Spotify będzie targetowało reklamy w podcastach

Spotify zacznie wykorzystywać dane o użytkownikach do kierowania reklam w podcastach – firma jest na dobrej drodze, aby stworzyć sieć reklamową.

Spotify Ad Insertion (Podcast)

Targetowane reklamy podcastów będą serwowane na podstawie danych o użytkownikach aplikacji. Brane bedą pod uwagę takie cechy jak wiek, płeć, korzystanie z urządzenia i sposobu słuchania.

Spotify zacznie wykorzystywać dużą ilość danych o użytkownikach do wyświetlania reklam w swoich ekskluzywnych podcastach. Targetowane reklamy pozwolą Spotify na potencjalne rozszerzenie działalności poza własne usługi i rozpoczęcie umieszczania reklam w treści innych sieci. Jeśli zostanie to uruchomione, Spotify może stać się pełnoprawną siecią reklamową podcastów.

Dzięki technologii, która nazywa się Streaming Ad Insertion, Spotify zacznie wstawiać reklamy do swoich programów w czasie rzeczywistym, w oparciu o to, co wie o swoich użytkownikach, na przykład o ich lokalizacji, typie używanego urządzenia i ich wieku, podobnie jak działa sieć w aplikacji muzycznej. Spotify już automatyzuje dynamiczne wstawianie reklam w muzycznej części firmy, teraz rozszerza i ulepsza tę technologię do podcastów.

Oznacza to, że użytkownicy słuchający tych samych podcastów będą słyszeć różne reklamy skierowane do nich na podstawie zainteresowań, wieku, płci, lokalizacji i innych danych. Poinformowano, że marki korzystające z targetowanych reklam w Spotify otrzymają w zamian bardziej szczegółowe raporty w porównaniu z typowo serwowanymi reklamami w podcastach – będą zawierać informacje o tym, ile razy słuchacze słyszeli reklamę, zasięg i anonimowy wgląd.

Spotify ma o wiele więcej danych o swoich użytkownikach niż większość usług oferujących podcastów dzięki temu, co wie o ich gustach muzycznych. Do tej pory większość reklam podcastingowych była zawarta w samych podcastach, aby firmy mogły wstawiać reklamy, gdy ludzie słuchają podcastu i w ten sposób śledzą ich skuteczność. Użytkownicy, którzy pobierają podcasty ze Spotify do trybu offline, nie usłyszą nowych reklam, ponieważ wymagają one połączenia z serwerem w czasie rzeczywistym.

Spotify zaznacza jednak, że „bardzo nieliczni klienci użytkownicy pobierają odcinki podcastów na swoje urządzenia – w takich przypadkach reklamy będą serwowane według obecnej metody reklamowej.

Polska rapem stoi – sprawdź podsumowanie roku 2019 od Spotify

Obecnie reklamy dla słuchaczy podcastów są dość nudne, a dane pochodzą z wielu różnych miejsc, w tym ankiet, a sukces mierzy się na wiele różnych sposobów. Spotify wyjaśniło, że podcasting jest obszarem, w którym widzi ogromny potencjał wzrostu. W ubiegłym roku firma zainwestowała w wiele startupów podcastingowych, aby stworzyć katalog ekskluzywnych programów. W przeciwieństwie do branży muzycznej, Spotify nie musi płacić wytwórni za każdym razem, gdy ktoś słucha jednego z tych odcinków. Spotify ponosi tylko wstępny koszt tworzenia odcinków podcastów, które zazwyczaj są stosunkowo tanie, a następnie może nadal zarabiać na swoim katalogu. (Użytkownicy Premium również słyszą reklamy w podcastach, w przeciwieństwie do słuchania muzyki).

Może być tak, że oferowanie bardziej ukierunkowanych reklam podcastingowych może przyciągnąć zarówno twórców treści jak i reklamodawców, aby korzystać z bardziej skutecznych form reklamowych.

źródło: Android Central via Spotify for Brands – Rewriting the playbook for podcast advertising