Aplikacja Waymo do zamawiania robotaxi pojawiła się w App Storze

Rok po uruchomieniu usługi zamawiania przejazdów samojeżdżącą taksówką Waymo One w Phoenix firma uruchamia aplikację na iOS-a, co jest ostatnim sygnałem, że firma zamierza uruchomić usługę na dużą skalę.

Aplikacja mobilna Waymo

Od teraz mieszkańcy Phoenix mogą pobrać aplikację Waymo na iPhone’a i zarejestrować się, aby jeździć jednym z samojeżdżących pojazdów firmy.

Waymo, które przekształciło się w firmę pod marką Alphabet, uruchomiono w grudniu 2018 roku jako ograniczona komercyjnie usługa typu „robotaxi” o nazwie Waymo One w okolicy Phoenix. Usługa przewozowa Waymo One wraz z aplikacją była dostępna tylko dla mieszkańców Phoenix, którzy uczestniczyli we wczesnym programie pilotażowym samojezdnych minivanów.

W kwietniu firma opublikowała swoją aplikację w sklepie Google Play. Teraz, rok po uruchomieniu Waymo One, w końcu apka trafiła także do App Store’a. W ciągu ostatnich kilku miesięcy firma wprowadziła ulepszenia w aplikacji, w tym uproszczenie sposobu zamawiania przejazdów w celu przyspieszenia całego procesu. Użytkownicy mogą uruchomić klakson samochodu za pomocą aplikacji, co według Waymo daje podróżnym, w tym osobom niedowidzącym, inny sposób na znalezienie samochodu podczas odbioru.

Sprawdź również:

Samojeżdżący samochód Google wyjedzie na ulicę

Wszystkie te kroki przybliżają Waymo do pełniejszej usługi komercyjnej obejmującej przejazdy bez kierowcy. Do niedawna wszyscy jeżdżący Weymo One jeździli w towarzystwie człowieka – w ramach bezpieczeństwa. Firma rozpoczęła w listopadzie wprowadzanie do floty pojazdów całkowicie bez kierowcy.

Samojeżdżący robotaxi Waymo
Autonomiczny robotaxi Waymo

Technicznie rzecz biorąc, Waymo już od jakiegoś czasu ma aplikacje na Androida i iOS-a. Zainteresowani uzyskiwali dostęp do aplikacji dopiero po zgłoszeniu na stronie internetowej firmy. Po przyjęciu do programu pilotażowego został im przesłany link do aplikacji, którą mogli pobrać na urządzenie.

Możliwość pobrania i zarejestrowania się w usłudze nie zapewnia jednak użytkownikom dostępu do usługi. To nie jest Uber ani Lyft. Zamiast tego potencjalni użytkownicy zostaną dodani do listy oczekujących. Po zaakceptowaniu, będą mogli zamawiać przejazdy w aplikacji.

Zrzuty ekranu z aplikacji Waymo

Pasażerowie zostaną jednak najpierw zaproszeni do udziału w programie pilotażowym Waymo, który wymaga podpisania umowy o zachowaniu poufności, zanim Waymo One zostanie udostępniona wszystkim. W Waymo One użytkownicy mogą zabierać ze sobą współpasażerów i publicznie mówić o swoich doświadczeniach z usługą.

Pobierz aplikację w sklepie App Store Pobierz aplikację w sklepie Google Play

źródło: TechCrunch