Jak sobie radzi podgrzewacz tytoniu IQOS 3 w praktyce?

Podgrzewacz IQOS 3 firmy Philip Morris to jedno z urządzeń, które mają być lepszą alternatywą dla papierosów – sprawdziliśmy, jak działa?

IQOS 3 w praktyce

Od wprowadzenia w Polsce pierwszego modelu podgrzewacza IQOS 2.4 Plus minęły zaledwie dwa lata, pod koniec 2018 roku pojawiła się kolejna generacja IQOS 3 i Multi oraz w październiku tego roku IQOS 3 Duo.

Przypominamy, że opisane w tym artykule urządzenie służy do podgrzewania  wyrobu tytoniowego, który powoduje uzależnienie i szkodzi zdrowiu! Produkt przeznaczony tylko dla osób pełnoletnich.

Jak sprawdza się zeszłoroczny model IQOS 3? Czy wciąż warto go kupić? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania, po dwóch tygodniach testów.

Urządzenie wyprodukowane zostało przez Philip Morris i ma ograniczyć liczbę szkodliwych substancji, które wdychają „analogowi” palacze. Dodatkowo, podczas używania wkłady tytoniowe do podgrzewacza IQOS nie śmierdzą tak jak tradycyjne papierosy, ponieważ nie są palone, a podgrzewane. Dlatego też użytkownik IQOSa nie wdycha dymu tylko „aerozol” w postaci prawie czystej nikotyny – dzięki temu regularni palacze mogą za pomocą tej metody zwalczyć głód nikotynowy, nie paląc papierosa.

IQOS 3 należy do grupy produktów HNB (z ang. Heat Not Burn, czyli podgrzewanie a nie spalanie) zyskujących  coraz większą popularność wśród palaczy. W Japonii IQOS stanowi już prawie 16% udziału w rynku wyrobów tytoniowych, co oznacza zmniejszenie się liczby palaczy papierosów na rzecz podgrzewanego tytoniu. 

Należy pamiętać, że IQOS to wciąż produkt powodujący uzależnienie – podobnie jak papierosy, ale z pewnością jest lepszą alternatywą dla śmierdzących „fajek”.

Jak używać IQOSa 3?

 1. Otwórz drzwiczki ładowarki.
 2. Włóż podgrzewacz do ładowarki.
 3. Zamknij – zaświecenie się małej diody sygnalizuje ładowanie.
 4. Wyciągnij pogrzewacz.
 5. Włóż wkład tytoniowy – nie przekręcaj go w podgrzewaczu!
 6. Naciśnij i przytrzymaj przycisk. Jedna wibracja – dioda delikatnie pulsuje. Dwie wibracje  i dioda nieprzerwanie świeci na biało.
 7. IQOS jest gotowy do użycia.
 8. Dwie wibracje oznaczają, że IQOS 3 powoli kończy podgrzewanie.
 9. Światło gaśnie i na tym koniec – wyciągnij wkład i wyrzuć.

IQOS 3 – co go wyróżnia i jak działa?

Zacznijmy od wyglądu i jakości wykonania.
W naszym przypadku testowaliśmy urządzenie w kolorze czarnym, którego obudowa (czyli stacja dokująco-ładująca) jak i sam podgrzewacz wykonane są z bardzo przyjemnego antypoślizgowego w dotyku materiału.

Materiał jest bardzo dobrej jakości i przy noszeniu w plecaku lub kieszeni z kluczami ciężko go uszkodzić. W tej generacji zmieniono także sposób umieszczania podgrzewacza w ładowarce (etui) – należy nacisnąć na dole w oznaczonym miejscu, aby ładowarka się otworzyła, a znajdujący się w otworze magnes przytrzymuje podgrzewacz na miejscu.

Sama stacja ładująca przypomina wyglądem większą zapalniczkę, a podgrzewacz nieco grubszy długopis. Niewątpliwie urządzenie jest estetyczne i z pewnością zmieści się w kieszeni albo torebce. Osoby, które lubią się wyróżniać mogą spersonalizować wygląd urządzenia zmieniając kolory obudowy dzięki specjalnym nakładkom, albo wybrać jedną z gotowych wersji kolorystycznych.

