WT: Social to nowa sieć społecznościowa od twórcy Wikipedii

Współzałożyciel Wikipedii Jimmy Wales uruchamia WT:Social – alternatywę dla takich serwisów społecznościowych jak Facebook czy Twitter.

Logo WT:Social – News focused social media

Dwa lata temu Jimmy Wales, współzałożyciel Wikipedii, uruchomił Wikitribune, internetową platformę publikacyjną mającą na celu zwalczanie fałszywych wiadomości oryginalnymi historiami reporterów i „dziennikarzy obywatelskich”. Wikitribune niestety nie zyskała zbyt dużej popularności, więc teraz Wales zmienia jej charakter i próbuje sił w social mediach.

Wikitribune zostaje uruchomiona ponownie jako WT:Social (WikiTrubune Social), który jest serwisem społecznościowym i platformą do wymiany wiadomości. Twórcy mają nadzieję, że będzie to godna alternatywa dla Facebooka i Twittera.

Podobnie jak popularne serwisy społecznościowe, WT:Social – News focused social media pozwoli użytkownikom udostępniać artykuły, zdjęcia i wpisy. Serwis WT:Social będzie finansowany z darowizn, a nie z reklam. – Model biznesowy przedsiębiorstw od mediów społecznościowych polegający na czystej reklamie jest problematyczny – powiedział Wales w wywiadzie dla Financial Times. Okazuje się, że wielkim zwycięzcą są treści niskiej jakości.

W przeciwieństwie do Facebooka i Twittera, które używają algorytmów, aby podbijać posty z największą liczbą komentarzy lub kciukiem w górę, WT:Social pokaże najnowsze linki. W przyszłości może pojawić się przycisk „upvote”.

Może Cię zainteresować także:

Say Ello… czym jest sieć społecznościowa Ello?

WT:Social będzie również wspierać małe, niszowe społeczności. Serwis ma wspierać i dbać o środowisko internetowe, w którym źli aktorzy są usuwani, ponieważ jest to słuszne, a nie dlatego, że wpływa w jakiś sposób na wyniki finansowe serwisu.

Przykładowy profil w serwisie WT:Social
Przykładowy profil w serwisie WT:Social

Jak dołączyć do WT:Social?

Już teraz możesz zarejestrować się w serwisie WT:Social, ale w tej chwili musisz poczekać w kolejce liczącej około 100 tysięcy oczekujących, albo przekazać darowiznę (wykupując subskrypcję 12 USD/mies. lub 100 USD/rok) lub zaprosić znajomych (możesz skorzystać także z mojego zaproszenia).

Rejestracja w serwisie WT:Social
Rejestracja w serwisie

W ciągu miesiąca sieć zyskała 50 000 użytkowników, powiedział Wales dla FT, dodając: Oczywiście ambicje to nie 50 000 lub 500 000, ale 50 i 500 milionów.

źródła: Engadget via WikiTribune (1), Financial Times (2)