12 lat temu do sprzedaży trafił pierwszy iPhone!

Pierwszy iPhone 2G miał swoją premierę dokładnie 29 czerwca 2017 roku – dwanaście lat później najnowszy model iPhone’a znacząco różni się od swojego pierwowzoru.

iPhone ma już 12 lat (29 czerwca 2007 r.)

Apple sprzedało ponad 2 miliardy iPhone’ów od czasu, gdy swoją premierę miał dokładnie 12 lat temu pierwszy iPhone – był to model iPhone 2G. To urządzenie na zawsze zmieniło rynek telekomunikacyjny i dało początek nowej erze smartfonów. Warto dodać, że w ciągu 10 lat Apple sprzedało z kolei aż 1,2 mld tych urządzeń.

Choć wielu nie wierzyło w sukces urządzenia obsługiwanego palcem – na przykład Microsoft – dzisiaj nie liczy się w branży w mobilnej… Apple nigdy nie było pod tak dużą presją, jak to miało miejsce w miesiącach pomiędzy ujawnieniem iPhone’a i dostarczeniem go pierwszym użytkownikom 29 czerwca 2007 roku – dokładnie dwanaście lat temu.

„To jest dzień, którego nie mogłem się doczekać przez dwa i pół roku” – powiedział Steve Jobs podczas prezentacji iPhone’a, która odbyła się 9 stycznia 2007 roku. Musieliśmy wtedy czekać prawie sześć kolejnych miesięcy aż pierwszy iPhone trafił do sprzedaży – w tamtych czasach był to towar deficytowy i dostępny jedynie w sieciach komórkowych na terenie USA. W Polsce pojawił się w sprzedaży dopiero iPhone drugiej generacji, czyli iPhone 3G – pierwsza polska premiera iPhone odbyła się 22 sierpnia 2008 roku w sieciach komórkowych Ornage i Era (obecnie T-Mobile).

Przeczytaj także: Oto, jak iPhone zmienił Apple w ciągu 10 lat

Przypomnijmy sobie konferencję z 9 stycznia 2007 roku, kiedy to Steve Jobs zaprezentował światu iPhone’a:

Choć Phone pierwszej generacji obsługiwał jedynie transmisję danych EDGE opartą o sieć 2G i tak okazał się hitem. Dopiero następna wersja iPhone’a 3G posiadała wbudowaną obsługę systemu telefonii komórkowej trzeciej generacji 3G.

Co ciekawe, pierwszy iPhone w porównaniu do innych ówczesnych telefonów był technicznie ubogi, ale design i jego działanie olśniewało. Brakowało mu fizycznej klawiatury, którą posiadał co drugi telefon, i chociaż ta krytyka wydaje się obecnie dość prehistoryczna, nadal istnieją technologiczni ignoranci, którym brakuje tej funkcji.

Największą jednak wadą pierwszego iPhone’a było to, że kosztował zbyt wiele, aby każdy mógł sobie na niego pozwolić i działał bardzo wolno! Dla niektórych było nie do przyjęcia, ze nie można było wysyłać za jego pomocą popularnych wówczas MMS-ów.

Liczba sprzedanych iPhone’ów od 2007 do 2018 roku (w mln sztuk):

Wykres: Liczba sprzedanych iPhone'ów od 2007 do 2018 r. (w mln sztuk)
Wykres: liczba sprzedanych iPhone’ów od 2007 do 2018 r. (w mln sztuk) fot. Statista

Dzisiaj iPhone jest jednym z najlepiej działających i niezawodnych smartfonów, głównie dzięki zamkniętemu i bezpiecznemu systemowi iOS – który jest sercem tego urządzenia.

Po premierze pierwszego iPhone’a David Pogue z The New York Timesa skrytykował niewymienialną baterię i sposób działania urządzenia w wolnej sieci 2G: „Jak się okazuje, większość szumu i krytyki jest uzasadnione” – napisał w The New York Times. „iPhone jest rewolucyjny, jest wadliwy. Jego zaletą jest styl. Robi to, czego żaden telefon nigdy wcześniej nie robił; brakuje mu funkcji, które są nawet w najbardziej podstawowych telefonach komórkowych”.

Powstał także wówczas wideoklip, który był recenzją pierwszego iPhone’a:

Może Cię zainteresować także:

10 lat iPhone’a firmy Apple (9 stycznia 2017)