NOCD z odsieczą na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne

Aplikacja mobilna NOCD została stworzona, aby pomóc ludziom leczyć zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne – sprawdź co oferuje aplikacja dla cierpiących na OCD?

NOCD: OCD Treatment App

Zacznijmy od tego czym jest OCD i dla kogo przeznaczona jest aplikacja mobilna NOCD? Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (ZOK, z ang. obsessive-compulsive disorder – OCD)  jest powszechnym zaburzeniem psychicznym, które obejmuje powtarzalne, niepożądane myśli i kompulsywne zachowania mające na celu zmniejszenie lęku spowodowanego przez te myśli. OCD, często źle rozumiane jako irytujące dziwactwo osobowości, zwykle wiąże się z głębokim cierpieniem i może stać się całkowicie wyniszczające.

Bezpłatna aplikacja mobilna NOCD: Effective care for OCD prowadzi pacjentów przez ćwiczenia ekspozycji i powstrzymania reakcji (ang. exposure with response prevention – ERP), różne rodzaje terapii poznawczo-behawioralnej, która jest szczególnie skuteczna w przypadku zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. ERP ostrożnie wystawia cierpiących na bodźce, w tym obrazy lub sytuacje, które wywołują ich objawy, a następnie prowadzi je przez ćwiczenia, aby pomóc im radzić sobie z niepokojem i zachowaniami kompulsyjnymi. Założyciel NOCD i dyrektor generalny Stephen Smith opisuje technikę ERP w aplikacji mobilnej jako „wirtualną siłownię”.

Smith, któremu podczas studiów objawy OCD także zaczęły przeszkadzać w życiu, rozpoczął pracę nad aplikacją NOCD w 2016 roku, a społeczność liczy już przeszło 80 000 członków w całej aplikacji i treściach online. Coraz więcej aplikacji koncentruje się na zdrowiu psychicznym, ale Smith miał problem ze znalezieniem takiej, która zapewniłaby mu konkretne wsparcie, którego potrzebował.

Bardzo cierpiałem z powodu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, a aplikacje dotyczące zdrowia psychicznego nie zajmowały się konkretnie schorzeniami związanymi z OCD. Ogólnie traktowały terapię poznawczo-behawioralną, ale nie wystarczająco, aby służyły jako pomoc w OCD. Nie mogłem wdrożyć leczenia, ponieważ leczenie OCD jest bardzo specyficzne (…) Chciałem stworzyć coś, co zapewni skuteczne leczenie, a także zapewni użytkownikom wsparcie 24/7 – mówi Smith.

NOCD - aplikacja wspomagająca leczenie OCD

Szacuje się, że występowanie OCD w ciągu całego życia wśród dorosłych Amerykanów wynosi około 2,3%, a Światowa Organizacja Zdrowia określiła je jako jeden z najbardziej uciążliwych schorzeń ze względu na wpływ OCD na pracę i jakość życia.

Mimo, że skuteczna terapia ERP może być trudna do realizacji i prawidłowego przeprowadzenia –  NOCD została stworzona, aby wyeliminować bariery w leczeniu, takie jak brak wystarczających wskazówek poza wizytami lekarskimi (które mogą kosztować kilkaset złotych za sesję) lub kłopot w  sposobie wykonywania określonych ćwiczeń. Użytkownicy mogą również śledzić swoje postępy w aplikacji, udostępniać dostęp do tych informacji innym użytkownikom i anonimowo nawiązywać kontakt się z innymi osobami cierpiącymi na OCD w celu uzyskania wsparcia.

Przeczytaj także:

Podczas gdy w ciągu ostatnich kilku lat wydano wiele samopomocowych aplikacji do poprawy zdrowia psychicznego, NOCD może być prekursorem tego gatunku, w którym startupy tworzą zasoby dostosowane do konkretnych warunków i schorzeń.

Najważniejsze funkcje aplikacji mobilnej NOCD

Aplikacja NOCD została stworzona przez osoby z OCD, a także jednych z najlepszych na świecie ekspertów. Oferuje klinicznie skuteczne narzędzia do leczenia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, które można stosować zawsze i wszędzie, gdy tylko potrzebujesz pomocy.

Oto najważniejsze zalety i funkcje aplikacji:

  • natychmiastowe wskazówki, kiedy objawy OCD utrudniają życie,
  • niestandardowe plany leczenia i ćwiczenia, zbudowane wokół CBT, ERP i ACT,
  • społeczność w aplikacji, w której ludzie wspierają się i edukują,
  • chronione dane dotyczące leczenia udostępniane lekarzom i bliskim,
  • codziennie nowe zasoby edukacyjne i inspirujące treści.

Opracowano skuteczne metody leczenia, takie jak terapia poznawczo-behawioralna (CBT),  ekspozycji i powstrzymywania reakcji (ERP) oraz terapia akceptacji i zaangażowania (ACT), ale są one trudne do zrozumienia, a nawet trudniejsze do zrealizowania. Aplikacja NOCD pozwala kontynuować leczenie przez cały tydzień i eliminuje wiele barier dla skutecznego leczenia.

Zrzuty ekranu z aplikacji NOCD
Zrzuty ekranu

Koniec z noszeniem papieru i długopisu lub zapominaniem o terapii, ponieważ jesteś zajęty. Jeśli szukasz łatwiejszego sposobu na lepsze samopoczucie, wypróbuj NOCD.

Aplikacja NOCD jest obecnie dostępna na urządzenia z systemami iOS i Android, ale twórca startup planuje dodać więcej funkcji opartych na opiniach użytkowników, w tym narzędzia, które ułatwią zrozumienie ERP dla osób, które wcześniej tego nie próbowały.

Pobierz aplikację w sklepie App Store
Pobierz aplikację w sklepie Google Play

UWAGA: NOCD, Inc. nie jest firmą zajmującą się leczeniem, a aplikacja NOCD nie jest przeznaczona do wyłącznie samodzielnego leczenia. Chociaż ta aplikacja została opracowana wspólnie z klinicystami, aby ściśle przypominać ustalone protokoły leczenia, jest przeznaczona do użytku we współpracy  z terapeutą lub psychiatrą.

Na stronie internetowe International OCD Foundation (Mobile Apps for OCD Management) możesz znaleźć także inne propozycje polecanych aplikacji mobilnych wspomagających leczenie OCD, jednak NOCD jest najbardziej wiarygodna i pomocna w przypadku tych schorzeń.

Może Cię zainteresować:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródła: Treat My OCD, TechCrunch