SwipBox Infinity, czyli skrytki po sąsiedzku – pilotaż z wizją rozwoju w Polsce

SwipBox testuje nowe rozwiązanie zewnętrznych automatów do odbioru przesyłek. Pilotażowa usługa została uruchomiona w Danii.

SwiftBox Infinity

Pierwsza sieć SwipBox Infinity jest realizowana w ramach projektu Nearboks, który oznacza „skrytki po sąsiedzku”.

Rozwiązanie SwipBox Infinity zostało zaprojektowane w taki sposób, aby móc szybko i w prosty sposób stworzyć gęstą sieć automatów odbiorczych. Instalacje są umieszczane na dedykowanej podstawie, przystosowane do rodzaju podłoża – na zewnątrz lub wewnątrz obiektu. Dodatkowo, posiadają wysokiej jakości baterię, która każdemu z automatów pozwala działać przez okres dziesięciu lat.

Obsługa SwipBox Infinity odbywa się bez wykorzystania ekranu – niezbędne jest jedynie urządzenie mobilne typu smartfon z technologią bluetooth.

W pilotażowej fazie projektu analizujemy dane z funkcjonowania sieci. Koncept zakłada implementację 10 tysięcy urządzeń oddalonych od siebie o 350 metrów, aby maksymalnie zwiększyć wygodę dostępu do sieci. Montaż automatów jest tak prosty, że w jednym z miast 40 z nich zostało zainstalowanych w ciągu jednego dnia – mówi Michał Czechowski, prezes zarządu SwipBox Polska.

Urządzenia funkcjonują na zasadzie agnostycznej sieci, co oznacza, że mogą do niej dołączyć wszyscy zainteresowani dostawcy usług kurierskich. Na potrzeby realizacji projektu w Danii, wprowadzono dedykowaną aplikację dla przewoźników, umożliwiającą obsługę automatów.

SwipBox Infinity jest niezależny od sieci elektrycznej. Pozwoliło nam to zmniejszyć koszt produkcji i utrzymania maszyn. Ponadto, konsekwentnie optymalizujemy ostatnią milę kurierską. W czwartym kwartale 2019 rozwiązanie będzie testowane w Warszawie. Planujemy gęste rozmieszczenie naszych punktów. Urządzenia mogą mieć różną wielkość w zależności od zapotrzebowania, a spora elastyczność ułatwi nam instalacje zarówno w biurowcach czy sklepach, jak i parkingach lub chodnikach, czyli w miejscach do tej pory zupełnie niedostępnych – dodaje Michał Czechowski.

Poczta Polska i SwipBox uruchamiają 200 nowych automatów paczkowych

SwipBox w Polsce uruchomił w tym roku 150 automatów w sieci Biedronka należącej do Jeronimo Martins. Największy punkt odbioru przesyłek znajduje się natomiast w hipermarkecie Carrefour na terenie stołecznego Centrum Handlowego Targówek. Ponadto, firma realizuje projekt przy współpracy z Pocztą Polską, który obejmuje 200 urządzeń. Z opcji dostawy korzystają również DHL Express i DHL Parcel.

***

SwipBox to duński producent i operator automatów do odbioru przesyłek z własnym zapleczem programistycznym. Firma dostarcza od 2012 r. rozwiązania sprzętowe i software’owe dla logistyki, branży retail oraz detalistów i konsumentów. Oddziały SwipBox zlokalizowane są w Danii, Polsce, Australii i obsługują sieć urządzeń do odbioru przesyłek w ponad 60 krajach. 

W Polsce, odpowiada za wdrożenie automatów kurierskich, współpracujących na zasadach tzw. agnostycznej sieci – dostępnej dla każdego operatora logistycznego. Każdy element oferty SwipBox jest indywidualnie projektowany w celu minimalizowania kosztów operacyjnych partnerów przedsiębiorstwa. Celem nadrzędnym działalności SwipBox jest tworzenie rozwiązań realnie redukujących wpływ pierwszej i ostatniej mili kurierskiej na środowisko. Miejscem produkcji automatów SwipBox jest Dania.

źródło: informacja prasowa