Signify zaprezentowało Trulifi – komercyjne systemy Li-Fi

Firma Signify prezentuje Trulifi – nowe i niezawodne komercyjne systemy Li-Fi o wysokiej prędkości przesyłu danych.

Li-Fi - internet z żarówki LED

 • Niezawodna, bezpieczna, wydajna komunikacja bezprzewodowa z wykorzystaniem istniejącej i przyszłej infrastruktury oświetleniowej.
 • Rozwiązanie przeznaczone na wyspecjalizowane rynki, takie jak biura, hotelarstwo, handel detaliczny, przemysł i służba zdrowia.
 • Podczas premiery ogłoszono dwóch nowych klientów biznesowych.

Technologie oświetleniowe i komunikacyjne mają od dzisiaj wspólny punkt. Signify (Euronext: LIGHT), światowy lider branży oświetleniowej, zaprezentował nową rodzinę systemów Li-Fi, w tym najszybsze i najbardziej niezawodne rozwiązanie LiFi spośród dostępnych obecnie w sprzedaży. Linia o nazwie Trulifi wykorzystuje profesjonalne oprawy oświetleniowe, zarówno te już w użyciu, jak i przyszłe. Zamiast sygnałów radiowych (takich jak WiFi, 4G/5G, Bluetooth itp.), Trulifi posługuje się falami świetlnymi, aby umożliwić niezawodną, bezpieczną, dwukierunkową komunikację bezprzewodową z prędkościami znacznie przewyższającymi większość konwencjonalnych technologii bezprzewodowych stosowanych w miejscach pracy.

Rozwiązanie bazuje na optycznych, bezprzewodowych nadajniko-odbiornikach, które są wbudowane w oprawy oświetleniowe marki Philips (lub mogą zostać do nich dodane). Oznacza to, że klienci nie muszą usuwać i wymieniać istniejącej infrastruktury oświetleniowej, aby uzyskać doskonałą jakość światła i łączność bezprzewodową.

Technologia Trulifi pokonuje rosnące zatory w spektrum radiowym i jest idealna dla obszarów, gdzie częstotliwości radiowe nie działają dobrze lub w ogóle, bądź nie są dozwolone (patrz: przypadki użycia w uwagach dla redaktorów).

Nowa seria obejmuje oprawy z technologią Trulifi obsługujące łączność bezprzewodową z prędkością do 150 megabitów na sekundę (Mb/s) na dużych powierzchniach, takich jak sale konferencyjne  i kondygnacje biurowe. Oprawy oświetleniowe z technologią Trulifi zapewniają płynne przekazywanie transmisji między kolejnymi urządzeniami, dzięki czemu użytkownicy mogą się przemieszczać. Prędkość transmisji jest na tyle wysoka, że umożliwia jednoczesne strumieniowanie 30 filmów o rozdzielczości 1080p (HDTV). Odbiornik USB, podłączony do laptopa, jest potrzebny do odbioru sygnału LiFi i pełni rolę nadajnika, który wysyła dane z powrotem do oprawy.

Oprócz klasycznego połączenia szerokooptycznego 150 Mb/s do zastosowań biurowych gama urządzeń Trulifi obejmuje również system połączenia punktowego o transmisji sięgającej 250 Mb/s do zastosowań przemysłowych i wyspecjalizowanych, który działa jak „kabel bezprzewodowy”, idealny do łączenia urządzeń.

Li-Fi (Trulifi od Signify)

Potencjalne zastosowania obejmują łączenie robotów lub maszyn w częstotliwości radiowej (RF) w trudnych warunkach środowiskowych, takich jak zakłady przemysłowe lub szpitale, gdzie komunikacja radiowa może być niedozwolona lub gdzie istnieje potrzeba bezpiecznego i szybkiego wysyłania i odbierania dużych plików danych.

Może Cię zainteresować także:

Li-Fi to świetlna przyszłość internetu

Firma Signify ogłosiła dzisiaj dwóch dodatkowych klientów, którzy wybrali systemy Trulifi.