IQOS 3 design

Jak długo działa na jednym ładowaniu?
Wszystko zależy jak często go używamy, ale przy średnim podgrzewaniu 15 wkładów dziennie, jeden cykl ładowania powinien spokojnie wystarczyć bez konieczności podładowywania. Przy takim zużyciu stację ładującą wystarczy podłączyć raz dziennie do ładowarki z wyjściem USB-C – na przykład na noc.

Ładowarka IQOS 3

Ile czasu potrzeba na naładowanie podgrzewacza?
Podgrzewacz ładuje się znacznie szybciej niż w poprzedniej generacji i w ciągu minuty czy dwóch użytkownik może już z niego korzystać. Choć IQOS 3 Duo ładuje się w sekundach, to czekanie w „trójce” nie jest aż tak długie jak w wersji 2.4 Plus. Podgrzewacz wibruje gdy jest gotowy do „pracy” i daje znać kiedy jeden cykl podgrzewania się zakończy – tak na dwa zaciągnięcia przed końcem. Poziom naładowania sygnalizuje bardzo jasna dioda LED – ta na ładowarce może służyć niemal za latarkę…

Jak podgrzewa się wkłady w IQOS?
Po otwarciu etui, należy wyjąć podgrzewacz i umieścić w nim jeden wkład. Następnie wciśnij mały przycisk na podgrzewaczu i poczekaj aż zawibruje. Można zacząć inhalację aerozolem – jeden wkład to około kilkunastu zaciągnięć wystarczających na około 4-5 minut. Aby użyć kolejnego wkładu należy włożyć podgrzewacz do etui i poczekać kilka minut aż się naładuje.

Co się znajduje w pudełku?

 • przenośna ładowarka
 • podgrzewacz IQOS 3
 • zasilacz sieciowy
 • kabel do ładowania USB-C
 • czyścik
 • patyczki czyszczące (10 szt.)
Zawartość pudełka IQOS 3
Zawartość pudełka IQOS 3

Jak podgrzewa IQOS 3 i jak smakują wkłady?
Wkłady do podgrzewacza IQOS są dla każdego modelu takie same i każde z urządzeń działa na tej samej zasadzie podgrzewania, dlatego smak niczym nie różni się od tego w poprzednim modelu. W odróżnieniu od papierosów nie śmierdzi, nie pozostawia smrodu w pomieszczeniach, na ubraniach i włosach.

Kolega testujący IQOSa powiedział, że na początku smak podgrzewanego tytoniu i jego zapach przypominał mu „przypalony bigos” – faktycznie coś w tym jest, ale bardzo szybko można się do tego przyzwyczaić. Co ciekawe wielu palaczom po przestawieniu się na IQOSa przestają smakować analogowe papierosy.

Czy warto rzucić papierosy dla IQOS 3? – podsumowanie

Odpowiedź na to pytanie powinna brzmieć, warto rzucić i papierosy i wkłady do IQOS, ale z dwojga złego z pewnością lepiej wybrać używanie tego drugiego.

Po pierwsze IQOS to nawet 95% mniej substancji szkodliwych w porównaniu do dymu z analogowych papierosów, a podgrzany za jego pomocą tytoń wydziela aerozol z praktycznie samą nikotyną. Po drugie IQOS nie śmierdzi tak jak papierosy, choć wydziela zapach aerozolu. Po trzecie wkłady do niego są powszechnie dostępne a użytkowanie znacznie wygodniejsze niż w przypadku papierosów.

IQOS 3 (kolory obudowy)

? Jeżeli palisz i nie wyobrażasz sobie dnia bez „dymka” to IQOS jest ciekawym rozwiązaniem. Na pewno pozwoli skończyć ze smrodem dymu papierosowego…

Podgrzewacz IQOS 3 (czarny) z wkładem tytoniowym
Podgrzewacz IQOS 3 (czarny)

Bardzo ważne! Jeśli nie palisz papierosów, to ten produkt nie jest dla Ciebie, ponieważ powoduje tak samo uzależnienie od nikotyny! Może być alternatywą dla palaczy, którzy chcą uwolnić się od dymu papierosowego, ale nie od nikotyny.