Ranking najlepszych sklepów internetowych w Polsce w 2019 roku

Serwis interaktywnie.com opublikował nowy raport z rankingiem polskich sklepów internetowych, opracowany na podstawie opinii klientów.

Z roku na rok rośnie liczba transakcji dokonywanych w sklepach internetowych. Na miesiąc przed świętami liczba osób kupujących online jest o 20% wyższa niż w analogicznym okresie miesiąc wcześniej – wynika z danych serwisu Skąpiec.pl.

Ranking i raport o polskich sklepach internetowych przygotował serwis interaktywnie.com we współpracy z serwisem Opineo. Metodologia rankingu sklepów internetowych Opineo.pl została pozytywnie zaopiniowana przez firmę konsultingową Nielsen, która jest jego partnerem merytorycznym. Firma Nielsen od poprzedniej edycji dba o jakość metodologii badawczej. Ranking nie powstałby także bez aktywnego uczestnictwa sklepów w programie „Słucham Swoich Klientów” i samych internautów, dzielących się opiniami o sprzedawcach.

Oprócz rankingu, autorzy zawarli w publikacji porady ekspertów, oraz praktyczne wskazówki jak zaprojektować serwis e-commercowy dla swojego biznesu.



W raporcie o sklepach internetowych zaprezentowano między innymi:

  • Zestawienie najważniejszych sklepów internetowych w polskim internecie i podpowiedzi, dlaczego właśnie w nich warto kupować świąteczne prezenty.
  • Artykuły opisujące, jak e-commerce wspomaga biznes i jak w budowaniu sprzedaży pomagają wyspecjalizowane agencje.
  • Wizytówki i reklamy najważniejszych agencji i firm wspierających działania e-commerce w sieci.
  • Porady dotyczące prowadzenia najskuteczniejszych działań sprzedażowych.
  • Wypowiedzi, opinie oraz porady ekspertów.

Sprawdź także:

Ranking producentów urządzeń mobilnych w Polsce i na świecie (9/2019)

Jak powstał ranking sklepów internetowych w Polsce?

Metodologia rankingu opiera się na potransakcyjnych opiniach wystawionych przez klientów sklepów internetowych, po dokonanych zakupach. Wystawiając recenzję sklepowi, klienci w każdej z poniższych kategorii mogą przyznać 5 punktów. Klienci oceniają:

  • szybkość realizacji zamówienia,
  • poziom obsługi klienta,
  • jakość zapakowania przesyłki,
  • oraz deklarują, czy poleciliby ten sklep internetowy swoim znajomym.

Kwalifikując sklepy do rankingu, Opineo zsumowało oceny składowe i wyciągnęło z nich średnią. Pod uwagę zostały wzięte jedynie te sklepy, które mogą się pochwalić przynajmniej setką recenzji. Za każdy tysiąc zebranych opinii przyznany został dodatkowy punkt.

Sklepy konkurują ze sobą aż w 14 kategoriach, takich jak: AGD/RTV, artykuły medyczne, zoologiczne, dla dzieci, dom i wnętrze, książki, militaria, motoryzacja, odzież i obuwie, sport, telefony, zdrowie i uroda, zegarki i biżuteria, żywność. Najlepsze z nich tworzą pierwszą dziesiątkę najwyżej ocenianych sklepów 2019 roku, bez względu na specjalizację. Debiutanci to z kolei sklepy, które dołączyły do Opineo.pl w ubiegłym roku i już mogą pochwalić się uznaniem klientów.

Zwycięzcy rankingu sklepów internetowych

W tym roku, aby znaleźć się w ścisłej czołówce rankingu, trzeba było wykazać się średnią ocen nie niższą niż 4,92 punktu. O ostatecznym rozkładzie miejsc na podium przesądziła jednak liczba opinii – żeby zająć miejsce obok laureata, potrzeba było co najmniej 50 tysięcy nowych recenzji. W pierwszej dziesiątce znalazły się też sklepy, które zdobyły, z jednym wyjątkiem, co najmniej 30 tysięcy opinii.

