WordPress 5.3 „Kirk” już dostępny dla wszystkich

We wtorek 12 listopada br. udostępniona została kolejna wersja popularnego systemu CMS WordPress 5.3 „Kirk” – sprawdź co nowego?

WordPress 5.3 Kirk – Rahsaan Roland Kirk grający na saksofonie na czerwonym tle
WordPress 5.3 Kirk – Rahsaan Roland Kirk grający na saksofonie na czerwonym tle

Nowy system do zarządzania treścią WordPress 5.3 „Kirk” to przede wszystkim dopracowany nowy edytor blokowy. Nazwa „Kirk” została nadana na cześć jazzowego multiinstrumentalisty Rahsaana Rolanda Kirka. Najnowsza i najlepsza do tej pory wersja WordPressa w wersji 5.3 jest dostępna do pobrania lub aktualizacji od 12 listopada 2019 roku dla wszystkich użytkowników.

WordPress 5.3 posiada rozszerzony i udoskonalony edytor blokowy z bardziej intuicyjnymi interakcjami i lepszą dostępnością. Nowe funkcje w edytorze zwiększają swobodę projektowania, zapewniają dodatkowe opcje układu i warianty stylu, aby umożliwić zarządzającym stronami internetowymi na większą kontrolę nad wyglądem witryny.

W tej wersji wprowadzono także motyw Twenty Twenty, który zapewnia użytkownikowi większą elastyczność projektowania i integrację z edytorem blokowym. Tworzenie pięknych stron internetowych i zaawansowanych układów nigdy nie było łatwiejsze.

Ulepszenia edytora blokowego

Ta aktualizacja zorientowana była na ulepszeniu i wprowadzeniu ponad 150 nowych funkcji i ulepszeń w zakresie użyteczności, w tym ulepszoną obsługę dużych obrazów do przesyłania niezoptymalizowanych zdjęć o wysokiej rozdzielczości zrobionych ze smartfona lub innych wysokiej jakości aparatów.

Ulepszenia dostępności obejmują integrację stylów edytora blokowego w interfejsie administratora. Ulepszone style rozwiązują wiele problemów z dostępnością: kontrast kolorów pól formularzy i przycisków, spójność między interfejsami edytorów i administratora, nowe powiadomienia na pasku stanu, standaryzacja domyślnego schematu kolorów WordPressa oraz wprowadzenie Motion, aby interakcje z blokami były szybkie i naturalne.

Dla osób korzystających z klawiatury do poruszania się po pasku narzędzi w edytorze blokowym ma teraz tryb Nawigacji, pozwalający przeskakiwać z bloku na blok bez tabulacji.

Przeczytaj także:

WordPress 5.1 zostanie wydany 21 lutego 2019 r.

Większa elastyczność projektowania

WordPress 5.3 dodaje jeszcze bardziej niezawodne narzędzia do tworzenia niesamowitych projektów.

 • Nowy blok grupowy pozwala łatwo podzielić stronę na kolorowe sekcje.
 • Blok kolumnowy obsługuje teraz stałe szerokości kolumn.
 • Nowe predefiniowane układy umożliwiają błyskawiczne porządkowanie treści w zaawansowane projekty.
 • Bloki nagłówków oferują teraz dostosowanie kolorów tekstu i tła.
 • Dodatkowe opcje stylu pozwalają ustawić preferowany styl dla dowolnego bloku, który obsługuje tę funkcję.

Nowy motyw Twenty Twenty

Jak przystało najnowszy motyw Twenty Twenty, przejrzystość i czytelność obok elastyczności są jego główną cechą.

Motyw Twenty Twenty (mobile)
Motyw Twenty Twenty (mobile)

Motyw zawiera krój pisma Inter zaprojektowany przez Rasmusa Anderssona. Inter jest dostępny w wersji czcionek zmiennych, pierwszy dla domyślnych motywów, dzięki czemu czasy ładowania są krótkie, ponieważ zawierają wszystkie grubości i style w tylko dwóch plikach czcionek.

Motyw Twenty Twenty (desktop)
Motyw Twenty Twenty (desktop)

Ulepszenia

 • Automatyczny obrót obrazu
  Twoje zdjęcia zostaną poprawnie obrócone po przesłaniu, zgodnie z osadzonymi danymi orientacyjnymi. Ta funkcja została po raz pierwszy zaproponowana dziewięć lat temu i stała się możliwa dzięki wytrwałości wielu oddanych współpracowników.
 • Ulepszona kontrola kondycji witryny
  Ulepszenia wprowadzone w WordPressie 5.3 ułatwiają identyfikację problemów. Rozszerzone rekomendacje podkreślają obszary, które mogą wymagać rozwiązywania problemów w witrynie z poziomu ekranu Sprawdzanie kondycji.
 • Weryfikacja adresu e-mail administratora
  Będziesz teraz okresowo proszony o potwierdzenie, że Twój adres e-mail administratora jest aktualny, gdy logujesz się jako administrator. Zmniejsza to ryzyko zablokowania Twojej witryny w przypadku zmiany adresu e-mail.

Dla programistów i webmasterów

 • Poprawki komponentu daty/godziny
  Programiści mogą teraz pracować z datami i strefami czasowymi w bardziej niezawodny sposób. Funkcja daty i godziny otrzymała szereg nowych funkcji API do ujednoliconego pobierania stref czasowych i interoperacyjności PHP, a także wiele poprawek błędów.
 • Kompatybilność z PHP 7.4
  WordPress 5.3 w pełni jest zgodny z PHP 7.4. Ta wersja zawiera wiele zmian w celu usunięcia przestarzałej funkcjonalności i zapewnienia zgodności. WordPress nadal zachęca wszystkich użytkowników do korzystania z najnowszych i najlepszych wersji PHP.

źródła: WordPress (1) (2)