Avon i Feminoteka wspierają ofiary przemocy w Polsce i pokazują, że reagowanie nie jest czymś, czego należy się bać – akcji towarzyszy specjalna aplikacja mobilna.
Aplikacja AVON Alert to bezpłatna i profesjonalna pomoc dla ofiar i świadków, poprzez kontakt z telefonem przeciwprzemocowym Feminoteki oraz platformę edukacyjną. Użyj aplikacji i zrób pierwszy krok w walce z przemocą! Z aplikacji mobilnej można skorzystać za pomocą dowolnej przeglądarki mobilnej!
AVON i Feminoteka skreślają przemoc wobec kobiet – start ogólnopolskiej kampanii „PrzeMOC wobec KOBIET. Skreśl niepotrzebne” ∞
Dwie na pięć kobiet, które doświadczyły przemocy, nie wiedzą gdzie szukać pomocy1, a wiele z nich po prostu wstydzi się lub boi zgłosić akt przemocy. Dlaczego? „Nie mogę mówić o tym głośno”, „Nie należy się wtrącać” – to zdania, które wielokrotnie pojawiają się w głowach pokrzywdzonych i świadków.
Od 25 listopada 2019 roku skreślenie przemocy jest jeszcze znacznie łatwiejsze – pod hasłem „PrzeMOC wobec KOBIET. Skreśl niepotrzebne” startuje ogólnopolska kampania firmy AVON i fundacji Feminoteka, które będą walczyć z przemocą w pozytywny sposób. Bohaterkami kampanii są kobiety, które odnalazły w sobie moc i wydostały się z przemocowej sytuacji. Aby ułatwić takie działanie wszystkim pokrzywdzonym, została również uruchomiona pierwsza w Polsce przeciwprzemocowa aplikacja mobilna AVON Alert.
Sprawdź także:
W OvuFriend sztuczna inteligencja wspiera kobiety w walce z niepłodnością
25 listopada w ramach światowej akcji „16 dni przeciw przemocy ze względu na płeć” fundacja Feminoteka i firma AVON wspierana przez Rzecznika Praw Obywatelskich i największe polskie miasta startują ze wspólną kampanią „PrzeMOC wobec KOBIET. Skreśl niepotrzebne”, w ramach której wspierają kobiety, i pokazują, że reagowania na przemoc nie należy się bać.
Nowe technologie sposobem na walkę z przemocą
Zaledwie 60% pokrzywdzonych wierzy, że ich zgłoszenie zostanie potraktowane poważnie.2 Aby ułatwić kobietom wzywanie pomocy w trudnych sytuacjach, organizatorzy kampanii stworzyli pierwszą w Polsce przeciwprzemocową mobilną aplikację webową.
Aplikacja mobilna AVON Alert umożliwia:
- szybki kontakt z telefonem wsparcia Feminoteki, który zapewnia bezpłatną, profesjonalną pomoc ofiarom i świadkom wszelkich rodzajów przemocy (tel. 888-88-33-88, czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00),
- dyskretne wezwanie pomocy w formie tekstowej,
- dowiedzenie się, co jest przemocą i jak sobie z nią radzić,
- porozmawianie przez specjalnego chatbota, do którego można zwrócić się o pomoc 24 godziny na dobę.
Webowa aplikacja mobilna AVON Alert jest dostępna na stronie avonalert.pl i działa w dowolnej przeglądarce na urządzeniach mobilnych z systemami iOS i Android oraz na komputerach.
Start kampanii „PrzeMOC wobec KOBIET. Skreśl niepotrzebne” to dla fundacji Feminoteka początek ważnego rozdziału. Od teraz będziemy mogły wspierać kobiety z doświadczeniem przemocy w znacznie szerszym wymiarze. Będzie to możliwe nie tylko dzięki wydłużonym godzinom pracy naszego numeru wsparcia, ale również aplikacji AVON Alert, z której kobiety mogą korzystać zawsze, kiedy tego potrzebują. Jestem przekonana, że te dwa narzędzia pozwolą uzyskać profesjonalną pomoc i odbudować poczucie mocy i odwagi wielu kobiet – podkreśliła Joanna Piotrowska, prezeska fundacji Feminoteka.
Głośno o przemilczanych problemach
Przemoc to w Polsce wciąż wstydliwy problem. Pokrzywdzeni i świadkowie często wolą przemilczeć temat, niż narażać się na niezrozumienie otoczenia. Potęguje to ich poczucie niepewności i strachu nawet w najbliższym otoczeniu. W ankiecie „Violence against women and girls”3 przeprowadzonej wśród 14400 kobiet z 15 krajów tylko 61% respondentek zadeklarowało, że czuje się bezpiecznie w swojej społeczności. Dyskretna aplikacja AVON Alert i telefon pomocowy Feminoteki to szansa, by Polki mogły odzyskać poczucie bezpieczeństwa i powiedzieć przemocy głośne „nie”.
Edukacją w przemoc
Prawdziwą siłą firmy AVON jest ponad 200 tysięcy Polek, które rozwijają się zawodowo jako Ambasadorki Piękna. Wezmą one udział szkoleniach z ekspertkami Feminoteki w zakresie rozpoznawania przemocy i wspierania kobiet dotkniętych przemocą. Dzięki temu, gdy tylko zauważą niepokojące objawy wśród rodziny, znajomych lub klientek, będą potrafiły zareagować i udzielić im natychmiastowej pomocy. Ambasadorki Piękna AVON można zobaczyć również w materiałach promocyjnych kampanii, w tym na głównym plakacie akcji.
Solidarność, która daje (po)moc
Przemoc to wciąż zjawisko o zbyt dużej skali, by jeden podmiot mógł ją skutecznie wyeliminować. Dlatego też organizatorzy akcji postawili na koalicję przeciw przemocy z partnerami instytucjonalnymi. Kampanię swoim honorowym patronatem objęli prezydenci miast Warszawy, Wrocławia, Łodzi i Poznania, jak również Rzecznik Praw Obywatelskich.
Szczegóły kampanii dostępne są na stronach avonkontraprzemoc.pl oraz feminoteka.pl.
„MyOla” pierwsza w Polsce mobilna przyjaciółka i doradca w jednym
źródło: Avon Cosmetics Polska