Globalworth, największy inwestor instytucjonalny i właściciel powierzchni biurowych
w Polsce i Rumunii, zainstalował 18 opraw oświetleniowych Philips z technologią Trulifi
w trzech biurach w swojej nieruchomości Spektrum Tower w Warszawie w Polsce, aby zapewnić niezawodną i wyjątkowo bezpieczną komunikację dla swoich klientów korporacyjnych.
Claerhout Communication Campus, belgijska agencja marketingu i komunikacji, dodała Trulifi do czterech inteligentnych opraw Philips LED w dużej sali konferencyjnej wykorzystywanej przez firmę i jej klientów.

 • Trulifi 6001 – system LiFi wykorzystujący widzialne światło, o prędkości do 30 Mb/s (dostępny od 2018 r.) Wiązka pokrywa obszar o średnicy 2 m przy przy suficie na wysokości 2 m i użyciu opraw oświetleniowych Philips PowerBalance gen2 z funkcją Trulifi (średnica wynosi 3 m przy wysokości 2,5 m)
 • Trulifi 6002 – linia przeznaczona na rynek biur, punktów medycznych, hoteli i firm transportowych. Urządzenia LiFi wykorzystują dwukierunkową wiązkę podczerwoną
  o prędkości do 150 Mb/s w każdą stronę, przy czym średnica ma ok. 2,2 m przy instalacji nadajniko-odbiornika na wysokości 2 m. Łączność bezprzewodowa działa w każdych warunkach oświetleniowych – nawet przy wyłączonym świetle.
 • Trulifi 6013 – system LiFi wykorzystujący dwukierunkowe, kolorowe światło, aby stworzyć stałe, stabilne połączenie między dwoma punktami, umożliwiające transmisję danych
  z prędkością do 250 Mb/s w każdym kierunku; wiązka ma 20 cm przy instalacji na wysokości
  2 m.  Połączone urządzenia mogą być oddalone od siebie do 8 m.

Wszystkie systemy są dostępne w sprzedaży na całym świecie. Model Trulifi 6002 do sprzedaży w USA trafi jesienią 2019 r.

Trulifi przezwycięża problemy związane z przeciążeniem sieci, zapewniając gwarantowaną przepustowość, nawet w okresach wzmożonego ruchu. Spektrum LiFi jest ponad 1000 razy szersze niż spektrum radiowe, więc jego wyczerpanie nie jest już problemem. Trulifi jest idealnym rozwiązaniem dla obszarów o dużym natężeniu ruchu, takich jak budynki z wieloma najemcami, dworce, lotniska i miejsca publiczne, np. podczas koncertów.
Trulifi działa dobrze w miejscach, gdzie częstotliwości radiowe są niedozwolone lub mogą powodować zakłócenia pracy innych maszyn. Przykłady takich miejsc to niektóre szkoły, szpitale, samoloty, zakłady przemysłowe itp.

System może być również stosowany w obszarach, w których częstotliwości radiowe nie działają dobrze lub w ogóle, np. pod ziemią.

Przeczytaj również: Czy Apple pracuje nad wsparciem dla Li-Fi?

Technologia Trulifi jest tak samo niezawodna i bezpieczna jak komunikacja przewodowa; idealnie nadaje się do zastosowań wymagających ochrony danych, np. w systemach instytucji finansowych i administracji rządowej czy podczas zadań wykonywanych przez pracowników tymczasowych, takich jak zespoły audytorskie.  Wykorzystuje szyfrowanie AES 128, wymaga klucza dostępu USB i ma wbudowaną dodatkową warstwę zabezpieczeń, ponieważ fale świetlne nie mogą przenikać przez ściany.

LiFi jest jedyną technologią bezprzewodową, która jest w stanie zapewnić gwarantowaną prędkość, ponieważ nie występują zakłócenia z innymi systemami komunikacji radiowej.

źródło: informacja prasowa