Nokia liderem pod względem najnowszych aktualizacji Androida (2Q 2019)

Nokia przoduje w światowych rankingach w zakresie aktualizacji oprogramowania i bezpieczeństwa smartfonów tej marki.

Udział wersji systemu Android na modelach TOP 10 marek smartfonów sprzedawanych od 3Q 2018 do 2Q 2019 r.
Udział wersji systemu Android na modelach TOP 10 marek smartfonów sprzedawanych od 3Q 2018 do 2Q 2019 r.

W 2 kwartale 2019 roku najpopularniejsze marki smartfonów miały mniej niż jedną trzecią swoich smartfonów (kosztujących poniżej 800 zł/200 USD) zaktualizowanych do najnowszej wersji systemu Android. Nokia prowadzi z ponad 90% swoich urządzeń zaktualizowanych w tym segmencie cenowym.

Tylko około jedna czwarta najlepszych modeli smartfonów z Androidem jest aktualizowana do najnowszej wersji systemu operacyjnego. Prawie 96% smartfonów Nokia, sprzedawanych łącznie od trzeciego kwartału 2018 r., działa już na Androidzie Pie lub ma wydaną aktualizację do Androida Pie, dzięki czemu jest to najlepsza marka, która osiągnęła ten poziom.

Pozostali producenci urządzeń mobilnych muszą zintensyfikować wysiłki w celu zapewnienia użytkownikom regularnych aktualizacji oprogramowania i zabezpieczeń. Z wyjątkiem Nokii i Lenovo wydajność innych producentów urządzeń była niska. Konsumenci zaczęli korzystać ze smartfonów dłużej. Wydają też trochę więcej na nowy model, gdy wymieniając swoje urządzenia.

Średni czas, przez jaki konsumenci korzystają z flagowego smartfona przed zakupem nowego urządzenia, stopniowo rośnie. Na rynkach tak różnorodnych jak Chiny, Europa i Stany Zjednoczone czas ten zbliża się do 30 miesięcy (2,5 roku!).

Oczywiste jest, że aktualizowanie oprogramowania i bezpieczeństwo jest bardzo ważne, aby zapewnić konsumentom dobrą wydajność i bezpieczeństwo przez cały czas użytkowania urządzenia. Producenci, którzy nie biorą tego pod uwagę przy planowaniu terminów oferowania wsparcia technicznego dla swoich urządzeń za pomocą aktualizacji, potencjalnie zawodzą swoich klientów.

Czas potrzebny na wydanie najnowszej wersji Androida (ranking TOP 10 producentów smartfonów)
Czas potrzebny na wydanie najnowszej wersji Androida (ranking TOP 10 producentów smartfonów)

Aktualizacje systemu operacyjnego i bezpieczeństwa są aspektem smartfonów z Androidem, na które nie zwraca się uwagi. Być może dlatego, że producenci o tym nie mówią, świadomość konsumentów jest również niska. W badaniu serwisu Counterpoint, bezpieczeństwo nie pojawia się wśród dziesięciu funkcji, które konsumenci uważają za najważniejsze.

Wśród 10 najlepszych producentów smartfonów wygrywa Nokia z prawie 96% smartfonów z najnowszym oprogramowaniem Android lub z możliwością aktualizacji do Androida Pie (łącznie od trzeciego kwartału 2018 r.).

Samsung jest tuż za Nokią z 89%, a Xiaomi z 84%. Xiaomi jest dobry, jeśli chodzi o wprowadzanie produktów ze średniego przedziału cenowego z najnowszą wersją Androida.
Istnieje wiele czynników, które odgrywają rolę w wydawaniu aktualizacji oprogramowania. Ale niektóre marki wkładają znacznie więcej wysiłku w zmniejszenie opóźnienia od wydania najnowszej wersji Androida do wydania aktualizacji na wszystkie smartfony. Tylko kilka marek zobowiązuje się do tego, że ich smartfony zawsze korzystają z najnowszej wersji. Nokia była najszybszą marką, która wydała najnowsze aktualizacje oprogramowania obejmujące 94% swojego portfolio w ciągu roku od premiery najnowszej wersji Androida.

Może Cie zainteresować także:

Android cały czas boryka się z ogromną fragmentacją (2017-2019)

No cóż, użytkownicy smartfonów z Androidem, akurat w tej kwestii mogą tylko pozazdrościć użytkownikom iPhone’ów…

źródło: Counterpoint – Nokia Leads the Global Rankings in Updating Smartphone Software and Security