Wybierz polskie Słowo Roku 2019 i weź udział w konkursie!

Już po dwóch tygodniach uruchomienia głosowania na Młodzieżowe Słowo Roku 2019 odnotowano rekordową liczbę 24 tysięcy zgłoszeń – a plebiscyt wciąż trwa!

Zagłosuj na Słowo Roku!

Trwa czwarta edycja plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku, która przez pierwsze 2 tygodnie trwania osiągnęła rekordową popularność. Za pośrednictwem formularza na stronie sjp.pwn.pl, wpłynęło ponad 24 tys. zgłoszeń. Nie brakuje słów zgłaszanych podczas wcześniejszych edycji, m.in. sztos, XD, madka.

Kreatywność uczestników plebiscytu wyraża się także w definicjach, które towarzyszą zgłoszeniom m.in. określenia jesieniary. Wszystkie propozycje przeanalizuje jury plebiscytu w składzie: Marek Łaziński, Ewa Kołodziejek, Anna Wileczek i Bartek Chaciński. Plebiscyt organizowany jest przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Zgłoszenia będą przyjmowane do 30 listopada 2019 roku.

Komentarz językoznawcy, przewodniczącego jury plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku – Marka Łazińskiego: Po 2 tygodniach trwania plebiscytu zwracają moją uwagę następujące słowa oraz tendencje rozwoju leksyki młodzieżowej. Po pierwsze powstają lub upowszechniają się nowe nazwy osób: identyfikujące lub wartościujące. Zgodnie z tendencją widoczną w języku ogólnym do głosu dochodzą kobiety, a właściwie nazwy młodych kobiet ze względu na zachowanie: alternatywka i (znacznie rzadsza) konserwatywka. Bardzo licznie zgłaszana jest jesieniara ‘dziewczyna manifestująca sympatię dla tej pory roku, jesiennych ubiorów, nastrojów, napojów’.

Wszystkie 3 wyrazy pojawiły się w sieci w ostatnim roku. Co ciekawe, bardzo rzadkie i zdaniem zgłaszających mało potrzebne są odpowiedniki męskie tych nazw. Rzeczownik męski jesieniarz jest bardzo rzadki, mężczyznę o alternatywnych zachowaniach i ubiorze proponuje się dla zabawy nazywać alternatorem, konserwatywek, choć obecny w sieci, nie został zgłoszony w plebiscycie. Inną nazwą zgłaszaną często w formie żeńskiej jest koniara, choć i koniarz i koniara są obecne w słownictwie od lat. (…) 

(…) Ze wszystkich dotychczas zgłoszonych definicji największe wrażenie robią na mnie opisy jesieniary, np. „osoba która kocha jesień, wieczory spędza pod kocem pijąc herbatę/kakao i czytając książki. Ma zapas zapachowych świeczek i swetrów.” Zwracam uwagę, że definicja rzeczownika nie precyzuje płci – ‘osoba’. Nie da się ukryć, że nazwy alterantywka, konserwatywka i jesieniara nie są w pełni neutralne, zawierają ładunek ironii, uwydatniony w części nadsyłanych definicji. A wszystko to piszę z perspektywy boomera… (przeczytaj cały komentarz)

Sprawdź także:

„Konstytucja” Słowem Roku 2018 – zobacz pełną listę!

Jak i gdzie zagłosować na Słowo Roku 2019?

Słowo roku nie musi być słowem najczęstszym ani takim, które pojawiło się dopiero w tym roku, choć obie cechy są bardzo ważne dla poczucia istotności wyrazów i pojęć. Chodzi o słowo i pojęcie (wydarzenie, przedmiot czy myśl), które skłonni jesteśmy traktować jako najważniejsze.

Głosując, można wybrać jedną z opcji lub zaproponować słowo spośród zestawień słów dni, tygodni lub miesięcy, skomentowanych słów miesiąca albo spoza tych zestawień. Proponować można tylko rzeczowniki pospolite (nie nazwiska, nazwy miejsc, organizacji czy firm), przymiotniki, czasowniki lub inne części mowy, a także krótkie zwroty i wyrażenia.

Głosować można na stronie sloworoku.uw.edu.pl do 31 grudnia 2019 r. do godziny 23:59.

Jak wziąć udział w konkursie i zagłosować na Młodzieżowe Słowo Roku 2019?

Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, ani najczęściej używane. Nie musi też być wyraźnie slangowe. Doceniana będzie kreatywność modeli słowotwórczych, estetykę, humor, a także stopień, w którym nowe słowo wypełnia lukę w dotychczasowym słowniku.

Laureatem plebiscytu zostanie słowo wskazane przez największą liczbę internautów (z wyłączeniem słów wyróżnionych w poprzednich edycjach plebiscytu). Dodatkowo, jury w składzie: Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Anna Wileczek (Uniwersytet Warszawski), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), oraz Bartek Chaciński (Polityka), wybierze słowa zwycięskie w kategoriach oryginalności, przydatności oraz w innych kategoriach. Jury dokona oceny uwzględniając w szczególności pomysłowość, kreatywność, a także poprawność językową. W zgłoszeniach ważne są nie tylko słowa, ale także ich twórcze definicje. W miarę napływu zgłoszeń, wybrane będą komentowane i umieszczane na stronie plebiscytu.

Trzy osoby, które zgłoszą najbardziej kreatywne słowa, zostaną nagrodzone zestawami słowników Wydawnictwa Naukowego PWN! Przebieg plebiscytu określa regulamin.

Formularz zgłoszeniowy Młodzieżowego Słowa Roku 2019
Formularz zgłoszeniowy Młodzieżowego Słowa Roku 2019

Młodzieżowym słowem roku 2018 był DZBAN, 2016 – SZTOS, 2017 – XD (pełne wyniki na stronie). Jakie słowo wybierzemy w tym roku? Propozycje słów można zgłaszać do 30 listopada 2019 do godz. 23:59 za pomocą formularza zgłoszeniowego.

Każdy kto wyśle swoją propozycję Młodzieżowego Słowa Roku 2019 , może pobierać bezpłatny e-book pt. „Pułapki ortografii” prof. Jerzego Bralczyka! Uwaga, do e-booka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, dlatego jego zamówienie wymaga wyrażenia zgód na formularzu.

źródła: Uniwersytet Warszawski, PWN