Jak zmieniało się słuchanie „muzyki przenośnej” (1979–2019)?

Zobacz na jednej grafice, 40-letnią historię muzyki przenośnej – począwszy od walkmana i kaset magnetofonowych po streaming i słuchawki bezprzewodowe!

Historia słuchania muzyki na urządzeniach przenośnych (1979 –2019)
Historia słuchania muzyki na urządzeniach przenośnych (1979 –2019)

Gdy Sony wprowadziło na rynek pierwszy odtwarzacz przenośny do słuchania kaset magnetofonowych o nazwie Walkman w 1979 roku – urządzenie pomimo dość sporych rozmiarów (jak na dzisiejsze czasy) okazało się światowym bestsellerem.

Walkman uwolnił miłośników muzyki z całego świata z kajdan, które pozwalały słuchać ich ulubionych melodii tylko w domu lub podczas prowadzenia samochodu – pozwoliło zabrać ze sobą ulubioną muzykę w każde miejsce! . Ku pogardzie niektórych ludzi, którzy postrzegali Walkmana jako „potężny symbol antyspołecznej przyszłości elektronicznej” i martwili się losem ludzkości.

40 lat później ludzie są przyzwyczajeni do słuchania muzyki (lub podcastów – witamy w XXI wieku), gdziekolwiek się znajdują. A krytycy najnowszych innowacji, takich jak Apple AirPods, przedstawiają te same argumenty, jak zawsze, twierdząc, że słuchanie muzyki podczas wędrówki po ziemi jest w rzeczywistości antyspołeczne, niebezpieczne i ogólnie nieznośne.

Dzięki smartfonom, usługom transmisji strumieniowej (usługom streamingowym) i słuchawkom bezprzewodowym muzyka jest teraz bardziej przenośna (mobilna) niż kiedykolwiek wcześniej, a gabaryty nośników coraz bardziej miniaturowe.

Powyższa grafika (przygotowana przez serwis Statista)  pokazuje kilka najważniejszych kamieni milowych w podróży, która rozpoczęła się wraz z pierwszym Walkmanem w 1979 roku i wydaje się być prawie ukończona w 2019 roku – całkowita wolność w słuchaniu muzyki.

Oto najważniejsze urządzenia w historii muzyki przenośnej:

  • lipiec 1979 – Walkman (TPS-L2 Sony)
  • październik 1984 – Discman (D-50 Sony)
  • marzec 1998 – MP3 player (MPMan F10 SaeHan Information System)
  • wrzesień 2000 – telefony komórkowe (SPH M100 Samsung – pierwszy telefon z odtwarzaczem MP3)
  • październik 2001 – iPod (Apple)
  • czerwiec 2007 – smartfon (iPhone Apple)
  • grudzień 2016 – słuchawki bezprzewodowe (AirPods Apple)

Może Cię zainteresować również:

Streaming napędza wzrost przemysłu muzycznego na świecie

źródło: Statista – The History of Portable Music