PKP Intercity wprowadza wybór miejsc w wybranych pociągach

W wybranych pociągach PKP Intercity (EIP, IC) kursujących od 15 grudnia 2019 roku można już wybierać miejsca w wagonach, tak jak w samolocie.

Wybór miejsc w PKP Intercity od 15 grudnia 2019 r.

Od teraz kupując bilety na pociągi PKP Intercity EIP (Pendolino) oraz IC, które będą kursowały od 15 grudnia 2019 roku, możesz wybrać miejsce w wagonach pociągu, tak jak rezerwujemy miejscówkę w samolocie lub kinie.

Nowa funkcja została zapowiedziana w tym roku, a teraz można już z niej korzystać wybierając kursy od 15 grudnia br. włącznie, czyli od daty wprowadzenia nowego rozkładu jazdy.

Nowa funkcja nazywa się Wybierz miejsce ze schematu i kryje się pod pomarańczowym przyciskiem na dole formularza rezerwacji po wybraniu wyszukanego połączenia na stronie PKP Intercity.

Liczba miejsc do wybrania ze schematu zależy od liczby wybranych pasażerów, zanim jeszcze podamy swoje dane osobowe, dlatego można spokojnie zrezygnować z wyboru jeśli nie będą nam odpowiadały dostępne miejsca.

Prawie 90% pasażerów PKP planuje podróż przez internet

Jak korzystać z wyboru miejsca ze schematu w PKP?

Wybór miejsca ze schematu jest tak samo prosty jak wybór fotela kinowego na wybrany seans. Po wybraniu przycisku Wybierz miejsce ze schematu pojawia się dodatkowe okno (screeny poniżej) z grafiką obrazującą wagony do wyboru z wolnymi i zarezerwowanymi już miejscami, stolikami, miejscami na bagaż i toaletami.

Screen: przycisk Wybierz miejsce ze schematu na PKP Intercity
Przycisk „Wybierz miejsce ze schematu”

Należy jednak pamiętać, że podczas wyboru miejsc dla większej grupy pasażerów, musimy ich „usadzić” w tym samym wagonie. Jeżeli wybieramy się w podróż większą grupą i nie ma wystarczającej liczby miejsc w jednym wagonie, należy podzielić podróżnych na grupy i zrobić osobne rezerwacje.

Wybór miejsc ze schematu w PKP Intercity (zrzut ekranu)
Wybór miejsc ze schematu w PKP Intercity (zrzut ekranu)

W których pociągach można zarezerwować konkretne miejsce w wagonie?

Schemat miejsc w pociągach PKP niestety nie jest dostępny dla wszystkich połączeń. Fotele do wyboru są możliwe tylko w przypadku połączeń EIP (Pendolino) i IC. Jeżeli wybierzesz połączenie EIC lub TLK, obecnie możesz wybrać miejsca korzystając z opcji od korytarza, w środku lub przy oknie.

PKP zapowiadało, że wybór miejsc pojawi się także podczas planowania podróży innymi pociągami, jednak nie podano konkretnej daty. Przewoźnik zapowiadał też wydanie nowej aplikacji mobilnej, ale na razie nie jest znana data premiery.

Zobacz także:

Wi-Fi w Pendolino (dane za czerwiec 2019 r.)
Wi-Fi w Pendolino (dane za czerwiec 2019 r.)

źródło: PKP Intercity