System macOS Catalina 10.15 jest już dostępny do pobrania

Apple udostępniło dziś finalną wersję najnowszego systemu macOS Catalina 10.15, który mogą zainstalować już właściciele komputerów Mac.

macOS Catalina (10.15)

Najnowszy system operacyjny macOS Catalina (10.15) zawiera kilka kluczowych funkcji, które nie były dostępne nawet w wersjach beta tego wydania. Obejmuje to tak zwane aplikacje Catalyst, które najpierw zostały zaprojektowane dla iPada, a później przeniesione na komputer Mac. Kilka znanych crossoverów, które można pobrać przy uruchomieniu: między innymi Twitter, TripIt, Rosetta Stone, Post-It czy Asphalt 9.

Jeśli mowa o grach, to od dziś po raz pierwszy użytkownicy macOS Cataliny będą mogli grać w gry w ramach subskrypcji Apple Arcade. Jeśli zastanawiasz się, jak będziesz grać w te tytuły z komputera Mac, warto przypomnieć, że wiele gier Arcade obsługuje kontrolery Xbox i PlayStation!

Nowości w tym wydaniu: przeglądając odcinki w aplikacji podcast, zobaczysz awatary dla gości i gospodarzy. Apple twierdzi również, że wprowadziło kilka drobnych poprawek w użyteczności do Sidecar, funkcji, która pozwala używać iPada jako dodatkowego wyświetlacza Mac. W nowej aplikacji Apple TV+ zauważymy także więcej materiałów promocyjnych – usługa przesyłania strumieniowego ma zostać uruchomiona już 1 listopada. Będzie kosztować 24,99 zł miesięcznie, ale Apple oferuje bezpłatny rok dla tych, którzy kupią nowy komputer Mac, iPhone, iPad lub Apple TV.

Poza tym wszystko inne powinno wydawać się znajome dla osób, które korzystały z wczesnego oprogramowania lub przynajmniej o nim czytały. Krótko mówiąc, chodzi o aplikacje. Obejmuje to samodzielne programy do muzyki, podcastów i telewizji; przeprojektowana aplikacja Przypomnienia oraz nowe funkcje w Notes, Safari, Mail i Photos.

Przeczytaj także: Nowości systemu iOS 13 dostępne dla wszystkich!

Istnieje również nowa aplikacja „Znajdź moje”, w której możesz zobaczyć swoje urządzenia na mapie, w tym te bez połączenia komórkowego. W przypadku urządzeń takich jak laptopy, które nie są podłączone do sieci komórkowej, Apple wykrywa lokalizację za pomocą zaszyfrowanych danych Bluetooth z innych podłączonych urządzeń Apple’a.

W macOS Catalina znajdziemy także obszerne opcje czasu spędzonego przed ekranem w menu ustawień, mniej więcej pasujące do tego, co jest już dostępne na iOS-ie.

Najważniejsze nowości z konferencji Apple’a z 10 września 2019 r.

Więcej o nowej wersji systemu przeczytasz na stronie: apple.com/pl/macos/catalina.

źródło: Apple Newsroom