Programiści o swojej pracy „bez ściemy” – wyniki ankiety!

Jak to jest być programistą? No Fluff Jobs sprawdza pracę programistów „bez ściemy” i startuje z portalem dla adeptów branży IT.

Piramida potrzeb (nie)typowego programisty (2019)
Piramida potrzeb (nie)typowego programisty (2019)

No Fluff Jobs, specjalistyczny portal z ofertami pracy w branży IT, uruchomił nowy serwis dla programistów stawiających pierwsze kroki w zawodzie. Juniorzy znajdą w nim wszystko, czego potrzebują, aby rozpocząć pierwszą pracę w IT – od porad po konkretne ogłoszenia.

Dla osób zainteresowanych, tym jak wygląda tego typu praca, No Fluff Jobs prezentuje wyniki ankiety przeprowadzonej wśród obecnych programistów. Dowiadujemy się z niej m.in. jakiej muzyki słuchają programiści, czy wolą kawę czy herbatę albo czy rzeczywiście są introwertykami.

IT bez ściemy to akcja, w ramach której portal No Fluff Jobs zebrał ponad 9000 tysięcy odpowiedzi programistów w ramach ankiety dotyczącej tego jak naprawdę wygląda ich praca. Średnio na każde pytanie odpowiedziało 1000 osób. Pytania miały luźny charakter, a projekt ma na celu pokazanie adeptom branży IT środowiska programistów „od kuchni”.

Może Cię zainteresować także:

Jak wyglądają zarobki w IT w Polsce (dane za 1. półrocze 2019 r.)

Praca programisty – poważnie, ale z przymrużeniem oka

Wyniki ankiety pokazują, że 76 proc. programistów jest przeciwna logowaniu czasu pracy (podawanie czasu poświęconego na każde zadanie po jego rozwiązaniu), bo to, jak pracują często zależy właśnie od tego, w jaki sposób rozliczany jest ich czas pracy. Jednym z argumentów przeciw logowaniu jest to, że „problemy i zadania są przetwarzane w przeróżnych momentach dnia”. Programiści odpowiedzieli też, że nie da się kodować 8h dziennie, bo to „prosta droga do wypalenia zawodowego, przemęczenia i spadku efektywności pracy”. Ale byli też tacy, którzy stwierdzili, że po 8 godzinach dopiero się rozkręcają, ponieważ „takiej przyjemności nigdy za mało”.

Jakiej muzyki słuchają programiści podczas kodowania? Tu zdania są mocno podzielone: 45 proc. wybiera tzw. ciężkie brzmienia, a 55 proc. muzykę elektroniczną. W dodatkowych odpowiedziach przewijają się takie gatunki jak metal, dub step, ambient, techno. Jednak wyraźnie widać, że spore znaczenie ma rap – nie zabrakło takich, którzy „swoje przemyślenia na temat Javy przekładają na rymy”.

76% programistów jest przeciwko logowaniu czasu pracy
76% programistów jest przeciwko logowaniu czasu pracy

Programiści to miłośnicy kawy – 62 proc. woli ją od herbaty. Ważny jest także kolor kodowania – 87 proc. ankietowanych wybiera czarny motyw IDE, tylko 13 proc. biały. A gry w biurze jako rozrywka? 52 proc. ankietowanych wybiera piłkarzyki, 48 proc. PlayStation. Natomiast, część z ankietowanych stwierdziła, że zamiast grać wolałaby się udać na masaż lub basen. Wbrew stereotypom programiści to niekoniecznie introwertycy – 53 proc. z nich woli spędzać czas w towarzystwie znajomych, a nie samotnie.

87% programistów woli czarny motyw IDE
87% programistów woli czarny motyw IDE

Aż 78 proc. programistów uważa, że komentarze w kodzie są mega przydatne, ale „tylko tam gdzie są dodawane w zrozumiały sposób”. Jeśli chodzi o sprzęt  na którym wolą kodować  – 71 proc. programistów wybrało komputer przenośmy, a 29 proc. stacjonarny. Powodem może być to, że lubią pracować zdalnie. 51 proc. programistów angażuje się w dodatkowe projekty po godzinach. Z kolei 49 proc. uważa, że odpoczynek jest ważny i można sobie czasem odpuścić.

Według 50 proc. pracowników branży IT Project Manager powinien mieć doświadczenie w programowaniu, natomiast 40 proc. odpowiedziało, że niekoniecznie. Większość programistów oczekuje, że osoba, która nimi zarządza będzie znać specyfikę branży i wiedzieć, z jakimi wyzwaniami mierzy się zespół.

źródło: informacja prasowa