Wygląd nowego iPhone’a 11 Pro wywołuje u niektórych trypofobię

Projekt aparatu nowego iPhone’a 11 Pro wzbudza niepokój u ludzi z trypofobią. Dlaczego? Przez potrójny aparat i nie dlatego że jest brzydki.

Aparat iPhone'a 11 Pro wywołuje u niektórych trypofobię
Aparat iPhone’a 11 Pro wywołuje u niektórych trypofobię

Nie będę się znęcał po raz kolejny nad wyglądem nowego iPhone’a 11 Pro, ale osoby cierpiące na „trypofobię” raczej nie skorzystają sobie z nowego urządzenia Apple’a (sic!).

Czym jest trypofobia?

Jak wyjaśnia Wikipedia: jest to nadmierny strach lub niepokój wywołany obrazem, składającym się ze skupiska niewielkich dziur lub otworów o nieregularnych kształtach. Termin pochodzi od połączenia greckich słów: trypo – wiercić, drążyć i fobos – lęk. Należy zaznaczyć, ze to zaburzenie nie zostało uznane za zaburzenie psychiczne i nie figuruje w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 (ang. International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems). Ponadto trypofobia nie została zaliczona do odmian fobii przez APA (American Psychiatric Association).

Podsumowując, nieregularne wzory lub otwory mogą sprawić, że niektórzy ludzie poczują się niekomfortowo, gdy za długo na nie patrzą.

Trypofobia jest tak rzadkim zjawiskiem występującym u ludzi, że nawet oficjalnie nie jest uznawana za zaburzenie psychiczne. Przeprowadzono również ograniczoną liczbę badań, a niektórzy nawet nie wierzą, że takie zaburzenie w ogóle istnieje. A jednak system potrójnego aparatu iPhone’a 11 Pro wywołał u niektórych ludzi trypofobię. A przynajmniej niektórzy tak twierdzą na Twitterze.

Trudno stwierdzić, czy Ci ludzie mówią prawdę, czy nie. Jednak faktem jest, że iPhone 11 Pro nie jest pierwszym smartfonem, który trafił na rynek z systemem potrójnego aparatu. Huawei Mate 20 Pro, Nokia 9 Pureview i wiele innych smartfonów z Androidem posiadają podobny układ potrójnego aparatu.

iPhone 5c z silikonową obudową również miał mnóstwo nieregularnych otworów z tyłu i nikt nie narzekał na trypofobię…

Flipcase

Biorąc pod uwagę, że system potrójnego aparatu w serii iPhone 11 Pro znajduje się z tyłu, większość osób z trypofobią nie powinna mieć problemu z zakupem samego telefonu. Po umieszczeniu smartfona w etui tak naprawdę nie będą patrzeć na brzydki potrójny aparat…

Co o tym myślisz? Czy konstrukcja potrójnego aparatu iPhone’a 11 Pro również sprawia, że ​​czujesz się niekomfortowo, czy tylko czujesz dyskomfort estetyczny?

Może Cię zainteresować także:

neoSłówka: Co to jest nomofobia?