Serial „Iwan Groźny z Treblinki” o zbrodniarzu wojennym

W serwisie Netflix można obejrzeć już nowy serial dokumentalny zatytułowany „Iwan Groźny z Treblinki” o zbrodniarzu wojennym Iwanie Demianiuku.

„Iwan Groźny z Treblinki” (Netflix)

Nowy serial dokumentalny Netfliksa zatytułowany Iwan Groźny z Treblinki to pięcioodcinkowa opowieść o Iwanie Demianiuku, który był strażnikiem w obozie koncentracyjnym w Treblince.

Przy okazji premiery tego serialu polski MSZ zauważył na Twitterze, że prezentowana w serialu mapa miejsc kaźni nie jest zgodna z tym jakie granice Polski były przed II wojną światową. tereny naszego kraju były wówczas okupowane przez nazistowskie Niemcy, które odpowiadały za Holokaust. Przy okazji Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwróciło uwagę serwisowi, aby „Dbał o prawdę historyczną”.

Iwan Demianiuk to z pochodzenia Ukrainiec, który w czasie wojny początkowo służył w Armii Czerwonej, a  po dostaniu się do niemieckiej niewoli wstąpił w szeregi SS-Wachmannschaften i z własnej woli zgłosił się do pracy w charakterze strażnika obozowego w Treblince i Sobiborze. Obsługiwał komory gazowe, a ze względu na swoje okrucieństwo, więźniowie nazywali go „Iwanem Groźnym”.

Może Cie zainteresować także:

TOP 12 seriali dokumentalnych w serwisie Netflix (2018)

Po zakończeniu wojny Demianiuk przez długi czas przebywał w USA, gdzie otrzymał amerykańskie obywatelstwo, jednak odebrano mu je w latach osiemdziesiątych, gdy dowiedziano się o jego zbrodniczej przeszłości.

Staruszek z Cleveland trafia przed izraelski sąd. Czy naprawdę jest strażnikiem z nazistowskiego obozu śmierci znanym jako Iwan Groźny?

Był sądzony w Izraelu, gdzie usłyszał wyrok śmierci, ale Sąd Najwyższy go uniewinnił. W 2009 roku w Niemczech pojawiły się nowe dowody i rozpoczął się ponowny proces Demianiuka. Oskarżono go o współudział w 27 900 morderstwach, a w 2011 roku został skazany na 5 lat więzienia za za współudział w masowej zagładzie Żydów w obozie w Sobiborze. Demianiuk zmarł w 2012 roku.

Cały serial możesz obejrzeć w serwisie Netflix:

Oglądaj na Netflix (Przycisk)

Aktualizacja: Premier Mateusz Morawiecki wystosował także oficjalne pismo do CEO Netflixa Reeda Hastingsa z prośbą o sprostowanie i poprawienie błędnej mapy zamieszczonej w serialu – poniżej możesz zapoznać się z pełną treścią listu:

źródła: Netflix, Onet.pl, Twitter