Google zapłaci także za znalezienie błędów w popularnych aplikacjach na Androida

Firma Google rozszerza swój program premiowania za odnalezienie błędów nie tylko w Androidzie i swoich aplikacjach, ale także na wszystkie aplikacje z co najmniej 100 mln instalacji.

Program GPSRP

Google ogłosiło, że rozszerza swój program nagradzania badaczy bezpieczeństwa, którzy odpowiedzialnie ujawniają luki w zabezpieczeniach, aby mogły zostać one załatane tak szybko, jak to możliwe.

Według nowych zasad, program Google Play Security Reward Program (GPSRP) będzie obejmował także wszystkie aplikacje firm trzecich, które znajdują się w sklepie Google Play, które miały co najmniej 100 milionów instalacji. Jeśli znajdziesz poważną lukę w zabezpieczeniach w popularnej aplikacji na Androida, możesz skontaktować się z Google’em, a nie z deweloperem aplikacji, a Google powiadomi programistę o lukach oraz wypłaci Ci nagrodę.

Chociaż Google zachęca twórców aplikacji do uruchomienia własnego programu premiowania za błędy, w ramach którego badacze mogą być nagradzani za odpowiedzialne ujawnianie luk w zabezpieczeniach, mówi, że wszystkie popularne aplikacje na Androida z co najmniej 100 milionami instalacji są teraz automatycznie kwalifikowalne w ramach GPSRP.

– To otwiera drzwi dla badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają setkom organizacji zidentyfikować i naprawić luki w swoich aplikacjach – napisali Adam Bacchus, Sebastian Porst i Patrick Mutchler z grupy Google ds. Bezpieczeństwa i Prywatności w Google. Jeśli programiści mają już własne programy, badacze mogą zbierać nagrody bezpośrednio od nich ale także od Google.

Przeczytaj także:

Netflix zapłaci nawet 15 000 $ za znalezienie luk w zabezpieczeniach

Google twierdzi, że pomógł już ponad 300 000 twórcom aplikacji naprawić błędy w około milionie aplikacji na Androida w Google Play, wypłacając w przeszłości 265 000 USD. Wzrost oferowanych nagród spowodował, że Google wypłaciło 75 500 USD w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Nie przymykajmy tutaj oczu na rzeczywistość. Google w przeszłości nie wykonał świetnej roboty, ścigając aplikacje w swoim oficjalnym sklepie Google Play. W niezliczonych przypadkach znaleziono złośliwe aplikacje, które zagrażają użytkownikom Androida i ich danych. Jeszcze bardziej powszechne jest, że słabo zakodowane aplikacje mobilne zawierają luki w zabezpieczeniach – nawet jeśli nie zostały utworzone ze złośliwą intencją. W związku z tym trudno narzekać na to, że Google rozszerza swój program premiowy za błędy, aby zachęcić więcej badaczy zajmujących się bezpieczeństwem do szukania luk bezpieczeństwa w najczęściej używanych aplikacjach.

Ponadto Google ogłosił nową inicjatywę: program premiowania ochrony danych programistów (DDPRP) . DDPRP to kolejny program premiowy, ale tym razem zbudowany specjalnie w celu zidentyfikowania i złagodzenia „problemów związanych z nadużyciami danych w aplikacjach na Androida, projektach OAuth i rozszerzeniach Chrome”. „W szczególności program ma na celu identyfikację sytuacji, w których dane użytkownika są nieoczekiwanie wykorzystywane, sprzedawane lub zmieniane w nielegalny sposób bez zgody użytkownika.

Według Google pojedynczy raport DDPRP może przynieść badaczowi nagrodę w wysokości nawet 50 000 USD.

źródło: informacja prasowa Bitdefender