Polacy uczą się razem z YouTube’em [badanie 2019]

Według badania Kantar, przeprowadzonego na zlecenie YouTube, aż 88% korzysta z platformy, aby nauczyć się czegoś konkretnego poprzez oglądanie tutoriali.

YouTube edukacja + inspiracja + pasja

Ludzie na całym świecie korzystają z YouTube, aby uczyć się nowych rzeczy i rozwijać swoje pasje. Aż 79% osób przyznaje, że filmy na YouTube pomagają w zdobywaniu nowych umiejętności związanych z ich hobby lub zainteresowaniami, a 73% ogląda materiały, które popularyzują wiedzę i pomagają w nauce.

Każdego dnia na YouTube treści związane z nauką mają 500 milionów wyświetleń, a użytkownicy platformy udostępniają milion tutoriali (według wewnętrznych danych YouTube’a). Niezależnie od tego, czy chodzi o przygotowanie się  do egzaminu czy o zdobycie umiejętności w rzucie oszczepem – coraz więcej osób szuka informacji oraz inspiracji na YouTube.

Wiele z nich czerpie wiedzę od niesamowitej społeczności twórców edukacyjnych takich Emce, Mówiąc Inaczej, Arlena Witt czy Uwaga! Naukowy Bełkot, których atrakcyjne i profesjonalne treści zarówno uczą, jak i są po prostu świetną edu-rozrywką.

Wiedza bardzo użyteczna

Według najnowszego badania przygotowanego przez Kantar na zlecenie YouTube, oglądanie filmów pomagających zdobywać wiedzę deklaruje 73% badanych. Dla wielu z nich (69%) to również YouTube był platformą pierwszego wyboru w poszukiwaniu treści popularnonaukowych i edukacyjnych, a zdecydowana większość (86%) ocenia je jako pomocne.

Badanie zrealizowane przez firmę Kantar i przeprowadzone metodą CAWI na reprezentatywnej próbie osób w wieku 14-49 lat korzystających z YouTube przynajmniej raz w tygodniu (osoby w wieku 18-49, N=1000; osoby w wieku 14-17, N=300). Badanie przeprowadzono w październik 2019 r.

YouTube odpowiada za 37% całego ruchu mobilnego (2/2019)

Co ciekawe, platforma okazuje się być w tej kwestii niezwykle pomocna uczniom i ich opiekunom. Ponad połowa rodziców i aż 2/3 nastolatków (kategoria wiekowa 14-17 lat) korzysta z filmów na YouTube podczas odrabiania prac domowych lub przygotowywania projektów w szkole.

YouTube (infografika)

Nauka na YouTube niejedno ma imię. Razem z twórcami zgłębiać można zarówno zawiłe równania z zakresu matematyki (Matemaks, Khan Academy) czy informatyki, przygotować się do matury pod Okiem Chemika, czy rozwiewać wątpliwości związane z wymową słowa w obcym języku (Arlena Witt). Co ciekawe, bardzo dużą popularnością cieszą się materiały związane z kosmosem i astrofizyką – w zgłębianiu astronomii i wiedzy o kosmosie może pomóc kanał Astrofaza.

Porady na wszystko

Użytkownicy na całym świecie oglądają filmy poradnikowe na YouTube – materiały z “how to” w tytule miały ponad miliard godzin wyświetleń w 2018 roku. To także jedna z najpopularniejszych kategorii wśród polskich użytkowników. Aż 88% badanych przyznaje, że ogląda filmy, które uczą, jak zrobić coś konkretnego (np. jak coś ugotować czy upiec, naprawić etc.).

Dla 75% z nich YouTube był pierwszym miejscem, w którym szukali odpowiedzi na pytanie “jak coś zrobić”. Tutoriale są bardzo popularne na smartfonach – ponad połowa użytkowników (55%) ogląda tego typu filmy na urządzeniach mobilnych. Zdecydowana większość ocenia je jako pomocne (87%), a 69% badanych stwierdziło, że w przyszłości ponownie skorzysta z YouTube, aby sprawdzić jak coś zrobić.

TOP kanały edukacyjne YouTube PL (2019)

Pasja do YouTube’a

YouTube nie tylko bawi, nie tylko uczy, ale także inspiruje do działania. Aż 79% badanych deklaruje, że rozwija na YouTube swoje pasje czy hobby. Wśród nastolatków ten odsetek jest jeszcze wyższy i wynosi aż 85%. Tutaj YouTube również jest miejscem, do którego zaangażowany użytkownik kieruje swoje pierwsze kroki, tak deklaruje 78% badanych.

Filmy, dzięki którym można rozwijać swoje pasje i hobby, są doceniane przez użytkowników platformy – 85% badanych oceniło je jako bardzo pomocne lub pomocne. Wśród najpopularniejszych znajdziemy wideo związane ze sportem i aktywnością fizyczną, gotowaniem czy motoryzacją.

TOP kanały edukacyjne YouTube PL (2019) (1)

Prawdziwi pasjonaci

A po jakie kanały z tych kategorii najchętniej sięgają użytkownicy? Wśród kanałów, które pomagają w nauce, odrabianiu prac domowych czy w ciekawy sposób przekazują wiedzę, największą popularnością cieszy się Historia bez cenzury. Tworzone przez Wojciecha Drewniaka i Tomasza Okonia filmy śledzi na bieżąco ponad 1 mln subskrybentów. W czołówce najbardziej rozpoznawalnych kanałów w tej kategorii znajdują się także Polimaty, Nauka. To lubię, Uwaga! Naukowy Bełkot, Matemaks, Mówiąc Inaczej, Arlena Witt, Astrofaza czy Emce. 

źródło: informacja prasowa