekko zawiła, mogą spać spokojnie, bowiem Hissrish zapowiedziała, że w drugim sezonie serialu będzie ona bardziej liniowa i mniej zagmatwane.

Premiera drugiego sezonu serialu Wiedźmin od Netfliksa zaplanowana jest na 2021 rok.

W sieci można znaleźć też nieoficjalne grafiki przygotowane przez fanów, które też mogą okazać się pomocne!

Oś czasu wydarzeń z pierwszego sezonu „Wiedźmin” (2019 Netflix) Oś czasu wydarzeń z pierwszego sezonu „Wiedźmin” (2019 Netflix)

źródło: Netflix