Lime zapytał użytkowników jak być bezpiecznym na hulajnodze zimą

Operator wraz z najaktywniejszymi użytkownikami hulajnóg stworzył zestaw praktycznych wskazówek jak bezpiecznie czerpać radość z jazdy.

Hulajnogi Lime będą dostępne dla polskich użytkowników przez całą zimę. Wcześnie zapadający zmierzch oraz warunki pogodowe sprawiają, że w tych miesiącach szczególnie ważna jest ostrożność na drodze.

Hulajnogi Lime nie znikną z polskich ulic na zimę i również w najchłodniejsze dni będą umożliwiały sprawny i wygodny transport mieszkańcom miast. Jedynie w sytuacji wyjątkowo trudnych warunków pogodowych hulajnogi mogą być tymczasowo blokowane, a użytkownicy informowani o utrudnieniach za pomocą aplikacji.

W związku z trudniejszymi warunkami drogowymi, firma szczególnie uczula na konieczność zachowania zasad bezpieczeństwa i przedstawia zestaw sześciu praktycznych wskazówek. Wtóruje jej Szymon, jeden z najaktywniejszych użytkowników elektrycznych hulajnóg,
który w ciągu ostatniego roku wykonał ponad 550 przejazdów z Lime!

Sprawdź również: 

To już rok działalności Lime w Polsce [infografika]

1. Sprawdź hamulce i stan baterii

— Przed każdym przejazdem upewniam się, że hamulce hulajnogi działają bez
zarzutu— przyznaje Szymon. Hulajnogi Lime są regularnie serwisowane i sprawdzane
przez mechaników Lime, ale ostrożności nigdy nie za wiele – przed rozpoczęciem jazdy warto sprawdzić stan urządzenia. Szczególnie zimą, gdy nawierzchnia jest trudniejsza, a niższe temperatury sprawiają, że zasięg akumulatorów jest nieco mniejszy.

2. Zwracaj uwagę na innych uczestników ruchu

Wszyscy użytkownicy hulajnóg powinni pamiętać, że nie są jedynymi użytkownikami
drogi – szczególnie w warunkach słabej widoczności należy zachować szczególną ostrożność
i stosować się do zasady ograniczonego zaufania. — Jadąc hulajnogą po chodniku muszę bardzo uważać na pieszych zapatrzonych w telefony. Często nie patrzą przed siebie
i nie zauważają innych. Nigdy nie wiadomo też czy nie skręcą zupełnie
bez uprzedzenia — zauważa Szymon.

3. Dostosuj prędkość do warunków

W przypadku najbardziej niesprzyjających warunków hulajnogi zostają wyłączone
z użytkowania, ale nawet w piękny słoneczny dzień należy zwracać uwagę na możliwe kałuże, oblodzenia czy nieogarnięty śnieg. — Kilka razy jechałem na hulajnodze w deszczu – w takich sytuacjach bardzo istotne jest, żeby jechać wolno, hamować z wyprzedzeniem i zatrzymywać się przed każdymi pasami. Hamując na pasach, na śliskiej nawierzchni, łatwiej
o upadek — mówi Szymon. Dobrą praktyką jest również unikanie gwałtownych skrętów.

Infografika: 6 wskazówek jak bezpiecznie używać hulajnóg zimą?
Infografika: 6 wskazówek jak bezpiecznie używać hulajnóg zimą?

4. Przestrzegaj przepisów drogowych

Przepisy są po to by życie było łatwiejsze i bezpieczniejsze. Podczas jazdy hulajnogą zawsze należy poruszać się w zgodzie z obowiązującymi przepisami drogowymi oraz zwracać uwagę na znaki drogowe i sygnalizację świetlną. Jak wyjaśnia Szymon — Każdy uczestnik ruchu,
bez względu czy porusza się na hulajnodze, rowerze czy jest pieszym musi dbać
o bezpieczeństwo własne i innych. Ogólne zasady są bardzo potrzebne, żebyśmy wiedzieli
jak postępować. Nie chodzi tu o znajomość całego kodeksu ruchu drogowego,
ale podstawowych zasad poruszania się wśród innych.

5. Parkuj bezpiecznie

O bezpieczeństwie nie można zapominać w momencie zatrzymania hulajnogi. Po zakończeniu przejazdu należy pamiętać o jej poprawnym zaparkowaniu w strefie operacyjnej Lime. Upewnijmy się, że urządzenie nie blokuje przejścia dla pieszych, chodnika, nie utrudnia dostępu do przystanku czy bramy. Nie należy także parkować hulajnóg na mostach. — Poruszamy się w przestrzeni publicznej, gdzie ważny jest wzajemny szacunek. Jako użytkownicy powinniśmy dostrzegać punkt widzenia innych i zwracać uwagę na to, żeby zaparkowane hulajnogi nie stwarzały dla nikogo zagrożenia —dodaje Szymon.

6. Zadbaj o odpowiednią odzież

— Byłoby dobrze, jeśli użytkownicy używaliby odblasków z tyłu ubioru, zwłaszcza gdy jeżdżą wieczorami. Teraz, gdy szybko robi się ciemno rzeczywiście trudno zauważyć ludzi wieczorem. Ale to dotyczy każdego uczestnika ruchu — zauważa Szymon. Oprócz odblasków warto zaopatrzyć się w rękawiczki – odczuwalna temperatura podczas jazdy jest niższa.
Ze względów bezpieczeństwa rekomendujemy także kask.

źródło: informacja prasowa