Zagłosuj na PRO Speed Test w konkursie WSIS Prizes 2020!

Certyfikowany mechanizm monitorowania internetu nominowany do World Summit on the Information Society (WSIS) Prizes 2020.

WSIS Prizes 2020

Projekt „Certyfikuj – weryfikuj. Certyfikowany mechanizm monitorowania jakości dostępu do internetu” został nominowany w konkursie WSIS Prizes 2020 organizowanym przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU). Zachęcamy do głosowania na polską inicjatywę na stronie konkursu. Termin głosowania mija 24 stycznia 2020 roku!

Mechanizm monitorowania jakości PRO Speed Test został certyfikowany przez prezesa UKE w grudniu 2018 roku, na okres dwóch lat. Jest on dostępny dla każdego konsumenta i pozwala sprawdzić zbieżność parametrów (prędkość transmisji danych, opóźnienia) zawartych w umowie świadczonej usługi z tymi faktycznymi.

PRO Speed Test to system składający się z serwisu internetowego, aplikacji na komputery stacjonarne, aplikacji WEB i mobilnej (Android, iOS). Zgodnie z prawem pomiar łącza stacjonarnego  wykonany za pomocą mechanizmu pozwala stwierdzić nienależyte wykonanie umowy i skuteczne dochodzenie roszczeń konsumenta wobec dostawcy usług.

W odróżnieniu od innych narzędzi dostępnych na rynku, aplikacja PRO Speed Test weryfikuje, w jakich warunkach był realizowany pomiar. Sprawdza m.in. takie elementy jak obciążenie procesora, rodzaj karty sieciowej, obecność aktywnych łącz VPN, natężenie generowanego ruchu w tle, liczbę urządzeń w sieci domowej użytkownika.

Sprawdź też:

Ranking prędkości internetu w Polsce za 2019 rok

Gdy konsument chce złożyć reklamację dotyczącą jakości usługi, może zrobić certyfikowany pomiar w aplikacji stacjonarnej i uzyskać raport. Jeśli wykaże stałe lub regularnie powtarzające się rozbieżności pomiędzy umową a faktycznie dostarczaną usługą, należy uznać, że umowa została wykonana nienależycie.

Prezentacja mechanizmu na forum międzynarodowym pozwoli nam szerzej dzielić się wiedzą i doświadczeniem w zakresie ochrony praw konsumenckich. Dobro konsumenta jest jednym z priorytetów UKE, dlatego zależy nam, by mechanizm był przykładem dobrej praktyki, którą warto kontynuować.

Aby oddać głos na projekt „Certyfikuj – weryfikuj”, należy zarejestrować się na stronie WSIS Prizes 2020 i wybrać swoich faworytów (w każdej z kategorii). Głosowanie trwa do 24 stycznia 2020 r.

źródło: informacja UKE