Wikipedia wygrywa walkę z cenzurą w Turcji!

Sąd Najwyższy w Turcji orzekł, że Turcja naruszyła prawa obywateli, zakazując im dostępu do Wikipedii – niech żyje wolność słowa! ?? ✌️

Wikipedia wygrywa z cenzurą w Turcji (po 2 latach od zablokowania strony w tym kraju!)
Wikipedia wygrywa z cenzurą w Turcji (po 2 latach od zablokowania strony w tym kraju!)

Dwa lata temu Turcja zablokowała swoim obywatelom dostęp do Wikipedii po tym, jak serwis odmówił usunięcia treści wiążących kraj z grupami terrorystycznymi. Decyzja ta została dziś uchylona przez najwyższy sąd krajowy, który uznał orzeczenie za naruszenie wolności wypowiedzi i nakazał odblokowanie strony.

Ramy czasowe, kiedy ma to na stąpić nie zostały precyzyjnie określone, ale prawdopodobne jest, że obywatele Turcji wkrótce będą mogli uzyskać dostęp do internetowej encyklopedii tworzonej przez największą społeczność internetową.

Turcja ocenzurowała Wikipedię w kwietniu 2017 roku, wykorzystując do tego celu prawo, które pozwala jej zakazać wszelkich witryn internetowych uważanych za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Wikimedia, spółka macierzysta witryny, szybko podjęła działania, ale nie miała wówczas zbyt wiele szans na zmianę tej decyzji w sądzie. Od tamtej pory strona Wikipedii jest niedostępna dla obywateli Turcji.

Orzeczenie zostało ostatecznie uchylone przez turecki trybunał konstytucyjny, który jest najwyższym sądem w kraju. Jego decyzja jest wygraną zarówno dla obywateli Turcji, jak i samej Wikipedii.

Witryna zajęła stanowcze stanowisko wobec cenzury, odrzucając wniosek Turcji o usunięcie treści, które rząd uznał za niewłaściwe. Choć uchylenie decyzji i wygranie z rządem zajęło kilka lat, organizacja wyszła zwycięsko, trzymając się swoich ideałów.

Brawo dla Wikipedii! Niech żyje wolność słowa i nie uginanie się niewłaściwym decyzjom rządu – to bardzo ważne, aby nie dać zamknąć sobie ust!

źródło: Engadget via AP News