Serial scandi-noir pt. „Wisting” na podstawie prozy Horsta

Fani kryminałów Jørna Liera Horsta o komisarzu Wistingu mogą mieć powody do radości, bowiem w tym roku zadebiutował pierwszy serial pt. „Wisting” na podstawie popularnej serii.

Serial „Wisting”

Thriller kryminalny z gatunku scandi-noir pod tytułem Wisting, oparty jest na najlepiej sprzedających się powieściach Jørna Liera Horsta. Serial współtworzyli Kathrine Valen Zeiner i reżysera Trygve’a Allistera Diesena. Cała seria oparta jest na śledztwach detektywa z wydziału zabójstw Williama Wistinga, którego poznajemy w najtrudniejszym momencie jego kariery, gdy ściga niebezpiecznego amerykańskiego seryjnego mordercę. W serialu nie zabrakło oczywiście dociekliwej córki komisarza, która trafia na trop zabójcy.

W serialu występuje gwiazda z filmu Matrix i serialu Jessica Jones Carrie-Anne Moss oraz norweska gwiazda filmowa i telewizyjna Sven Nordin.

Serial póki co nie miał swojej światowej premiery oprócz Norwegii i Niemiec (TV3 Norway i Ripple World Pictures – 11 kwietnia 2019 r.), ale dystrybutor Banijay Rights zajmuje się sprzedażą międzynarodową i zapewne możemy spodziewać się serialu w Polsce – zwłaszcza, że książki Horsta sprzedają się u nas jak świeże bułeczki. Stawiałbym, ze serial pojawi się na Ale kino+, jednak póki co nie mamy żadnych informacji na ten temat. Serial „Wisting” na podstawie prozy Horsta dostępny jest także dla polskich widzów od 8 stycznia 2020 roku na Ale kino+ oraz online w serwisie nc+ go.

Serial Wisting łączy w sobie najlepsze skandynawskie scenariusze kryminalne; kinowe wizualizacje, dogłębne postacie i napięcie narracyjne, a następnie łączy je z gwiazdorskim talentem i finałem amerykańskiej serii. W serialu szczególnie interesujące jest to, że ze względu na głównych bohaterów narracja jest autentycznie transatlantycka. To naprawdę wyróżnia serię, ponieważ nie było to coś, co było wcześniej produkowane na taką skalę. Ponadto sposób, w jaki język angielski jest używany w skrypcie, jest całkowicie naturalny; odnosi się do potrzeb dochodzenia i nie jest w żaden sposób wymuszony.

Serial „Wisting” oparty jest na kilku powieściach Horsta. W pierwszych 5 odcinkach wykorzystano wątki z powieści Jaskiniowiec (tytuł oryg. Hulemannen, ang. Caveman) oraz wątek z powieści Psy gończe (tytuł oryg. Jakthundene, ang. The Hunting Dogs) w odcinkach 6-10. Przypadki z obu książek są znane fanom, ale twórcy przygotowali również nową historię, której nie znajdziemy w żadnej z powieści i przewija się przez cały sezon serialu.

Może Cię zainteresować także:

źródło: The Variety