Twórca hasła komputerowego Fernando Corbató zmarł w wieku 93 lat

Amerykański informatyk Fernando José Corbató, który wymyślił hasło komputerowe oraz przyczynił się znacznie do zwiększenia szybkość przetwarzania danych, zmarł 12 lipca 2019 roku.

Fernando Corbató
Fernando Corbató (fot. MIT CSAIL)

Bezpieczeństwo komputerowe właśnie straciło jednego z założycieli. Fernando „Corby” José Corbató, który wymyślił „hasło do komputera”, zmarł w wieku 93 lat. Urodzony 1 lipca 1926 roku badacz MIT opracował koncepcję kont użytkowników chronionych hasłem, podczas tworzenia swojego kompatybilnego systemu udostępniania w czasie rzeczywistym, który pozwalał wielu osobom korzystać z komputera w tym samym czasie.

Była to tylko kwestia ustalenia „podziału” i podstawowej prywatności, powiedział Corbató w wywiadzie dla Wall Street Journal w 2014 roku, ale posunięcie to pomogło w kształtowaniu bezpieczeństwa cyfrowego w przyszłości.

To nie jedyny pionierski wysiłek Corbató. Równoczesny model użytkowania CTSS skrócił czas oczekiwania na reakcje komputera z godzin do sekundy, dzięki czemu technologia była znacznie bardziej praktyczna. W międzyczasie jego system dzielenia czasu dla wielu użytkowników utorował drogę przyszłym systemom operacyjnym, takim jak Linux, z drobiazgową kontrolą prywatności, hierarchicznym systemem plików i innymi funkcjami, które ludzie uważają za oczywiste.

Sformułowano także „Prawo Corbató”, które mówi, że programiści będą pisać tę samą ilość kodu, niezależnie od języka, którego używają.

Badania i quiz Google’a z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2019

Corbató w późniejszych latach zdawał sobie sprawę z tego, że hasła mają swoje problemy – internet spowodował, że loginy stały się „koszmarem” – powiedział dla WSJ. Nie jest tajemnicą, że branża odchodzi od haseł, aby udaremnić przechwytywanie kont oraz poprawić wygodę użytkowników. Wciąż jednak nie ma wątpliwości, że praca Corby’ego pomogła ustalić podstawy nowoczesnej informatyki.

źródło: Engadget