Polacy stworzyli pierwszą globalną aplikację z przepisami gry w piłkę nożną

Grupa Me & My Friends z Wrocławia stworzyła dla Międzynarodowej Rady Piłkarskiej pierwszą w historii aplikację mobilną z przepisami gry – „Laws of the Game” (Przepisy Gry).

Aplikacja z przepisami gry w piłkę nożną: Laws of the Game od the IFAB

Z globalnego narzędzia The IFAB – „Laws of the Game” skorzystali do tej pory użytkownicy w 188 krajach na sześciu kontynentach.

Wystarczy kilka sekund, aby przeczytać o spalonym lub sprawdzić, które zagrania są karane żółtą albo czerwoną kartką. Wszystkie najnowsze zmiany w futbolu są dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Teraz każdy sędzia, trener, piłkarz, komentator czy kibic na świecie może poznawać Przepisy Gry (tyt. oryg. Laws of the Game), sięgając po swój smartfon i ściągając pierwszą oficjalną aplikację The IFAB w sklepach Google Play albo App Store. Wcześniej były one dostępne tylko w formie drukowanej książki albo online na stronie internetowej.

Przeczytaj także:

Nowy Football Manager 19 prognozuje wyniki meczów

Piłka nożna na światowym poziomie

Międzynarodowa Rada Piłkarska powstała w 1886 roku i do dziś jako jedyna organizacja na świecie ustala Przepisy Gry, które obowiązują we wszystkich meczach, m.in. rozgrywkach polskiej Ekstraklasy. To również ona co roku aktualizuje przepisy, decydując o tym, jak zmienia się futbol.

Pierwsza odsłona aplikacji stworzonej wspólnie z Grupą Me & My Friends jest przede wszystkim skierowana do profesjonalistów – sędziów piłkarskich, którzy stosują Przepisy Gry podczas meczów. Jest dostępna w czterech oficjalnych językach organizacji The IFAB: angielskim, francuskim, hiszpańskim i niemieckim.

Misją The IFAB jest przybliżanie Przepisów Gry w globalny, maksymalnie dostępny sposób. W ten sposób zwiększamy też wiedzę kibiców, piłkarzy i trenerów, ich zrozumienie dla decyzji sędziów oraz szacunek do samej gry, co wpisuje się w nasze strategie. Z tych powodów pierwsza oficjalna aplikacja mobilna jest przełomowym momentem dla The IFAB jak i całego świata piłki nożnej – podkreśla Łukasz Brud, Sekretarz The IFAB.

Do tej pory aplikacja była pobierana na sześciu kontynentach, w 188 krajach. Globalne grono odbiorców jest istotne dla Międzynarodowej Rady Piłkarskiej, która odgrywa kluczową rolę w światowym futbolu, ale do 2016 roku nie miała własnej strony internetowej ani profili w mediach społecznościowych, pozostając organizacją bliżej znaną raczej ekspertom i sędziom niż milionom fanów.

The IFAB i Me & My Friends w jednej drużynie od 3 lat

Międzynarodowa Rada Piłkarska została zarejestrowana jako niezależna organizacja w 2014 roku i od tamtej pory konsekwentnie stawia na nowoczesną i otwartą komunikację. Za digitalową transformację jednej z najstarszych organizacji sportowych na świecie odpowiada Grupa Me & My Friends. Długofalowa współpraca z The IFAB rozpoczęła się w marcu 2016 roku, kiedy polska agencja interaktywna wygrała przetarg na przygotowanie i wdrożenie portalu internetowego.

Premiera serwisu theifab.com miała miejsce w maju 2016 roku, tuż przed Mistrzostwami Europy we Francji. W tym samym czasie agencja uruchomiła również oficjalne profile organizacji w mediach społecznościowych – na Facebooku i Twitterze. W następnej kolejności, Grupa Me & My Friends zaprojektowała sklep internetowy, gdzie każdy zainteresowany może zamówić swój egzemplarz książki z prawami gry (co roku z takiej możliwości korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób). Aktualne przepisy są również dostępne w formie cyfrowej w kilkunastu językach, także po polsku.

Na co dzień Grupa Me & My Friends wspiera The IFAB w komunikacji oraz przybliżaniu Przepisów Gry. Każdego miesiąca Międzynarodowa Rada Piłkarska odpowiada na setki pytań, które pochodzą zarówno od profesjonalistów jak i amatorów. Nowa aplikacja mobilna sprawia, że Przepisy Gry stają się dla nich dostępne w jeszcze wygodniejszej formie.

Jak działa aplikacja?

Aplikacja mobilna zawiera aktualne i kompletne Przepisy Gry w piłkę nożną 2019/20, a także m.in. praktyczne wskazówki dla sędziów czy protokół VAR (ang. Video Assistant Referees, system powtórek wideo). Przedstawia opis wszystkich najnowszych zmian wraz z wyjaśnieniem, dlaczego zostały wprowadzone przez The IFAB. Pozwala też zobaczyć, jak tekst konkretnych przepisów zmienił się w porównaniu do poprzedniego sezonu.

Zrzuty ekranu z aplikacji Przepisy Gry (Laws of the Game) The IFAB
Zrzuty ekranu z aplikacji Przepisy Gry (Laws of the Game) The IFAB

Dzięki aplikacji do sprawdzenia Przepisów Gry nie jest konieczne ani wertowanie ponad 200 stron książki ani nawet dostęp do internetu. Wybrane przepisy można pobrać i korzystać z nich później w trybie offline. Użytkownik w wygodny sposób tworzy notatki, dodaje ulubione rozdziały czy podkreśla najistotniejsze treści, żeby mieć je w jednym miejscu i zawsze pod ręką.

Pobierz aplikację mobilną Laws of the Game ze sklepów App Store i Google Play, klikając na poniższe przyciski:

Pobierz aplikację w sklepie App Store Pobierz aplikację w sklepie Google Play

źródło: informacja prasowa