Oto 10 najlepiej ocenianych sklepów internetowych w Polsce w 2019 r. (zestawienie ogólne):

sklepśr. ocenliczba opinii (2019)liczba opinii (Σ)punkty
1. eobuwie.pl4,93138836505001142,93
2. North.pl4,945812113253762,94
3. Aptekagemini.pl4,925192131767255,92
4. Apteka-melissa.pl4,814430718097248,81
5. Decathlon.pl4,853916914524543,85
6. Taniaksiazka.pl4,86377846906641,86
7. Sklep.sfd.pl4,923406612314738,92
8. Ezebra.pl4,87343039521538,87
9. Witchen.com4,943058511695734,94
10. Swiatksiazki.pl4,90264217119930,90
Ranking najlepszych sklepów internetowych w Polsce w 2019 roku (zestawienie ogólne)

Ranking najlepszych sklepów internetowych w Polsce w 2019 roku (zestawienie ogólne ze wszystkich kategorii)

Poniżej znajdziesz TOP 3 w każdej z analizowanych kategorii sklepów internetowych (Polska, 2019)

kategoria1. miejsce2. miejsce3. miejsce
AGD/RTV1. North.pl2. Morele.net 3. Neonet.pl
Artykuły medyczne1. Aptekagemini.pl2. Apteka-melissa.pl3. Wapteka.pl
Artykuły zoologiczne1. Zooart.com.pl2. Naszezoo.pl3. Apetete.pl
Dla dzieci1. Congee.pl2. Humbi.pl3. kucmar.pl
Dom i wnętrze1. 123lazienka.pl2. Pieknowdomu.pl3. Ogrodosfera.pl
KsiążkiTaniaksiazka.pl2. Swiatksiazki.pl3. Bonito.pl
Militaria1. Gunfire.com/pl2. Militaria.pl3. Arobron.pl
Motoryzacja1. Gmoto.pl2. Hamulcesklep.pl3. Iparts.pl
Odzież i obuwie1. eobuwie.com.pl2. Wittchen.com3. astratex.pl
Sport1. Decathlon.pl2. R-GOL.com3. Wksklep.pl
Telefony1. Etuo.pl2. Izigsm.pl3. Bestcena.pl
Zdrowie i uroda1. Sklep.sfd.pl2. Exebra.pl3. e-glamour.pl
Zegarki i biżuteria1. Zegarek.net Brasty.pl3. Happytime.com.pl
Żywność1. Bdsklep.pl2. Sklep.brat.pl3. Chocolissimo.pl

Artykuły redakcyjne zawarte w raporcie dotyczą następujących zagadnień:

  • Najważniejsze sklepy internetowe w polskim internecie – Gdzie warto kupować, ilu mają użytkowników, jak oceniają je klienci. Zestawienie najważniejszych sklepów internetowych w Polsce, ze wszystkich największych kategorii tematycznych.
  • Jak zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych? – Jak promować sklep internetowy, kto i jak może pomóc w zwiększaniu sprzedaży. Jakie formy reklamy oraz narzędzia będą najbardziej skuteczne. Dla kogo SEO, kiedy warto inwestować w reklamę płatną w Google i mediach społecznościowych. Którą agencję wybrać do współpracy.
  • Jak zaprojektować najlepszy sklep internetowy? – Na co zwracać uwagę projektując platformę sprzedażową. Eksperci z najlepszych agencji doradzają, jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej. Jak powinna być skonstruowana ścieżka sprzedażowa, a jak użyteczność platformy. Co będzie determinowało sukces sprzedażowy. Jakie platformy są najlepsze.
  • SEO dla sklepów internetowych. Dlaczego jest takie ważne. – Jak promować sklep w wyszukiwarce Google. Którą agencję wybrać do działań SEO. Na co zwracać uwagę prowadząc sklep, aby nie szkodzić sobie jeśli chodzi o pozycje w wyszukiwarce.

Sprawdź wszystkie rankingi w 14 kategoriach, pobierając pełny Raport: sklepy internetowe 2019 (PDF, 11,6 MB)

źródło: interatywnie.com

Łukasz Majchrzyk
Obserwuj