Coraz więcej postaci LGBTQ w serialach telewizyjnych [GLAAD, 2019]

Według raportu „Where We Are on TV Report – 2019” opublikowanego przez GLAAD, udział postaci LGBTQ w serialach osiągnął najwyższy w historii poziom.

Amerykańska organizacja LGBT – GLAAD (z ang. Gay & Lesbian Alliance Against Defamation), której celem jest eliminowanie homofobii oraz dyskryminacji przez wzgląd na orientację seksualną i tożsamość płciową w mediach, a także promowanie zrozumienia, akceptacji i równości, opublikowała wyniki swojego corocznego raportu „Where We Are on TV Report – 2019”.

Okazuje się, że amerykańska telewizja po raz kolejny okazuje się najbardziej przyjaznym medium dla widoczności LGBTQ niż film, i staje się coraz lepsza. Odsetek regularnych motywów LGBTQ w produkcjach emitowanych sieciach kablowych osiągnął 10,2%, co przekroczyło oczekiwania GLAAD w stosunku do zeszłorocznego udziału 8,8%.

Liczba ta oznacza 90 seriali z 879 wziętych pod uwagę. W zeszłym roku było ich 75. Wyróżnienia obejmują Ruby Rose jako Kate Kane w The Batwoman z The CW, Cobie Smulders jako Dex w Stumptown ABC, Brian Michael Smith (pierwszy czarny transseksualista w serialu telewizyjnym) jako Paul Strickland w 9–1–1 od FOX. CW, z postacią Grega Berlantiego, zajęło najwyższą pozycję z 15,4% wszystkich programów z motywami LGBTQ.

W przypadku telewizji kablowych, Showtime dostarczył największą liczbę programów i seriali LGBTQ (łącznie 38), w tym Billions, The Chi, The Affair, Ray Donovan i nadchodzące The L Word: Generation Q. FX wciąż zajmuje wysokie miejsce, szczególnie z reprezentacją transpłciową w serialu Pose. Inne wyjątkowe seriale to  Schitt’s Creek od Pop TV, Vida na Starz oraz Euphoria na HBO.

Udział postaci LGBTQ w serialach (USA, 2019)
Udział postaci LGBTQ w serialach (USA, 2019)

Ogólnie rzecz biorąc, w sieciach kablowych liczba regularnych postaci z seriali LGBTQ wzrosła o jeden w ciągu roku, ze 120 do 121.

Może Cię zainteresować także:

TOP 10 seriali, w których poruszono tematykę LGBT

Serwisy streamingowe ponownie odnotowały największą liczbę regularnych i powtarzających się ról LGBTQ w seriach w porównaniu do telewizji naziemnej i telewizji kablowej. Na Netflixie, Amazonie i Hulu było 109 regularnych postaci, a dodatkowe 44 powtarzające się postacie.

W przypadku serwisu Netflix, który zajmuje najwyższe miejsce wśród streamerów tej reprezentacji, GLAAD owymienia tytuły „Opowieści z San Francisco”, „BoJack Horseman”, She-Ra i Księżniczki Mocy, Twelve Forever, The Politician, „Sex Education”, „Orange Is The New Black”, Dear White People oraz Designated Survivor. Z kolei liczba postaci transpłciowych znacznie spadła, nie było ich na Amazonie lub Hulu.

Udział postaci LGBTQ w serialach w serwisów streamingowych (2019)
Udział postaci LGBTQ w serialach w serwisów streamingowych (2019)

Najważniejsze wnioski z badania GLAAD ?️‍? ? z 2019 roku

Poniżej znajdują się najważniejsze wnioski z raportu „Where We Are on TV Report – 2019” od GLAAD:

  • Spośród 879 postaci, które mają pojawić w tym sezonie w  serialach, 90 (10,2%) zidentyfikowano jako homoseksualne, lesbijskie, biseksualne, transpłciowe i/lub queer. Jest to najwyższy odsetek, jaki GLAAD odnotował w ciągu ostatnich 15 lat. Było jeszcze 30 powtarzających się postaci LGBTQ.
  • Liczba postaci LGBTQ liczonych w serialach telewizji kablowych wzrosła do 121, podczas gdy liczba powtarzających się wzrosła do 94, co daje 215 postaci.
  • W serwisach streamingowych Amazon, Hulu i Netflix było 109 regularnych bohaterów LGBTQ liczonych w oryginalnych seriach, a także 44 powtarzające się, w sumie 153 bohaterów LGBTQ.
Udział postaci LGBTQ w serialach w amerykańskiej TV (2019)
Udział postaci LGBTQ w serialach w amerykańskiej TV (2019)
  • Role biseksualne  stanowią 26% wszystkich postaci LGBTQ na wszystkich platformach (TV, kablówki, streaming).
  • W tym roku na wszystkich trzech platformach odnotowano 38 regularnych i powtarzających się postaci transpłciowych, w porównaniu z 26 w zeszłym roku. Spośród nich 21 to kobiety trans, 12 to mężczyźni trans, a pięć to postacie niebinarne.
Udział postaci LGBTQ w serialach w amerykańskich sieciach kablowych (2019)
Udział postaci LGBTQ w serialach w amerykańskich sieciach kablowych (2019)
  • Różnorodność rasowa postaci LGBTQ wzrosła w TV i kablówkach, ale zmniejszyła się w przypadku seriali oryginalnych serwisów streamingowych. Drugi rok z rzędu liczba białoskórych postaci LGBTQ stanowi 52%.
Udział ras wśród bohaterów LGBTQ (2019)
Udział ras wśród bohaterów LGBTQ (2019)
  • Tylko jedna bezpłciowa postać została uwzględniona w tym raporcie, Todd Chavez w serwisie BoJack Horseman firmy Netflix. Nie dodano żadnych dodatkowych postaci bezpłciowych, a BoJack Horseman wyemituje swoje ostatnie odcinki w tym okresie.
  • Na wszystkich trzech  badanych platformach (TV, telewizja kablowa, streaming) występuje dziewięć postaci, które są nosicielami wirusa HIV.
  • Netflix ma największą liczbę postaci LGBTQ spośród wszystkich usług streamingowych, a Showtime spośród sieci kablowych.

Pobierz pełny raport tutaj (PDF).

źródła: Entertainment Weekly via GLAAD – Where We Are on TV Report – 2019