Domena .EU staje się globalną

Od 19 października br. obywatele UE mieszkający poza granicami wspólnoty będą mogli rejestrować adres internetowy w domenie .EU.

Domeny .eu

— Wcześniej taką możliwość mieli jedynie Europejczycy, którzy mieszkali lub mieli zarejestrowaną działalność gospodarczą na ternie któregoś z krajów unijnych. Ten ruch może ograniczyć spadek liczby abonentów domeny, szczególnie że w przypadku brexitu bez umowy od początku roku 2020 roku wszystkie firmy brytyjskie stracą prawo do korzystania z tego rozszerzenia – komentuje Elżbieta Kornaś z serwisu Domeny.pl.

Domena .EU została wprowadzona w 2006 roku i jest obecnie ósmą co do popularności domeną TLD (TLD – Top Level Domain) na świecie. Według danych EURid, organizacji zarządzającej .EU, liczba wszystkich zarejestrowanych adresów internetowych w tym rozszerzeniu wyniosła na koniec minionego roku 3 684 750 i była niższa o 130 305 niż rok wcześniej.

— Nowe przepisy dadzą możliwość korzystania z domeny .EU wielomilionowej rzeszy Europejczyków mieszkających na stałe poza UE. Jak podaje EURid, tylko w USA, Kanadzie i Australii mieszka około 12 milionów takich osób, w tym oczywiście bardzo wielu Polaków. Możliwość rejestracji własnej domeny .EU ma im umożliwić podkreślenie własnych korzeni przez zakładanie w internecie prywatnych blogów, dzienników oraz stron firmowych związanych z ich działalnością gospodarczą – pod egidą europejskich norm oraz przepisów – mówi Elżbieta Kornaś, Brand Director w serwisie Domeny.pl, która specjalizuje się w umożliwianiu użytkownikom rejestracji domen z całego świata.

Przeczytaj także:

W Europie ubywa domen z rozszerzeniem „.eu”

Jak zaznacza ekspertka Domeny.pl, to bardzo rozsądny ruch ze strony EURid zwłaszcza, że od początku 2020 roku może ubyć blisko 250 tys. domen w rozszerzeniu .EU, które zostały zarejestrowane przez firmy brytyjskie. Stanie się tak, jeśli dojdzie do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy.

Będzie to znaczący ubytek w ogólnej liczbie abonentów domeny UE, bo Wielka Brytania była do tej pory 6 krajem unijnym pod względem liczby zarejestrowanych domen .EU – po Niemczech, Holandii, Francji, Włoszech i Polsce – mówi Elżbieta Kornaś.

Domeny .EU, które zostaną odebrane obywatelom i firmom brytyjskim, nie zostaną przypisane nikomu aż do 1 listopada 2020. Po tym czasie zostaną one uznane za odwołane i staną się dostępne do ogólnej rejestracji.

źródło: informacja prasowa